Reklama

„Z trudu waszego i znoju Polska powstała, by żyć”

Niedziela podlaska 32/2007

15 lipca, w 64. rocznicę męczeńskiej śmierci 50 mieszkańców Bielska Podlaskiego, przy pomniku Ofiar Barbarzyństwa na miejscowym cmentarzu parafialnym odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości, którym przewodniczył ks. inf. Eugeniusz Borowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hołd pomordowanym oddały władze miasta, powiatu i gminy. Mszę św. współkoncelebrowali ks. Ludwik Olszewski i ks. Janusz Szymański. Obecni byli także: ks. Tadeusz Kryński, ks. Kazimierz Zalewski oraz ks. Leoncjusz Tofiluk, przedstawiciel cerkwi, siostry zakonne, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, samorządów lokalnych i mieszkańcy miasta.
Podczas uroczystości wartę honorową pełnili harcerze z Komendy Hufca w Bielsku Podlaskim pod przewodnictwem hm. Marka Boratyńskiego. Uroczystość uświetnił, śpiewając patriotyczne pieśni, chór parafian z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.

Z kart historii

15 lipca 1943 r. wczesnym rankiem oddziały gestapo aresztowały 50 osób, przeważnie przedstawicieli inteligencji. Wśród aresztowanych byli m.in.: dziekan bielski proboszcz ks. Antoni Beszta-Borowski, prefekt gimnazjalny ks. Ludwik Olszewski i wikariusz Brańska - kapelan wojskowy ks. Henryk Opiatowski, 17 dzieci i młodzieży, z których najmłodsza Basia Moryc miała niewiele ponad rok. Po sprawdzeniu obecności na Hołowiesku zostali oni ciężarówkami przewiezieni do Lasu Pilickiego i zamordowani strzałem w tył głowy.
W rok po zakończeniu wojny 15 lipca pracownicy sanepidu pod kierunkiem Piotra Maksymowa dokonali ekshumacji ciał. W przygotowanych 50 trumnach ciała procesjonalnie przewieziono na cmentarz parafialny. Tylko trumienka najmłodszej rozstrzelanej Basi Moryc była pusta, bowiem pochowano ją razem z matką Marią Moryc, która wierzyła, ze córka przeżyje, jeśli będzie ją mocno trzymać w swoich ramionach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciągle otwarta rana

W homilii ks. inf. Borowski powiedział: „Mimo tylu lat od zakończenia wojny ciągle jeszcze nie policzono nawet materialnych strat, jakie poniosła nasza Ojczyzna w wyniku okupacji sowieckiej i niemieckiej. Jeżeli tak jest w dziedzinie materialnej, to cóż dopiero powiedzieć o liczeniu ofiar obu tych zbrodniczych systemów - komunistycznego i hitlerowskiego. Na pytanie, ilu Polaków zginęło, mówi się, że jest to ciągle ciemna liczba i ofiar do końca nie da się policzyć. Dobrze, że wy, bielszczanie, macie dobrą pamięć i policzyliście ofiary obu okupacji. Pamiętacie o czterech transportach na Sybir czy do Kazachstanu, o więzieniach NKWD, o Katyniu i innych miejscach tzw. mordowni, o obozach koncentracyjnych, rozstrzeliwaniach, o kazamatach gestapo i o tej zbrodni, którą dzisiaj przypominamy, a która jest jak ciągle otwarta rana, która nie zdołała, mimo upływu 64 lat, jeszcze się zagoić”.
Ksiądz Infułat przypomniał, że wszystko zaczęło się od umysłowo chorych. Ich pierwszych aresztowało gestapo, a następnie zawiozło do lasku. Tam kazano wykopać im dół, a potem ich bestialsko rozstrzelano. Następnymi byli Żydzi Tylko nielicznym Żydom dzięki bohaterskiej pomocy niesionej przez bielszczan udało się uciec z getta. Resztę wywieziono do Treblinki i zagazowano.
Ci, którzy wtedy nie dali rady iść, (ponad 100) umieszczono w synagodze. „I widzę - mówił w homilii ks. inf. Borowski - jak wóz drabiniasty, powożony przez dwóch młodych Żydów, wiezie kolejny transport, wrzuca ich do zbiorowej mogiły, a oddział gestapo dokonuje rozstrzelania. Te transporty i rozstrzeliwania trwały ponad godzinę”.
W modlitwie wiernych modlono się m.in. o beatyfikację Jana Pawła II, aby stał się patronem świata, Polski i każdego z nas, za Ojczyznę, aby krew męczenników dokonała odnowy sumień wszystkich Polaków, a tragedia Lasu Pilickiego ożywiała w nas wiarę, nadzieję i coraz głębszą miłość, za poległych w obronie Ojczyzny i pomordowanych w obozach hitlerowskich, w więzieniach gestapo, w Katyniu, Charkowie, Miednoje i w Kuropatach.
Delegacje władz miasta, powiatu i gminy oraz przedstawiciele służb mundurowych w czasie ofiarowania darów ofiarnych złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych.
W imieniu ks. Mariana Wyszkowskiego, proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego, wszystkim zebranym na uroczystości, a także ks. inf. Borowskiemu i koncelebrującym z nim kapłanom za ofiarę Mszy św. podziękował prefekt ks. Janusz Szymański.
Przed udzieleniem błogosławieństwa główny Celebrans przywołał z imienia i nazwiska zamordowanych, którzy przed 64 laty oddali życie za Polskę i wiarę w Chrystusa.

Końcowy akord

Po uroczystości delegacje z wieńcami udały się na polanę Lasu Pilickiego, gdzie głos zabrał starosta Sławomir Jerzy Starski. Uroczystości zakończono złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy krzyżu i na pięciu mogiłach, gdzie pochowano ok. 1000 osób zamordowanych przez hitlerowców.
W uroczystości udział wzięły licznie zgromadzone poczty sztandarowe zakładów pracy, organizacji kombatanckich i związkowych oraz szkół bielskich.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous