Reklama

Świat

Niemcy: w Kolonii rozpoczyna się Kongres Eucharystyczny

Graziako

"W Kongresie Eucharystycznym nie chodzi o nic więcej jak o tajemnice wiary" - powiedział kard. Joachim Meisner na krótko przed jego rozpoczęciem. Dzisiaj wieczorem rozpoczyna się w Kolonii "wielkie święto wiary" Kościoła katolickiego w Niemczech. Organizatorzy oczekują ok. 50 tys. uczestników. Wśród gości Kongresu, który potrawa do niedzieli 9 czerwca br. będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

"Chodzi o to, aby zachęcić wierzących do dawania świadectwa i aby powiedzieć sobie, co usłyszałem teraz w katechezie, jak zachować to w naszym życiu" - powiedział metropolita Kolonii w rozmowie z niemiecką telewizją ARD. Sam kardynał wygłosi podczas Kongresu dwie wielkie katechezy. "Kościół stoi wobec dowartościowania dwóch pojęć: `zgromadzenia` i `głoszenia`" - zaznaczył niemiecki purpurat i dodał: "Zbieramy się jako rozproszeni, aby czcić Eucharystię, a potem jesteśmy ponownie posłani do świata. Tak dzieje się na przykład w uroczystość Bożego Ciała, którą świętują wszystkie kolońskie parafie wspólnie w katedrze a potem w niedzielę jako małe wspólnoty u siebie" - przypomniał kard. Meisner.

Reklama

Kongres Eucharystyczny zostanie otwarty oficjalnie dzisiaj wieczorem. Organizatorem pięciodniowego wydarzenia jest Konferencja Episkopatu Niemiec a gospodarzem metropolia kolońska. Oczekuje się ok. 50 tys. uczestników. Organizatorzy oczekują, że Kongres powinien się przyczynić do ponownego wzmocnienia wśród wiernych świadomości centralnego znaczenia liturgii, nabożeństwa i mszy św. w życiu chrześcijan i wspólnoty Kościoła. Spotkanie będzie miało również wymiar ekumeniczny.

W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" przed Kongresem abp Robert Zollitsch, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec przypomniał, że ze względu na brak kościelnej jedności i rozumienia urzędu nie jest możliwe wspólne sprawowanie Eucharystii katolików i protestantów. Zdaniem abp Zollitsch spotkanie ukaże różnorodność katolickiego życia, w którego centrum stoi Eucharystia.

Natomiast biskup Münster Felix Glenn wskazał, że kongres nie ma tak szerokiego wymiary, jak choćby organizowane co dwa lata zjazdy katolików niemieckich - Katholikentage. Jego zdaniem równocześnie to wielkie wydarzenie jest częścią toczącego się w Niemczech procesu dialogu, w ramach którego Kościół katolicki pragnie przepracowania i oczyszczenia po skandalach nadużyć seksualnych wobec nieletnich. "Oczywiście nie musimy skandali nadużyć w stawiać w centrum każdego wydarzenia. Chodzi o coś więcej, o głębokie religijne oddziaływanie na ludzi, o którym obecnie prawie w ogóle nie myślimy" - powiedział bp Glenn.

Reklama

Kard. Meisner w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA powiedział: "Po strasznych skandalach molestowania seksualnego czułem, że Kościół w Niemczech potrzebuje koniecznie zadumy nad Panem. Osobiście rozmawiałem z wszystkimi ofiarami, o ile było to możliwe. Po spotkaniach pytałem siebie, kto może uzdrowić te zranienia. Ja tego nie mogę. To może zrobić sam Pan. Mamy Go wśród nas w sakramencie ołtarza, w eucharystycznej postaci chleba i wina".

Między rozpoczęciem Kongresu Mszą św. w kolońskim centrum kongresowym, w którym wystawiony będzie duży podświetlany krzyż w środę wieczorem a jago zakończeniem Eucharystią na stadionie Rheinenergie w niedzielę 9 czerwca zaplanowano 800 różnych wydarzeń: obok mszy św., nabożeństw, 80 katechez w zabytkowych kościołach będą się odbywały seminaria i fora dyskusyjne. W piętnastu z nich będzie możliwość ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty. W gotyckiej katedrze w godzinach wieczornych i nocnych odbywać się będą wieczory medytacyjne pod hasłem Lux eucharistica, ponieważ medytacji towarzyszyć będą specjalne instalacje świetlne. Kongres wzbogaci bogaty program kulturalny: koncerty, wystawy, przedstawienia, projekcje filmów i odczyty.

2013-06-05 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich

Maria Kocząb

Więcej ...

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Więcej ...

Watykan: papież wznawia audiencje w auli Pawła VI

2021-08-02 15:31

Katarzyna Artymiak

Po wakacyjnej przerwie w lipcu, w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 9.15 Franciszek będzie przewodniczył audiencji generalnej w auli Pawła VI – poinformował serwis vaticannews.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany