Reklama

„Europejskie Dni Dziedzictwa na Mazowszu 2007”

„Europejskie Dni Dziedzictwa na Mazowszu 2007” to inicjatywa objęta honorowym patronatem przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego. W dniach 8-9 września oraz 15-16 września w wielu miastach województwa mazowieckiego miały miejsce liczne imprezy mające na celu przybliżyć mieszkańcom wielkie dziedzictwo historii regionu, zabytki i kulturę. Organizatorami programów w poszczególnych miejscowościach są władze samorządowe, instytucje kultury, stowarzyszenia oraz przedstawiciele różnych wyznań religijnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Również w Węgrowie w dniach 7-9 września władze samorządowe przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Węgrowskiego Ośrodka Kultury oraz instytucji kościelnych zorganizowały liczne inicjatywy o charakterze kulturalno-rozrywkowym dla mieszkańców pt. „Węgrów - miasto Jana Dobrogosta Krasińskiego”. Główny patron Jan Dobrogost Krasiński (1639-1717), właściciel Węgrowa w latach 1669-1717, był znakomitym mecenasem sztuki, co potwierdzają dwie świątynie węgrowskie wzniesione z jego fundacji, będące jednymi z najpiękniejszych rozwiązań architektonicznych, ozdobione wybitnymi freskami Michała Anioła Palloniego o charakterze iluzjonistycznym z treścią potrydencką. Dni poświęcone przypomnieniu postaci Krasińskiego, a także jego wpływowi na rozwój miasta rozpoczęły się od nadania rondu przy ul. Józefa Piłsudskiego imienia Jana Bonawentury Krasińskiego. Następnie w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyła się sesja historyczna zatytułowana „Jan Dobrogost Krasiński - mecenas i artyści” z udziałem prof. Mariusza Karpowicza z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitnego historyka sztuki i znawcy epoki baroku, dyrektora Zamku w Liwie Romana Postka oraz delegacji z włoskiego miasta Valsolda - burmistrza Alberto de Maria i wiceburmistrza Franko Lamberti. Obecni byli również: dr Mariusz Smoliński, adiunkt Instytutu historii Sztuki UW, Marek Ratyński, doradca ministra Bogusława Kowalskiego, Barbara Jezierska, wojewódzki konserwator zabytków, Stanisław Fiedorczuk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków delegatury w Siedlcach, ks. prał. Zbigniew Karolak, ks. kan. Leszek Gardziński, Tadeusz Ryczkowski, przewodniczący Rady Miasta Węgrowa, Hanna Kietlińska, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Węgrowie, oraz dyrektorzy i uczniowie węgrowskich szkół i przybyli goście.
Sesja rozpoczęła się od przedstawienia przez Romana Postka postaci Krasińskiego, następnie prof. Karpowicz wprowadził zebranych do świata architektury epoki baroku. Zaprezentował powiązania Krasińskiego z wieloma znakomitymi artystami. Później goście z Włoch opowiedzieli o swoim mieście położonym w malowniczej krainie Alp, blisko granicy ze Szwajcarią. Obecność przedstawicieli Valsoldy nie była przypadkowa, gdyż jeden z architektów projektujących obie węgrowskie świątynie - Carlo Ceronni pochodził właśnie ze wspomnianego małego miasteczka. Po zakończonej sesji zaproszeni goście przeszli do obu budynków sakralnych, po których oprowadził, przekazując wiele cennych informacji na temat świątyń, które nigdzie jeszcze nie doczekały się publikacji, prof. Karpowicz.
W sobotę Mazowieckie Dni Dziedzictwa rozpoczęły się od zwiedzania z przewodnikiem obu świątyń oraz klasztoru. Wieczorem Miejska Biblioteka Publiczna zgromadziła liczne grono osób, które przybyło, aby wsłuchać się w muzykę baroku w wykonaniu Moniki Raczyńskiej z zespołem, koncert był zatytułowany „Muzyka baroku”. Po zakończonym koncercie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Fundator i jego fundacja. Dziedzictwo udokumentowane”.
W niedzielę o godz. 14 w Parku Armii Krajowej w Węgrowie rozpoczął się koncert plenerowy „Teatr wojewody Krasińskiego”. Na koncercie, który trwał blisko 5 godzin, każdy mógł odnaleźć coś dla siebie, można było bowiem zobaczyć: Clown Cirrus „Rupherto & Rico” - występ dla dzieci; młodzież i dzieci z węgrowskich szkół pod dyrekcją Barbary Śladowskiej; duet muzyczny „Kasia i Paula” grający na elektrycznych skrzypcach i harfie elektrycznej; posłuchać piosenek w wykonaniu Tomasza Stockingera „Całuję Twoją dłoń” oraz koncertu Edyty Geppert.
Imprezy organizowane w takiej formie, które przedstawiają prawdziwą kulturę, są cennym wkładem władz miasta w to, aby mieszkańcy Węgrowa stali się ludźmi o wysokiej wrażliwości estetycznej i etycznej oraz jednocześnie ludźmi lepszymi, za co niewątpliwie należą się im wielkie uznanie i podziękowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza