Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: Wy młodzi widzicie często więcej i lepiej od nas dorosłych, obciążonych balastem przeszłości, układów i wyrachowania.

ks. G. Słodkowski

Tegoroczna Niedziela Palmowa w Sandomierzu była inna niż wszystkie. Dzieci, młodzież i starsi zgromadzili się przed ekranami komputerów, aby poprzez transmisję Mszy św. uczestniczyć we wspólnym świętowaniu.

Liturgii Mszy św. w sandomierskiej bazylice katedralnej przewodniczył Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali z nim diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Krzysztof Kwiatkowski, dyrektor Centrum Ewangelizacyjnego ks. Marek Kuliński oraz dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego ks. Adam Kopeć.

Na początku homilii, biskup Nitkiewicz zwrócił uwagę na inny, niż dotychczas sposób świętowania Niedzieli Palmowej.

- Brakuje mi spotkania na sandomierskim rynku i poświęcenia palm rywalizujących między sobą, która większa, która piękniejsza. Brakuje mi procesji do katedry, a przede wszystkim Was, chociaż wiem, że jesteście teraz połączeni za pośrednictwem kanałów internetowych. Razem z nami są także dorośli: wasi rodzice, dziadkowie, znajomi, duszpasterze i katecheci, cała nasza diecezja. Każdego bardzo serdecznie pozdrawiam – powiedział biskup.

Reklama

W dalszej części homilii, Ordynariusz Sandomierski wyraził młodym wdzięczność za wszystko, co wnoszą do życia wspólnoty Kościoła.

- Wy młodzi widzicie często więcej i lepiej od nas dorosłych, obciążonych balastem przeszłości, układów i wyrachowania. Wy jesteście wolni, i w myśleniu i w działaniu. Nieraz nas tym zaskakujecie, ale i budzicie z letargu, przywołujecie do porządku, za co chcę gorąco podziękować.

Aby ta wolność była pełna, prawdziwa i nie znikła pod wpływem negatywnych przeżyć czy chwilowych trudności, musicie trzymać się zawsze Chrystusa, podążać za Nim, dokądkolwiek was poprowadzi. Od tego zależy nasze szczęście – podkreślił Ordynariusz.

Reklama

Biskup Nitkiewicz przypomniał słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II na spotkaniu z młodzieżą w Rzymie w 2000 r. Papież powiedział wówczas, że każdy, kto snuje sny o szczęściu szuka w gruncie rzeczy Chrystusa.

- O czym marzymy dzisiaj? Pewnie, o tym, żeby jak najszybciej skończyła się ta epidemia. Nikt z ludzi nie wie kiedy to nastąpi i niektórzy tracą już nadzieję, popadają w rozpacz. Nie jesteśmy jednak osamotnieni. Pan Jezus, chociaż sam dźwiga ciężki krzyż, dodaje nam otuchy. Dlatego moi drodzy: Odwagi! Wytrzymajcie! Miejcie wiarę w Boga, w siebie i w innych! Nawet w czasie epidemii życie może być piękne – zaznaczył biskup.

Na zakończenie homilii zaapelował do młodych, aby sami nieśli nadzieję ludziom.

- Epidemia, chociażby sposób rozprzestrzeniania się wirusów i walki z nimi, uświadomiła nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni. Dlatego musimy być razem i czuć się odpowiedzialni jeden za drugiego. Ojciec św. Franciszek kieruje dzisiaj do Was wezwanie, które powtarzam za nim: „Powiedzcie swojemu bratu i siostrze – Wstań, nie jesteś sam!

A jeśli czuję się odpowiedzialny za siostrę i brata, wówczas zapominam o sobie i dzielę się z nimi tym, co posiadam. Wystarczy naprawdę niewiele. W tych dniach, pamiętajcie szczególnie o starszych, o waszej babci, dziadku, o sąsiadach. Módlcie się w ich intencji, rozmawiajcie z nimi przez telefon, wysyłajcie smsy, maile. Pomagajcie również w inny sposób, naturalnie z zachowaniem obowiązujących przepisów i w porozumieniu z waszymi rodzicami. Dobro zawsze rodzi dobro, podobnie, jak drzewo rozsiewające nasiona, z których wyrastają kolejne drzewa.

Planując dzisiejszą uroczystość, chciałem zasadzić razem z wami cedr libański. Znajduje się on teraz obok ikony Pana Jezusa, która towarzyszy zawsze spotkaniom młodych naszej diecezji. Pismo św. wspomina cedry wiele razy. Są długowieczne, potężne i piękne. Jakby były wiecznie młode. Cedry przypominają jednocześnie o naszych siostrach i braciach cierpiących z powodu wiary w Chrystusa. Są symbolem ich męstwa w prześladowaniach. Umówmy się, że kiedy już minie epidemia spotkamy się razem i go zasadzimy. Niech będzie znakiem naszej wspólnoty z Chrystusem i między sobą – zakończył biskup.

Na zakończenie Mszy św. przez Internet świadectwo wiary wygłosili: Justyna Furdyna oraz Bartłomiej Łatka.

Zobacz zdjęcia: Niedziela Palmowa
2020-04-05 14:01

Wybrane dla Ciebie

Kuba Strzyczkowski nowym dyr. i red. naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia

2020-05-25 14:46

www.polskieradio.pl

Pracujący od 1990 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia dziennikarz i prowadzący audycje Kuba Strzyczkowski został w poniedziałek powołany na stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na stanowisku tym zastąpił Tomasza Kowalczewskiego.

Więcej ...

Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

2020-05-26 12:01

Adobe.Stock.pl

Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej...

Wiadomości

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej...

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Niedziela Wrocławska

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Życzenia dla Papieża

Życzenia dla Papieża