Reklama

Wiadomości

Medal „Zasłużony dla kultury polskiej” dla katedry gnieźnieńskiej

Andrzej Hrechorowicz

Katedra gnieźnieńska i parafia archikatedralna w Gnieźnie zostały uhonorowane medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Świątynia ta – jak napisano w uzasadnieniu - „stanowi centrum życia liturgicznego i działalności duszpasterskiej oraz wydarzeń i przeżyć związanych z kulturą chrześcijańską”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wręczenie medalu odbyło się 2 lutego, w 71. rocznicę ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dzień po świętowanej co roku rocznicy poświęcenia bazyliki prymasowskiej.

W uzasadnieniu przyznania medalu napisano, iż „przybywając do katedry na Wzgórze Lecha w Gnieźnie mamy świadomość rangi tej świątyni jako Matki Kościoła hierarchicznego i katedry koronacyjnej królów Polski, jednego z najcenniejszych zabytków, pomnika kultury narodowej, związanej z początkiem państwa polskiego oraz miejscem kultu św. Wojciecha, apostoła i patrona Polski”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świątynia ta – jak podkreślono dalej – „stanowi centrum życia liturgicznego i działalności duszpasterskiej oraz wydarzeń i przeżyć związanych z kulturą chrześcijańską”. Ponadto parafia katedralna „włącza się w organizowanie wydarzeń kulturalnych”, promując kulturowe dziedzictwo bazyliki i Wzgórza Lecha.

Medal w imieniu Ministra Kultury wręczył proboszczowi i kustoszowi katedry ks. infułatowi Janowi Kasprowiczowi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który dziękując za wyróżnienie podkreślił wspólne starania archidiecezji gnieźnieńskiej, parafii katedralnej oraz instytucji państwowych i europejskich dla odnowienia i zachowania gnieźnieńskiej bazyliki dla przyszłych pokoleń.

Wspólnie z Prymasem Eucharystię celebrowali: abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. W homilii ks. infułat Jan Kasprowicz, nawiązując do obchodzonych rocznic oraz otrzymanego wyróżnienia, przypomniał o miejscu i znaczeniu katedry gnieźnieńskiej zarówno w dziejach Kościoła i państwa polskiego, jak i wielowiekowej polskiej kultury wyrosłej i opartej na chrześcijańskim fundamencie.

Budowa gnieźnieńskiej katedry rozpoczęła się w 1342 roku, tuż po powołaniu na stolicę arcybiskupią w Gnieźnie Jarosława Skotnickiego herbu Bogoria, bliskiego współpracownika króla Kazimierza Wielkiego. Wcześniej w miejscu tym wznosiła się katedra romańska, w której koronował się m.in. Bolesław Chrobry.

Reklama

Budowa gotyckiej bazyliki trwała 260 lat. Za datę zakończenia prac przyjmuje się rok 1602, kiedy wykończona została wieża północna. Świątynia przetrwała dwa wielkie pożary miasta. Była też kilkakrotnie przebudowywana zyskując najpierw wygląd barokowy, a później klasycystyczny. Na przestrzeni wieków dobudowano do niej także wieniec kaplic, który wyróżnia ją na tle podobnych świątyń w Polsce i Europie.

Pierwotny, gotycki wygląd katedra gnieźnieńska odzyskała na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego wieku, kiedy decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego przeprowadzono jej regotyzację. Obecnie w świątyni trwają prace renowacyjne i konserwatorskie prezbiterium. To kolejny etap realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. W latach ubiegłych podobnymi pracami objęte były nawy boczne.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-02-02 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: obchody 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbyły się dziś w katedrze gnieźnieńskiej diecezjalne obchody 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, kandydata na ołtarze, połączone z posłaniem przed wakacyjnymi rekolekcjami i zawierzeniem rodzin św. Józefowi.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 20:04

Karol Porwich/Niedziela

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca – powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...