Reklama

Czas wyrzeczeń i pokuty

Niedziela wrocławska 8/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie napisałem w tym roku specjalnego listu pasterskiego skierowanego do wiernych. Napisałem list do kapłanów z prośbą o to, aby jego treścią objęli również wiernych, wszystkich swoich parafian. Zależy mi, aby w naszej archidiecezji w czasie tegorocznego Wielkiego Postu przyjrzeć się swojemu sumieniu, swoim związkom z władzą komunistyczną przed laty. Poddaję ten temat pod głęboką refleksję. Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób zostali uwikłani, a więc nie najlepiej zdali egzamin ze swego życia, powinni w tym czasie za to Pana Boga przepraszać. Niech to będzie przedmiotem naszego rachunku sumienia, a następnie procesem oczyszczania pamięci i pojednania. Nie wystarczy napiętnować i wskazać palcem winnych. Trzeba szukać sposobu pojednania i powrotu do wspólnoty Kościoła. Ważne też, aby pamiętać, że nie tylko kapłani zostali wciągnięci w te tryby machiny totalitarnego systemu. Także świeccy, zwłaszcza ludzie starszego pokolenia. Musimy pamiętać, że trudno było się bronić.
Rozpoczniemy już w Środę Popielcową specjalnym nabożeństwem pokutnym z kapłanami naszej archidiecezji, w którym będziemy przepraszać Boga za grzechy przeszłości, za uwikłania osób duchownych w dawny system i dyktaturę nam narzuconą. O godz. 11 w kościele Świętego Krzyża odprawimy nabożeństwo, a potem procesyjnie przejdziemy do katedry, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych. Tu będzie najpierw nabożeństwo Słowa Bożego, potem konferencja i wreszcie modlitwy, w których będziemy przepraszać Boga za grzechy uwikłania się we współpracę z władzami komunistycznymi.
Liturgia i atmosfera Wielkiego Postu, a także dodatkowe praktyki - Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale - to pomoc w przeżywaniu pełni tego czasu. Są ludzie, którzy mimo iż nie układają swoich spraw życiowych na tzw. górnym „c”, to jednak w czasie Wielkiego Postu podejmują wiele wyrzeczeń i postanowień. Umieją wyłączyć na dłuższy czas telewizor, zrezygnować z używek. Na szczęście są jeszcze tacy ludzie. Przeżywanie Wielkiego Postu, jeśli ma prowadzić do głębokiego spotkania z Chrystusem, musi być czasem wyrzeczenia i rzeczywistej pokuty. I nie chodzi tylko o spożywanie pokarmów mięsnych, bo przyzwyczailiśmy się do tego uproszczenia - może dlatego, że jeszcze niedawno był to u nas rarytas i jednocześnie duża pokusa? Dziś wskazałbym raczej na inne rzeczy. Zadbajmy o większą harmonię w naszych domach, o wierność małżeńską. Zrezygnujmy z komputerowych gier i oglądania telewizji w tak dużym wymiarze czasu. To jest ćwiczenie woli, które kosztuje, ale też buduje człowieka i przybliża go do Boga. Liturgia Kościoła i Pismo Święte - one najlepiej poprowadzą nas w przeżywaniu Wielkiego Postu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Jasna Góra: Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

2024-04-20 14:07

Karol Porwich/Niedziela

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” to słowa i gorące pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca, a także hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które trwa na Jasnej Górze. To pierwsze takie spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....