Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielkopostne akcje Caritas

Agnieszka Bugała

- Gdy ubierzemy swoje serce w symboliczną skarpetkę, ono odnajdzie w sobie talent miłosierdzia – mówił Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

W konferencji prasowej z okazji rozpoczynającego się dziś Wielkiego Postu wziął udział ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Każdego roku Caritas w czasie 40 - dniowej pokuty szczególnie zachęca do dzielenia się dobrami materialnymi z tymi, którzy najbardziej ich potrzebują. - To szansa na praktykowanie jałmużny – podkreśla rzecznik.

- Wielki Post to czas myślenia o nowych sprawach, albo o starych, które trzeba odnowić. Dziś rozpoczynamy nową akcję pod hasłem: Serce w skarpetkach i przypominamy o istniejącej już, pod hasłem Talent Miłosierdzia. Być może wielu z nas zastanawia się jak dobrze przeżyć Wielki Post i co zrobić. Tych, którzy się zastanawiają, zachęcamy, aby wziąć udział w naszych akcjach i odkryć w sobie nowe talenty. – mówił ks. Dariusz Amrogowicz.

Jak połączyć Talent Miłosierdzia i Serce w skarpetkach?

Reklama

Ks. Amrogowicz podpowiada, że papierową torbę Talent Miłosierdzia można pobrać w parafii, albo u w centrali Caritas, a następnie pójść z rodziną, znajomymi, z przyjaciółmi do sklepu, wypełnić tę torbę i przekazać.

- Wiele osób, być może nawet mieszkających blisko nas, potrzebuje tej pomocy. Z torbą wypełnioną podarunkami możemy pójść do potrzebujących sąsiadów, ale – jeśli nie znamy nikogo, kto mógłby z naszej pomocy skorzystać, możemy przynieść torbę do naszych oddziałów Caritas w parafii, aby w okresie przedświątecznym trafiły do osób potrzebujących na wielkanocne stoły – mówi ks. Dyrektor.

Ks. Amrogowicz zachęca też do przejrzenia naszych szaf i szuflad, w których często przechowujemy niechciane, nietrafione prezenty. Osoby, które korzystają z łaźni Caritas, potrzebują odzieży, przede wszystkim butów, kurtek, bielizny i skarpet.

Reklama

- W naszych przepastnych szufladach często przechowujemy skarpety, których nie potrzebujemy, nie nosimy. Warto przy okazji robionych porządków nie wyrzucać, ale przekazać nam, do siedziby przy ul. Katedralnej 7, a my przekażemy je osobom, które z pewnością ta pomoc ucieszy. 14 tys. osób rocznie korzysta z łaźni Caritas, każda skarpeta jest potrzebna i to naprawdę wielki dar serca. Dzieląc się skarpetami ogrzewamy czyjeś zziębnięte, a często zbolałe, stopy. Zachęcamy do włączenia się do obydwu akcji – mówi ks. Amrogowicz.

Paweł Trawka dodaje, że skarpetka w nazwie akcji jest nie tylko symbolem i grą słów, ale rzeczywistą potrzebą – darczyńcy i obdarowanego.

- Skarpety są nam potrzebne. Tylko w ubiegłym roku z tej łaźni, która jest tu, obok, skorzystano 14 tys. 600 razy. Sam magazyn wydał pond 6,5 tys. razy komplet odzieży potrzebującym. To nie są małe liczby. Odzieży nie kupujemy, otrzymujemy ją tylko i wyłącznie od życzliwych ludzi, od wrocławian, którzy nam ją przynoszą, albo przysyłają. Skarpetki zmieszczą się w kopercie – to dość łatwy sposób, aby pomóc. Wielkim Poście często odmawiamy sobie wielu rzeczy, ograniczamy sprawianie sobie przyjemności i kupowanie jakichś przedmiotów. W rezultacie coś nam zostaje, nawet w wymiarze materialnym. To, co zostaje, to jest owoc postu i właśnie nim można podzielić się z innymi. Do naszego magazynu przynoszone są komplety bielizny, spodnie, plecaki, niemal każda część garderoby. Ubieramy od stóp do głów, dlatego potrzebujemy naprawdę wszystkiego. Zachęcamy, żeby się podzielić, aby jałmużnę wielkopostna uczynić prawdziwą, konkretną. – mówi Paweł Trawka.

Jednak, aby odnaleźć w sobie potrzebę dzielenia z drugim, trzeba też zadbać o własne serce.

- Dlaczego akcję nazwaliśmy Serce w skarpetkach? Bo w darze serce jest najważniejsze. Gdy wkładamy serce, dar nabiera zupełnie innego znaczenia. Przyjrzyjmy się naszemu sercu, dajmy mu trochę ciepła, ono wtedy łatwiej się otwiera na drugiego człowieka – zakończył konferencję inaugurującą wielkopostne akcje Caritas Paweł Trawka.

Papierowe torby można pobrać w parafiach archidiecezji wrocławskiej, a odzież przekazać do siedziby Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 7.

Pełny adres do korespondencji:

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

ul. Katedralna 7

50-328 Wrocław

2020-02-26 13:06

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2020-04-01 11:08

yt.com/vaticannews

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Więcej ...

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje