Reklama

„Nadzieja Rodzinie” współorganizatorem sejmowej debaty

Niedziela kielecka 15/2007

Konferencja i dyskusja sejmowa 21 marca, zorganizowane przez klub parlamentarny PiS i kieleckie Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, przeszły oczekiwania organizatorów. Zainteresowanie było tak duże, że w sali kolumnowej sejmu dostawiano krzesła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem konferencji było zaprezentowanie inicjatyw rządu w zakresie przeciwdziałania patologiom dzieci i młodzieży, wymiana doświadczeń działań na rzecz młodzieży, prowadzonych przez różne podmioty, wypracowanie standardów jakości pracy z młodzieżą, zwrócenie uwagi na konieczność zabezpieczenia środków finansowych skierowanych na systemową pracę z młodzieżą.
Cześć plenarną otworzył premier Jarosław Kaczyński, deklarując wsparcie polskiej rodziny. Premier, odnosząc się do trwających obecnie w życiu społecznym dyskusji, stwierdził, że wyraźnie zarysowuje się w nich spór o polską rodzinę. Zapowiedział, że rząd będzie czynnie wspierał jej rozwój. Podkreślił, że o ile państwo ma ograniczony wpływ na typ kultury, w której żyjemy, to może wpływać na warunki życia rodzin i sposób organizowania porządku społecznego i publicznego.
W konferencji wzięli udział m.in. marszałek Sejmu M. Jurek, wiceminister edukacji M. Kłosowski, wiceminister Pracy i Polityki społecznej J. Kluzik-Rostkowska, wiceministrowie zdrowia B. Piecha oraz M. Grabowski, wiceminister MSW i A B. Kempa, grupa parlamentarzystów i ok. 420 przedstawicieli samorządów, kuratoriów oświaty i organizacji pozarządowych z terenu kraju.
Swoje osiągnięcia w pracy z młodzieżą i zasady tworzenia sieci placówek profilaktycznych prezentowały instytucje pozarządowe. Podczas konferencji uczyniło to kieleckie Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, natomiast w części warsztatowej - krakowskie stowarzyszenie „U Siemachy”, kierowane przez ks. Andrzeja Augustyniaka, a także Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieżowy z Łodzi, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Bractwa św. Krystyna z Gorzowa Wlkp., Stowarzyszenie ECAM Ełk, kluby „Wolna Strefa” z Kielc, Instytut Ekspertyz Sądowych z Krakowa, przedstawiciele OHP. Uczestnicy spotkania pracowali w ośmiu grupach warsztatowych, na bazie materiałów przygotowanych przez kieleckie Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”.
Do późnych godzin popołud-niowych trwała dyskusja, która pozostawiła niedosyt w zakresie omawianych tematów. Jej uczestnicy postanowili wymienić się ostatecznymi wnioskami drogą elektroniczną. Oczekują, że wynikiem tej konferencji będzie zaproponowanie spójnych systemów pracy z rodziną oraz wypracowanie wytycznych do ustawy parlamentarnej. - Liczymy, że te propozycje rozwiązań znajdą szerokie spektrum odbiorców nie tylko w środowiskach wielkomiejskich, ale również w małomiasteczkowych i wiejskich - mówi ks. Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”. Realizacja tych zamierzeń będzie zależeć od środków finansowych rządowych i samorządowych oraz umiejętnego wykorzystania dotacji unijnych.
Wyniki konsultacji znajdą swój wyraz w ustawie dotyczącej pracy z młodzieżą. Kielecko-krakowskie środowisko, jako najlepiej doświadczone i zorganizowane, przygotowuje materiały pod proces legislacyjny. Ustawa, zdaniem organizatorów, musi powstać jak najszybciej.
Systemowa sieć placówek profilaktycznych, pod nazwą „Nadzieja rodzinie”, zbudowana przez środowisko kieleckie, została uznana za działania pionierskie. - To dla nas duża satysfakcja, ale i zobowiązanie - mówi ks. A. Drapała. - Okazuje się, że w dziedzinie zapobiegania narkomanii, alkoholizmowi, dewiacjom, sektom itd. jeszcze robi się w Polsce zbyt mało. Potrzeby i luki organizacyjne są olbrzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Św. Marek, Ewangelista

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Więcej ...

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

- Gospel jednoczy ludzi, wprowadza w dobry nastrój, a że jest to muzyka związana z Bogiem i modlitwą, to jest dla nas szczególnie bliska – zauważa uczestniczka warsztatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...