Reklama

Magdalena Niebudek

Lednica: XVII Spotkanie Młodych

2013-06-01 17:45

bt / Lednica / KAI

Późnym popołudniem oficjalnie rozpoczęło się XVII Spotkanie Młodych na Lednicy pod hasłem „W imię Ojca”. Obecnie na Polach Lednickich znajduje się prawie 60 tys. młodych ludzi z całej Polski.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania poprzedziła tradycyjna Procesja Orłów, która przeszła Drogą III Tysiąclecia prowadzącą pod Bramę Rybę. Rozdano już także siostrom zakonnym, które przybyły na Lednicę chusteczki symbolizujące pomoc, jaką niosą one potrzebującym, także ocierając im łzy. Księża otrzymali natomiast stuły lednickie.

Pomimo że młodzież przybywa na Lednicę już od rana, to o godz. 17 spotkanie oficjalnie rozpocznie Hymn III Tysiąclecia i procesja, w której pod Bramę Rybę zostaną wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników. W procesji wezmą też udział biskupi biorący udział w spotkaniu. Wśród nich będą abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który o godz. 19 przewodniczyć będzie Eucharystii, koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów obecnych na Polach Lednickich, a jest ich ponad tysiąc, oraz bp Grzegorz Ryś z Krakowa, który wygłosi homilię. Na Lednicę przybył też już biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Reklama

Ok. godz. 18 zaplanowano "spotkanie z bł. Edmundem Bojanowskim", którego postać przybliżą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, założonego przez tego błogosławionego. Wniosą one uroczyście relikwie bł. Edmunda, żyjącego w XIX w., będącego także dla współczesnych wzorem ojcostwa. Rozdadzą one młodzieży bułki, na wzór swojego założyciela troszczącego się o dzieci w założonych przez siebie ochronkach.

Po Eucharystii odbędzie się ceremonia wręczenia krzyży misyjnych wolontariuszom z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, a następnie przejdą procesje: najpierw dziedzictwa chrześcijańskiej tradycji ojców m.in. z relikwiami św. Stanisława, a następnie ukazująca oblicza ludzkiego ojcostwa. W tej części spotkania organizatorzy spodziewają się również wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na godz. 21.40 zaplanowano przemówienie papieża Franciszka do młodzieży, które transmitowane będzie na żywo przez polskie media, m.in. TVN 24 i TVP Info. Po nim młodzi zatańczą dla Ojca Świętego „Tango Francesco”.

Później mowa będzie o św. Józefie jako wzorze ojcostwa, a o godz. 23 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczyć będzie bp Wojciech Polak z Gniezna. O 23.30 młodzi zebrani na Lednicy dokonają aktu wyboru Chrystusa na swojego Pana, a następnie przejdą przez Bramę III Tysiąclecia.

Symbolami spotkania będą w tym roku łyżeczki z wygrawerowanymi słowami: „Ty nakarmisz nas do syta”, które symbolizują troskę i opiekę, jaką obdarza nas Ojciec, karmiciel rodziny. Każdy z uczestników otrzyma także książkę o św. Andrzeju Boboli.

Ci natomiast, którzy nie będą mogli przybyć na Lednicę, zaproszeni są do śledzenia jej satelitarnej transmisji na stronie internetowej www.lednica2000.pl. W tym roku przeprowadzi ją niemiecka telewizja internetowa VISENDUS.TV, będzie więc ona miała dużo lepszą jakość od dotychczasowej.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem