Reklama

Niedziela Lubelska

Dialog zbawienia. Ekumeniczny Lublin 2020

Bp Jan Cieślar, abp Stanisław Budzik i abp Abel

Grzegorz Jacek Pelica

Bp Jan Cieślar, abp Stanisław Budzik i abp Abel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim zaczniemy rozmawiać z sobą, chcemy rozmawiać z Bogiem, który prowadzi z nami nieustanny dialog zbawienia. Chcemy nie tylko do Niego mówić, ale przede wszystkim Go słuchać. Tak bliskoznaczne są słowa: słuchać i być posłusznym - powiedział abp Stanisław Budzik podczas inauguracji kolejnego roku programu „Lublin. Miasto zgody religijnej”.

Nabożeństwo ekumeniczne w bazylice oo. Dominikanów i trialog biskupów chrześcijańskich w Trybunale Koronnym 19 lutego rozpoczęły cykl modlitw i debat, które odbywają się pod hasłem „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. W program zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drodze do jedności

Reklama

Zgromadzonych na modlitwie powitał ks. prof. Sławomir Pawłowski, który poprowadził również debatę teologiczną. W homilii zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelskiej i chełmskiej abp Abel przywołał słowa Apostoła Pawła, wzywające do zgody i unikania rozłamów; wskazał też przyczyny i charakter konfliktów. - Kościół jest nieustannie kuszony przez szatana, który usiłuje go podzielić. Trzeba, aby w życiu każdej wspólnoty chrześcijańskiej była obecna zasada i rzeczywistość wiary i sumienia. Wiara sprawia, że żyjemy Duchem Świętym (Odwieczną Miłością) i uczestniczymy już teraz z życiu Trójcy Przenajświętszej. Wzorując się na postawach autorytetów biblijnych, pomagajmy sobie wzajemnie. Podążajmy naprzód ku pełnej jedności. Historia nas rozdzieliła, ale jesteśmy w drodze do jedności. Gdy ogarnia nas zniechęcenie, niech pokrzepia nas myśl, że Pan Bóg nie może zamknąć uszu na głos swojego Syna i nie wysłuchać Jego i naszej modlitwy: aby wszyscy chrześcijanie stanowili jedno”.

Wołanie do Boga

Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli do Trybunału, gdzie odbyła się debata. Uczestniczyli w niej: prawosławny abp Abel, bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz abp Stanisław Budzik.

- Człowiek jest ograniczony w możliwościach poznawczych. Prawosławie mówi, że powinna nastąpić przemiana umysłu przez modlitwę. Otwarcie na dialog z Bogiem, uduchowienie, dokonuje się podczas codziennego czytania Pisma Świętego. Pomocą są sakramenty jako narzędzie przebóstwienia, co dokonuje się na płaszczyznach: działania, gdy chrześcijanin słucha swojego sumienia, kontemplacji Bożej obecności oraz hesychazmu, gdy zdobywa się Boską energię - wyjaśniał abp Abel.

Abp Stanisław Budzik, nawiązując do słów Ryszarda Kapuścińskiego „człowiek w spotkaniu z drugim może wypowiedzieć wojnę, odgrodzić się murem lub rozpocząć dialog” przypomniał, że Chrystus zburzył wszelkie mury, także wyrastające w ludzkich sercach. - Jezus Chrystus jest Słowem (Logos) Bożym, ostatnim Słowem, jakie Bóg wypowiedział do człowieka. Wielką kartą dialogu była encyklika Pawła VI Ecclesiam suam, gdzie czytamy, że źródło dialogu jest zrodzone w umyśle samego Boga. Nasz dialog jest zakorzeniony w Bogu i dlatego mamy obowiązek dążyć do dialogu i prowadzić go - podkreślał.

Ewangelicy zwrócili uwagę na „niepoznawalność Boga ukrytego”. Wychodząc od koncepcji augustiańskiej, bp Jan Cieślar mówił: - „Dialog jest przyzywaniem przez Boga; to On w Starym Przymierzu wychodzi do człowieka i rozpoczyna rozmowę. W Chrystusie Bóg najpełniej objawia swoją miłość. Ludzkie wołanie do Boga jest odpowiedzią na Boży głos miłości, co jest wspólne dla wszystkich konfesji”.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-02 08:39

Wybrane dla Ciebie

W wyniku powodzi uszkodzone zostały setki zabytków - m.in. klasztor franciszkanów w Kłodzku

2024-09-26 09:26

Franciszkanie Kłodzko

Zniszczony średniowieczny most, porwana przez falę figura św. Jana Nepomucena, zalany klasztor franciszkański - to tylko niektóre z zabytków Ziemi Kłodzkiej zniszczonych podczas powodzi. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków ruszyli w teren liczyć straty. Ministerstwo zabezpieczyło na razie 100 mln zł.

Więcej ...

Ministerstwo Sprawiedliwości chce stworzyć „system śledzenia losów dziecka”

2024-09-26 07:26

Adobe Stock

Ministerstwo Sprawiedliwości chce stworzyć „system śledzenia losów dziecka”. Ma zapewnić szybki dostęp do danych - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Więcej ...

Papież do Kościoła w Luksemburgu: wasza misja to pocieszać i służyć

2024-09-26 17:38
Papież Franciszek

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież Franciszek

„Piękna jest misja, którą Pan nam powierza, aby pocieszać i służyć, za przykładem i z pomocą Maryi” - powiedział Ojciec Święty spotykając się ze wspólnotą katolicką Luksemburga w tamtejszej katedrze Notre-Dame .

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pomóż mi wykorzystać każdą okazję, aby się z...

Wiara

Jezu, pomóż mi wykorzystać każdą okazję, aby się z...

Patronowie Dnia: Święci Kosma i Damian – święci...

Święci i błogosławieni

Patronowie Dnia: Święci Kosma i Damian – święci...

Matka Boża Jedności i Wiary

Wiara

Matka Boża Jedności i Wiary

Polskie szpitale ukrane za niewykonanie aborcji! Kary...

Wiadomości

Polskie szpitale ukrane za niewykonanie aborcji! Kary...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego