Reklama

Niedziela Małopolska

Jezus kocha nas miłością miłosierną

Małgorzata Pabis

Jezus jest tym, który nas kocha. Jezus kocha nas bezwarunkowo. Jezus kocha nas miłością miłosierną – powiedział w poniedziałkowej homilii w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. kanonik Ireneusz Okarmus, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

Ksiądz Okarmus zauważył, że dziś Kościół daje do rozważenia słowo, które pokazuje do czego zdolne jest ludzkie serce. - Słowo Boże pokazuje nam tajemnice ludzkiego serca i niejako na przeciwległym biegunie, tajemnice Serca Bożego - powiedział i dodał, że serce ludzkie, jeśli jest zainfekowane grzechem rozumianym, jako świadome odejście od Boga, odejście od Jego praw i nakazów i odwrócenie się całkowite od ścieżki, którą Bóg wytyczył, będzie w sobie rozwijać zdolność do nienawiści. - I to jest forma, która jest najgorsza – podkreślił.

Nawiązując do poniedziałkowej Ewangelii mówił, że ludzie „zainfekowani grzechem, nie tyle chcieli zgładzić kobietę pochwyconą na cudzołóstwie, co chcieli mieć argument przeciwko Jezusowi”. - Bo wystarczyło, żeby Jezus powiedział, że ona jest niewinna, wtedy by powiedzieli: „Ty się sprzeciwiasz Prawu Mojżeszowemu” - wyjaśnił.

Jak mówił ks. Okarmus, serce ludzkie, kiedy jest zainfekowane grzechem, nie widzi krzywdy drugiego człowieka. Zawsze zwycięża egoizm, „mój interes za wszelką cenę”.

Reklama

- Na przeciwległym biegunie jest Serce Boże. Jezus jest tym, który nas kocha. Jezus kocha nas bezwarunkowo. Jezus kocha nas miłością miłosierną. I co jest bardzo charakterystyczne w tym fragmencie Ewangelii, ta miłość miłosierna, wyprzedza – co bardzo istotne - nawrócenie. Bo przecież Jezus powiedział kobiecie: „Ja ciebie nie potępiam. Idź, nie grzesz więcej” - mówił kaznodzieja.

Ksiądz Okarmus podkreślił, że bardzo istotne jest to, żebyśmy wiedzieli, iż jeśli będziemy oderwani od miłosiernego Serca Jezusa - naszego Pana i Boga – będziemy zdolni popaść w chorobę nienawiści drugiego człowieka. - Kiedy zaś zbliżamy się do Serca Jezusowego, wtedy możemy usłyszeć słowa: „Ja tobie przebaczam, ale idź i nie grzesz więcej”. Jezus wcale nie przychylił się do tego co robiła kobieta i nie powiedział: „cóż, dobrze robiłaś”. Tylko powiedział: „Idź i nie grzesz więcej” - powiedział kapłan i dodał, że także dziś Pan Jezus mówi ludziom: „idź i nie grzesz więcej”. Mówi w konfesjonałach przez kapłanów: „Nie grzesz więcej”. - A ci ludzie idą, ale gdzie? Wracają do miejsc, w których pracują, żyją. Wracają być może do sytuacji, która powoduje, że oni grzeszą. Jakże ważne zadanie dla nas, abyśmy w naszym najbliższym środowisku, tam, gdzie jesteśmy, robili wszystko, by ci ludzie, którzy słyszą od Jezusa: „idź i nie grzesz więcej”, mieli klimat, by nie grzeszyć. Cóż z tego, że człowiek z dobrą wolą po rozgrzeszeniu wraca do rodziny, gdy tam atmosfera jest taka, że trudno nie grzeszyć – ubolewał.

Kaznodzieja, kończąc homilię, zostawił dla każdego z nas zadanie: byśmy pomagali tym, którzy słyszą słowa Jezusowe „idź i nie grzesz więcej”. - Oto przesłanie dzisiejszej liturgii słowa – powiedział.

2020-03-30 09:10

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

2020-05-26 10:40

kyasarin/pixabay.com

W lublinieckim szpitalu po godzinie 8.00 odszedł do domu Ojca śp. o. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog, ekumenista, znawca teologii prawosławnej, współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL.

Więcej ...

Prymas Stefan Wyszyński – kandydat na ołtarze

2020-05-26 12:18

www.prymaswyszyński.pl

Kard. Stefan Wyszyński

W czwartek 28 maja przypada 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Z tej okazji – dziś i jutro – w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej znajdziecie Państwo liczne materiały, obrazujące historyczne dokonania i różne aspekty nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej...

Wiadomości

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej...

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Niedziela Wrocławska

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Życzenia dla Papieża

Życzenia dla Papieża