Dyrektor krajowego biura ds. jedności chrześcijan przy Konferencji Biskupów Francji ks. Emmanuel Gougaud wyjaśnił, że ten „praktyczny podręcznik” powstał na życzenie rady episkopatu ds. jedności chrześcijan i relacji z judaizmem oraz Luterańsko-Reformowanej Wspólnoty Protestanckiej - organu współpracy czterech Kościołów luterańskich i reformowanych w tym kraju.
Reklama
Składa się z trzech części. Pierwsza mówi o ewolucji w rozumieniu małżeństwa, druga przedstawia jego wizję w tradycji katolickiej i luterańsko-reformowanej, trzecia zaś, „najważniejsza” opisuje towarzyszenie przyszłym małżonkom od pierwszego kontaktu z duchownym aż do zawarcia małżeństwa.
- Napisany w stylu pedagogicznym dokument został pomyślany jako pomoc w lepszym zrozumieniu i podjęciu wyzwań jakie małżeństwa mieszane stawiają dla jedności chrześcijan - wskazał ks. Gougaud i dodał, że „ekumeniczne postępy umożliwiają Kościołom wspólną refleksję nad bardziej adekwatnym duszpasterstwem w tej dziedzinie”.
Jest to kolejny dokument Mieszanego Komitetu po ogłoszonej w 2010 r. publikacji na temat Eucharystii - pierwszej z duszpasterskiego cyklu na temat sakramentów.