Reklama

Niedziela Lubelska

Krasnystaw

Dobre miejsce - Centrum Charytatywne Caritas

CAL

Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie jest ośrodkiem niosącym pomoc osobom chorym i starszym, a także dzieciom i młodzieży. Dla wielu mieszkańców miasta i okolic jest miejscem, gdzie w twarzach pracowników i wolontariuszy dostrzec można miłosierne oblicze Boga.

W centrum przy ul. Szkolnej działają hospicjum domowe, ośrodek rehabilitacji, poradnia psychoterapeutyczna, stowarzyszenie amazonek (kobiet po mastektomii i zmagających się z rakiem piersi), a także całoroczna świetlica dla dzieci i młodzieżowy klub wolontariatu.

Przy łóżku chorego

Reklama

- Nasza palcówka prowadzi hospicjum domowe. Opiekujemy się pacjentami w terminalnej fazie choroby nowotworowej. To mieszkańcy Krasnegostawu i okolicznych miejscowości - mówi Monika Kowalczyk, kierownik ośrodka. - Miesięcznie pod opieką mamy ok. 15 pacjentów; do tylu jesteśmy w stanie dotrzeć z zespołem paliatywnym. Opiekę nad chorymi w ich domach podejmują lekarz i pielęgniarki, a w razie potrzeby rehabilitant, psycholog i kapłan - wyjaśnia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, wizyty odbywają się raz w tygodniu lub nawet codzienne. To trudna praca, wymagająca nie tylko doskonałego przygotowania zawodowego, ale przede wszystkim cierpliwości, zrozumienia i otwartości serca. - Kiedyś mieliśmy pod dopieką panią, która zmarła w poniedziałek wielkanocny. Pielęgniarka przyjeżdżała do niej przez całe święta - opowiada M. Kowalczyk. - Mimo oczywistego charakteru pracy w hospicjum, nie można przyzwyczaić się do cierpienia, do śmierci. Bardzo trudno jest nam przyjmować śmierć ludzi młodych. Gdy matka lub ojciec zostawiają małe dzieci, mamy do czynienia z wielkim bólem a nawet rozpaczą w rodzinach. Chociaż sami zadajemy sobie pytanie o sens cierpienia i śmierci, staramy się towarzyszyć bliskim naszych podopiecznych i także im pomagać przejść przez te najtrudniejsze życiowe doświadczenia - dopowiada. Dla pani Moniki, jak i kilkunastoosobowego zespołu pracowników krasnostawskiej Caritas, siłę w pokonywaniu codziennych trudności daje wiara. - Bóg jest miłością. On daje nadzieję, że wszystko będzie dobrze - podkreśla pani kierownik.

Chcemy pomagać

W ośrodku prowadzona jest także rehabilitacja. Codziennie w profesjonalnie wyposażonych gabinetach (fizykoterapii, kinezyterapii, masażu klasycznego, hydromasażu i krioterapii) do zdrowia wracają osoby starsze i chore, po kontuzjach i wypadkach. Wśród nich coraz więcej jest dzieci z wadami postawy, które odzyskują zdrowie pod okiem doświadczonych terapeutów. - Z zabiegów rehabilitacyjnych miesięcznie korzysta ok. 100 osób. Na tyle pozwala nam kontrakt z NFZ, ale moglibyśmy przyjąć nawet 4 razy więcej pacjentów - mówi Monika Kowlaczyk. Zdarza się, że w ośrodku przyjmowani są pacjenci poza kontraktem, którzy za rehabilitację odwdzięczają się darowizną na rzecz Caritas. Podobnie działa gabinet psychoterapeuty, w którym z pomocą doświadczonego psychologa można rozwiązać różne problemy osobiste i rodzinne.

Reklama

- Moglibyśmy i chcielibyśmy pomagać jeszcze więcej, ale nasza praca uzależniona jest od posiadanych środków. Poza finansowaniem z centrali Caritas i z NFZ sami też próbujemy pozyskiwać fundusze. Z pomocą naszych młodych wolontariuszy organizujemy kwesty, zbiórki, pikniki i koncerty charytatywne - wyjaśnia pani kierownik. Wśród cyklicznych akcji są m.in. marcowe kwesty w krasnostawskich kościołach „Pola Nadziei”, majowy piknik rodzinny, czerwcowe przedstawienia teatralne dla dzieci, czy biegi Caritas. - W organizacji tych wydarzeń i pozyskiwaniu środków, szczególnie na działalność hospicjum, bardzo pomocni są uczniowie szkół średnich. Jesteśmy wdzięczni za ich czas i talenty ofiarowane bliźnim - podkreśla M. Kowalczyk. Najbliższą akcją jest koncert charytatywny pt. „Miłością ożywieni”, który 17 lutego odbędzie się w Krasnostawskim Domu Kultury. Działalność centrum można wesprzeć darowiznami, przekazywanymi na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem „Centrum w Krasnymstawie”.

2020-02-17 08:23

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws. celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu

2020-03-30 15:41

Episkopat.pl

Triduum Paschalne bez „ciemnicy”, grobów pańskich, święcenia pokarmów w kościołach oraz z błogosławieństwem parafii Najświętszym Sakramentem po liturgii paschalnej lub rezurekcji. Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał specjalne rozporządzenie dotyczące celebrowania liturgii w Wielkim Tygodniu i w Niedzielę Wielkanocną.

Więcej ...

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje