Reklama

Legniczanie w sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim

Niedziela legnicka 15/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesteście - co prawda nieformalną - ale pierwszą grupą pielgrzymów spoza diecezji opolskiej, która przybyła tutaj w bieżącym roku, obchodzonym jako 750- lecie śmierci św. Jacka” - mówił do zebranych ks. Erwin Mateja, kustosz sanktuarium w Kamieniu Śląskim.
Legniczanie przybyli do tego miejsca 12 marca br., jako goście ks. Mariusza Majewskiego, kapelana biskupa legnickiego, który w tym dniu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego bronił swą pracę doktorską. Praca nosi tytuł: „Życie i działalność liturgiczno-duszpasterska kapelanów Naczelnych Związku Harcerstwa Polskiego w Polsce (1925-1949)”. Jego promotorem był ks. prof. dr hab. Helmut Jan Sobeczko. To jedna z nielicznych prac, poświęconych problematyce harcerstwa polskiego, co podkreślali zgodnie recenzenci: ks. prof. dr hab. Józef Swastek z Wrocławia i ks. dr hab. Erwin Mateja z Opola. Sama obrona z udziałem gości trwała prawie dwie godziny, które wypełniły: prezentacja autora pracy, prezentacja zawartości pracy, recenzje oraz pytania szczegółowe zadawane przez członków komisji egzaminacyjnej i Wydziału, a także przez obecnych na sali.
Ostatecznie Rada Wydziału stwierdziła, że obrona została przeprowadzona pomyślnie i przyznała tytuł doktorski ks. Mariuszowi Majewskiemu. Pobyt w Kamieniu Śląskim był więc okazją do modlitwy dziękczynnej nowego doktora teologii, jak i wszystkich pozostałych gości, w kaplicy narodzin św. Jacka. Nowemu księdzu doktorowi, składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów na polu nauki.
Zamek rodowy w Kamieniu przechodził różne burzliwe dzieje. Dziś jest w nim sanktuarium i Centrum Kultury i Nauki przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Jest to też miejsce wykorzystywane na rekolekcje i różne spotkania formacyjne. Usytuowane ok. 15 km od autostrady A4, między Opolem a Strzelcami Opolskimi, jest miejscem coraz liczniej odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów (www.kamien.biz).
Św. Jacek urodził się 1183 r. w Kamieniu, szlacheckiej rodzinie Odrowążów. Był krewnym biskupa Iwona Odrowąża. Studiował na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii. Został kanonikiem kapituły krakowskiej, której przewodniczącym był Iwo Odrowąż. Biskup ten zaprosił dominikanów do Polski. Św. Dominik wyraził życzenie, by do zakonu wstąpiło kilku Polaków. Do Zakonu Kaznodziejskiego wysłano Jacka Odrowąża oraz bł. Czesława. Byli ostatnimi braćmi, których obłóczył osobiście św. Dominik w 1221 r. Następny generał dominikanów bł. Jordan z Saksonii wysłał obu Polaków do Polski z misją zakładania nowych klasztorów. Otrzymali kościół parafialny Świętej Trójcy w Krakowie. W 1226 r. utworzono polską prowincję dominikanów. Dzięki zapałowi św. Jacka powstały klasztory w Gdańsku (1225), Chełmie (1233), Elblągu (1236), Toruniu, Rydze, Dorpacie i w Królewcu. Św. Jacek ewangelizował także Ruś. Założył klasztor w Kijowie oraz w Haliczu. Zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257 r. Kanonizował go Klemens VIII 17 kwietnia 1594. Wspomnienie św. Jacka jest obchodzone 17 sierpnia. Podstawowym źródłem historycznym do dziejów życia Jacka jest powstały w XIV wieku żywot spisany przez lektora Stanisława z klasztoru krakowskiego. Jest głównym patronem diecezji katowickiej i opolskiej. Jego imieniem nazwane jest jedno ze wzgórz we Lwowie, gdzie Jacek schronił się przed Tatarami. W naszej diecezji cieszymy się obecnością relikwii św. Jacka w sanktuarium noszącym jego imię w Legnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Norman Davies z Wykładem Mistrzowskim w Łodzi

2024-04-25 13:57

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim