Reklama

Magdalena Niebudek

Lednica: papież Franciszek przemówi do młodych podczas tegorocznego spotkania

2013-05-23 08:10

bt / Poznań/KAI

Z Watykanu dotarła dziś do dominikanina o. Jana Góry informacja o tym, że Ojciec Święty Franciszek wystosuje specjalne przesłanie do młodzieży, która 1 czerwca przybędzie na XVII Spotkanie Młodych na Lednicy. W odpowiedzi na tą radosną wiadomość, młodzież lednicka wysłała do papieża prezent, który już jutro trafi do jego rąk.

W wysłanej dziś do Ojca Świętego paczce znajdują się tegoroczne symbole lednickie: stuła i łyżeczka, a także m.in. krzyż lednicki, srebrny pierścień i talenty lednickie oraz płyta z Tango Francesco, piosenką, która powstała z inspiracji postacią nowego papieża. O. Jan Góra dołączył także do niej list, który napisał do papieża Franciszka.

Jak wyjaśnia o. Góra w rozmowie z KAI, starania o to, aby papież wystosował specjalne przesłanie do młodzieży, podjął zaraz po zakończeniu ostatniego konklawe. Wysłał wówczas do Ojca Świętego list z zaproszeniem na Lednicę oraz krótkim przedstawieniem historii spotkań. „To wspaniałe, że Lednica utrzymuje swój papieski charakter” – komentuje o. Góra dzisiejszą informacje z Watykanu. Dla Ruchu Lednickiego jest ona szczególnie ważna, bowiem pokazuje, że po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, kolejny papież pamięta o Lednicy.

Reklama

Ojciec Święty Franciszek słowo skierowane do młodych nagra 29 maja. Od razu zostanie ono przetłumaczone na język polski. W formie przekazu multimedialnego zostanie odtworzone 1 czerwca na Polach Lednickich w wieczornej części spotkania, po Mszy św. sprawowanej o godz. 19.

Przygotowania do tegorocznej Lednicy wkraczają już w ostatnią fazę. Od poniedziałku 27 maja na Pola Lednickie zaczną przyjeżdżać wolontariusze, którzy będą budować infrastrukturę. Gotowy jest także śpiewnik dla uczestników.

Tegoroczne Spotkanie Młodych na Lednicy oficjalne rozpocznie się 1 czerwca o godz. 17. Pola Lednickie otwarte jednak zostaną już o godz. 8 rano, a od godz. 10 młodzi ludzie będą mogli przystąpić do spowiedzi. W ciągu dnia wygłoszone zostaną konferencje oraz świadectwa o ojcostwie, natomiast o godz. 16 słowo skieruje do uczestników o. Jan Góra.

Postacią, którą organizatorzy pragną w tym roku szczególnie przybliżyć uczestnikom, jest bł. Edmund Bojanowski, twórca ochronek dla dzieci. Pomogą w tym siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, założonego przez tego błogosławionego. Federacja Zgromadzeń Sióstr Służebniczek złożyła niedawno w Sejmie wniosek o ustanowienie roku 2014 rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego w 200. rocznicę jego urodzin.

Centralnym punktem spotkania lednickiego będzie Msza św. sprawowana o godz. 19, podczas której homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś. Nocą, po adoracji Najświętszego Sakramentu i akcie wyboru Chrystusa, młodzi przejdą przez Bramą III Tysiąclecia.

Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

Tagi:
papież Franciszek Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem