Reklama

Modlitwa

Lednica: XVII Spotkanie Młodych

Magdalena Niebudek

Późnym popołudniem oficjalnie rozpoczęło się XVII Spotkanie Młodych na Lednicy pod hasłem „W imię Ojca”. Obecnie na Polach Lednickich znajduje się prawie 60 tys. młodych ludzi z całej Polski.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania poprzedziła tradycyjna Procesja Orłów, która przeszła Drogą III Tysiąclecia prowadzącą pod Bramę Rybę. Rozdano już także siostrom zakonnym, które przybyły na Lednicę chusteczki symbolizujące pomoc, jaką niosą one potrzebującym, także ocierając im łzy. Księża otrzymali natomiast stuły lednickie.

Pomimo że młodzież przybywa na Lednicę już od rana, to o godz. 17 spotkanie oficjalnie rozpocznie Hymn III Tysiąclecia i procesja, w której pod Bramę Rybę zostaną wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników. W procesji wezmą też udział biskupi biorący udział w spotkaniu. Wśród nich będą abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który o godz. 19 przewodniczyć będzie Eucharystii, koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów obecnych na Polach Lednickich, a jest ich ponad tysiąc, oraz bp Grzegorz Ryś z Krakowa, który wygłosi homilię. Na Lednicę przybył też już biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Reklama

Ok. godz. 18 zaplanowano "spotkanie z bł. Edmundem Bojanowskim", którego postać przybliżą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, założonego przez tego błogosławionego. Wniosą one uroczyście relikwie bł. Edmunda, żyjącego w XIX w., będącego także dla współczesnych wzorem ojcostwa. Rozdadzą one młodzieży bułki, na wzór swojego założyciela troszczącego się o dzieci w założonych przez siebie ochronkach.

Po Eucharystii odbędzie się ceremonia wręczenia krzyży misyjnych wolontariuszom z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, a następnie przejdą procesje: najpierw dziedzictwa chrześcijańskiej tradycji ojców m.in. z relikwiami św. Stanisława, a następnie ukazująca oblicza ludzkiego ojcostwa. W tej części spotkania organizatorzy spodziewają się również wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na godz. 21.40 zaplanowano przemówienie papieża Franciszka do młodzieży, które transmitowane będzie na żywo przez polskie media, m.in. TVN 24 i TVP Info. Po nim młodzi zatańczą dla Ojca Świętego „Tango Francesco”.

Reklama

Później mowa będzie o św. Józefie jako wzorze ojcostwa, a o godz. 23 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczyć będzie bp Wojciech Polak z Gniezna. O 23.30 młodzi zebrani na Lednicy dokonają aktu wyboru Chrystusa na swojego Pana, a następnie przejdą przez Bramę III Tysiąclecia.

Symbolami spotkania będą w tym roku łyżeczki z wygrawerowanymi słowami: „Ty nakarmisz nas do syta”, które symbolizują troskę i opiekę, jaką obdarza nas Ojciec, karmiciel rodziny. Każdy z uczestników otrzyma także książkę o św. Andrzeju Boboli.

Ci natomiast, którzy nie będą mogli przybyć na Lednicę, zaproszeni są do śledzenia jej satelitarnej transmisji na stronie internetowej www.lednica2000.pl. W tym roku przeprowadzi ją niemiecka telewizja internetowa VISENDUS.TV, będzie więc ona miała dużo lepszą jakość od dotychczasowej.

2013-06-01 17:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie poddali się. Zatańczyli dla Papieża

2020-05-18 22:29

MJscreen

Młodzi ludzie zatańczyli dla św. Jana Pawła II

„Tak, tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Tak, tak, Panie, przecież Ty to wiesz" – w rytm tego utworu lednickiego młodzi ludzie zatańczyli z okazji urodzin Papieża Polaka. Podtrzymali tym samym tradycję i promowali jednocześnie Ruch Lednicki.

Więcej ...

79 lat temu Niemcy deportowali do Auschwitz o. Maksymiliana Kolbego

2020-05-26 11:15

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

79 lat temu Niemcy deportowali franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego do obozu Auschwitz. Trafił do niego 28 maja 1941 r. z więzienia na Pawiaku. W obozie oddał życie na współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Kościół katolicki wyniósł męczennika na ołtarze.

Więcej ...

Od niewoli do wolności. Sesja Kolbiańska

2020-05-28 21:29

MJscreen

Msza św. celebrowana w ramach 39. Sesji Kolbiańskiej.

– Stan niewoli fizycznej stał się dla bardzo wielu sytuacją wyzwolenia i wolności. Dobrze, że tutaj jesteśmy. Ostatnie dni, tygodnie, miesiące były szczególnie dla nas – ludzi wierzących – wielkim ograniczeniem wolności religijnej. Nie mogliśmy praktykować w sposób wolny tego, co nam dyktowało serce, ale byliśmy posłuszni. Wielu cierpiało… – mówił asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Leśniak w Harmężach. Tam w czwartek 28 maja odbyła się 39. Sesja Kolbiańska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...