Reklama

Częstochowa

„Region Częstochowski” - droga do odzyskania województwa

Niedziela częstochowska 10/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wyniku reformy administracyjnej kraju, w 1998 r. zlikwidowano województwo częstochowskie. Polityczne aspekty, nieprzemyślana decyzja Rządu, w wielu przypadkach prywatne ambicje włodarzy okolicznych powiatów i gmin oraz brak jednomyślności mieszkańców regionu spowodowały, że po 23 latach prosperity, Częstochowa będąca duchową stolicą Polski została zdegradowana do rangi peryferyjnego powiatu. Dzisiaj z perspektywy czasu widzimy tego skutki gospodarcze, ekonomiczne i społeczne. Nasze miasto wraz z okolicznymi powiatami stanowi region historyczny mający własny charakter kulturowy, posiada więzi społeczne i gospodarcze uwarunkowania, nie pasujące zupełnie do realiów Śląska, któremu zostało sztucznie przypisane. Istotnym czynnikiem integrującym te ziemie stanowi powołana w 1992 r. dokumentem Jana Pawła II metropolia częstochowska, łącząca duchowo mieszkańców maryjnego miasta z wiernymi w ramach jednego Kościoła.
Próby przywrócenia województwa podejmowano znacznie wcześniej, jednak dopiero w lutym 2005 r. Rada Miasta Częstochowy zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie rozwoju regionu i podjęcia starań wyodrębnienia województwa. Powołano odpowiednią podkomisję. Wystosowano apel do środowisk naukowych, gospodarczych, samorządowych, kulturalnych, organizacji pozarządowych o aktywne współdziałanie i jedność na rzecz powołania własnego województwa. Stanowisko częstochowian dotarło do wszystkich parlamentarzystów obecnej kadencji Sejmu RP. Jednocześnie Podkomisja ds. Rozwoju Regionalnego Rady Miasta przygotowała raport stanowiący wybór argumentów do stworzenia województwa, będący inspiracją do dalszych prac, tym razem uzasadniających powołanie nowej jednostki terytorialnej z punktu widzenia podziału administracyjnego Polski.
20 lutego w częstochowskim Ratuszu spotkali się autorzy i inicjatorzy publikacji „Region Częstochowski” stanowiącej skarbnicę wiedzy o przyszłym województwie. Organizatorem prezentacji był przewodniczący Rady Miasta Piotr Kurpios. Autorami publikacji opracowanej pod naukowym nadzorem Konrada Głębockiego, są m.in. pracownicy Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Wśród przybyłych na spotkanie nie zabrakło miejscowych parlamentarzystów, prezydentów Częstochowy, władz samorządowych różnych szczebli, ludzi kultury, polityki, biznesu. Metropolitę częstochowskiego reprezentował ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, tygodnika który od początku włączał się w popularyzację idei reaktywowania województwa częstochowskiego. Jasnogórskich Paulinów reprezentował o. Zachariasz Jabłoński, deklarujący również poparcie dla tej idei. W trakcie dyskusji przedstawiono korzyści i ewentualne problemy związane z powołaniem województwa, a także analizowano przyczyny dotychczasowych niepowodzeń. Według Raportu, za powołaniem województwa przemawiają zarówno względy finansowe, gospodarcze, jak i społeczne. Zmiana statusu administracyjnego, w kontekście unijnych przepisów może przynieść mieszkańcom miasta i regionu wielorakie korzyści już w niedalekiej przyszłości. Dotyczy to m.in. wykorzystania finansów publicznych zgodnie ze specyfiką regionu i jego potrzebami, ułatwienie kontaktów z wiodącymi urzędami, zwiększy możliwości pozyskania funduszy strukturalnych UE na realizację programów inwestycyjnych czy rewitalizacyjnych korzystnych dla regionu, a nie zawsze zbieżnych z interesami odległego ośrodka decyzyjnego.
Wydaje się, że obecnie zmieniły się uwarunkowania polityczne, społeczeństwo dostrzegło skutki braku jednomyślności, determinacji w działaniu i wynikłe z tego stracone szanse rozwoju. Nadszedł czas zdecydowanego, wspólnego działania na wszystkich szczeblach władzy, zarówno świeckiej, jak i kościelnej, samorządowej i rządowej. Dobrze, że jak zaznaczył wiceprezydent Częstochowy Bogumił Sobuś, nowych ludzi pokolenie bierze sprawy w swoje ręce, wspomaga inicjatywę i patrzy realnie na przyszłość miasta i regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prawo ucznia do udziału w rekolekcjach

2024-03-25 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Antyreligijne organizacje pozarządowe wysyłają pisma do dyrektorów szkół, w których organizowane są rekolekcje. Może to mieć na celu wywołanie tzw. „efektu mrożącego”, czyli wzbudzenia wśród dyrektorów szkół obawy przed organizacją rekolekcji.

Więcej ...

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...