Reklama

Rzecznik archidiecezji lubelskiej: nie narażajmy siebie i innych

ks. dr Adam Jaszcz

facebook.com

ks. dr Adam Jaszcz

- Nie narażajmy siebie i innych. Jeśli zadziałamy wspólnie i solidarnie, na pewno poradzimy sobie z wyzwaniem. Większą miłością chrześcijańską wykażemy się wtedy, gdy podczas choroby pozostaniemy w domu – powiedział, rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz, podczas briefingu prasowego. Według najnowszych informacji na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się dwoje zarażonych SARS-CoV-2.

Ks. Jaszcz zapewnił, że archidiecezja lubelska stosuje się do komunikatu Przewodniczącego KEP oraz do instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnego. – Na dziś wykluczamy scenariusz włoski, gdzie podjęto decyzje o nie sprawowaniu Mszy św. W Polsce jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. W parafiach gdzie na jednej Eucharystii pojawia się wiele osób, będziemy prosić proboszczów o dodanie nowej godziny sprawowania Mszy. Przypominamy, że nie ma przymusu używania wody święconej, jest możliwość przyjmowania Komunii na rękę – przypomniał duchowny.

Inną kwestią poruszoną przez rzecznika archidiecezji jest organizacja rekolekcji szkolnych. – W czasie, gdy szkoły pozostają zamknięte, oczywiste jest, że nie będą się odbywały spotkania. Tam, gdzie placówki pozostają otwarte, decyzja o organizacji rekolekcji leży po stronie dyrekcji. Mamy informacje o rezygnacji z rekolekcji szkolnych, co proboszczowie parafii przyjmowali ze zrozumieniem – wyjaśniał.

Reklama

Ks. Jaszcz zwrócił uwagę, że pojawianie się osoby o złym stanie zdrowia w kościele, może być wyrazem braku odpowiedzialności. – Nie narażajmy siebie i innych. Większą miłością chrześcijańską wykażemy się wtedy, gdy podczas choroby pozostaniemy w domu, gdzie za pośrednictwem mediów włączymy się w przeżywanie niedzielnej Mszy. Nie dajmy się ponieść negatywnym emocjom. Jeśli zadziałamy wspólnie i solidarnie, na pewno poradzimy sobie z wyzwaniem – tłumaczył.

Rzecznik diecezji zaprosił wszystkich wiernych do modlitwy w intencji zakończenia czasu niebezpieczeństwa. – Kiedy prześledzimy historię Europy, czas klęsk był czasem wytężonej modlitwy. Zapraszamy księży proboszczów, by przed Najświętszym Sakramentem organizowali modlitwę i śpiew suplikacji. Modlimy się o zdrowie dla chorych i ich rodzin oraz o uspokojenie emocji – powiedział.

Podziel się cytatem

Podczas briefingu poinformowano także o rezygnacji z organizacji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz podobnego nabożeństwa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. – Niektóre szlaki EDK przebiegają przez obszary objęte kwarantanną – dodał ks. Jaszcz.

Reklama

We wtorek wieczorem został potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa na Lubelszczyźnie. Chory przebywa w szpitalu w Bełżycach koło Lublina. Jest w ciężkim stanie. Oddycha przez respirator. Drugi przypadek dotyczy kobiety w przedziale wieku 50-60 lat.

- Osoba ta zgłosiła się i została przewieziona do szpitala w Janowie Lubelskim. Kiedy doszło do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i ujawnienia informacji o tym, że mogła mieć kontakt z osobą z kraju, w którym jest transmisja koronawirusa, została przewieziona do szpitala klinicznego w Lublinie na oddział zakaźny. W późnych godzinach nocnych potwierdzony został pozytywny wynik tej osoby – tłumaczył wojewoda lubelski Lech Sprawka, podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim.

2020-03-11 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św.

Abp Stanisław Budzik

Marek Kuś

Abp Stanisław Budzik

W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych metropolita lubelski abp Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej nie jest grzechem.

Więcej ...

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Więcej ...

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów