Reklama

Niedziela Wrocławska

Cztery świeczki na torcie 500+

gov.pl

Minęły cztery lata od wdrożenia Programu Rodzina 500 plus – to realizowany w Polsce od 1 kwietnia 2016 r. program państwowy mający za zadanie pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych.

Urodziny to miła okazja, aby porozmawiać, powspominać, czy okazać wdzięczność. A;e w przypadku 500 + tak się tylko wydaje... Dlaczego?

Niewątpliwie, to był przełom. Polityczna rewolucja w myśleniu o narodzie i jego demografii, a także w postrzeganiu roli rodziny. To w nich rodzi się i wychowuje nowych obywateli, dlatego warto je wspierać, bez względu na dochody gospodarstwa domowego.

Jednak od razu wybuchło larum: to pomoc, która przyczyni się do rozwoju patologii, lenistwa i zrujnuje państwowy skarbiec.

Reklama

Smutne to, bo przyznam, że nie znam rodziny, która by osiadła na laurach, skorzystawszy ze świadczenia. Przeciwnie, oto kilka przykładów na to, ile dobra, rozwoju i nadziei wniosło w życie 500+. Tylko kilka – odnoszę wrażenie, że beneficjentom świadczenia niełatwo o nim mówić.

- Może to śmieszne, ale pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy po przystąpieniu do programu 500+, był wyjazd do wrocławskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Od dawna marzyliśmy, żeby dać dach nad głową jakiemuś sympatycznemu czworonogowi. Jednak stałe zatrudnienie miał tylko mąż, ja pracowałam dorywczo i adopcja psa to nie była decyzja na naszą kieszeń. Wystarczało nam jedynie na utrzymanie rodziny – opowiada Sylwia, mama trójki dzieci.

Reklama

- Pieniądze z 500+ dostaliśmy „na dodatek”, więc przygarnęliśmy Reksia i nie wyobrażamy sobie życia bez niego. W naszej rodzinie z programu korzystają przede wszystkim dzieci. Możemy opłacać im lekcje tańca, języków obcych i konie. Dzięki temu każdy robi to, czym się interesuje. Nie musimy też rezygnować z wycieczek szkolnych – przed czterema laty zdarzało się, że dzieci nie mogły w nich uczestniczyć...

Poprawa standardu życia rodziny (i sympatycznego kundelka) to jedno, ale bywa, że nasz byt przybiera niespodziewany bieg wydarzeń:

- Powiem krótko, choć nie jesteśmy zwolennikami takiego rozdawnictwa, bo uważamy, że bardzo rozleniwia społeczeństwo: świadczenie dosłownie ratowało nam życie, kiedy mąż stracił pracę i popadł w głęboką depresję – przyznaje Joanna.

Regularne wpływy i ustalona ich kwota to nie tylko komfort opłaconych rachunków, ale i możliwość planowania i zmian.

Ala i Kuba to rodzice czwórki dzieci. Zdecydowali się na ich edukację w domu.

- Rządowa subwencja dla uczniów w edukacji domowej jest niższa, niż dla dzieci uczących się w placówce i trafia jedynie do szkoły, do której są zapisane. Podejmując pracę wychowawczą nad czwórką dzieci, ucząc je w domu, nie wyobrażam sobie powrotu do zawodu. Traktuję 500+ jako wynagrodzenie za mój trud. Część tych pieniędzy przeznaczamy na realizację programu szkolnego, czyli naukę języków obcych i basen – tłumaczy Ala i dodaje: Edukacja domowa to najtańsze, najbardziej opłacalne dla państwa rozwiązanie.

Zanim świadczenie trafiło do rodziny, Kuba pracował w bardzo lubianym, bezpiecznym miejscu, ale zarabiał niewiele. Co gorsza, nie miał szansy na awans. Aby utrzymać rodzinę, musiał podjąć dodatkowe zajęcie. Dwa etaty nie były dobrym rozwiązaniem. Ciągle w biegu - miał wrażenie, że nie zna własnych dzieci! Stały przychód z programu 500+ pomógł małżeństwu podjąć decyzję o redukcji etatu do jednego. Wybrali zajęcie bardziej rozwojowe i nie żałują. Przez 4 lata Kuba rozwinął swą działalność, nie martwiąc tym, że początki były mało dochodowe.

500+ było solidnym oparciem dla domowego budżetu. Dziś Kuba samodzielnie utrzymuje dom, ma czas dla żony i dzieci, a świadczenie przeznacza na wspomnianą (heroiczną) naukę i rodzinne wycieczki.

Zmiany. Czy tylko na lepsze?

- Kilka lat czekaliśmy na zabieg usunięcia migdała u jednego z siedmiorga naszych dzieci. Kiedy przyszła nasza kolej, syn nie został zakwalifikowany, bo okazało się, że w tym okresie, w jego nosie, utworzył się polip. Powiedziano nam, że to wtórna konsekwencja niewyciętego migdała i że w czasie operacji lekarze powinni usunąć obydwa problemy naraz, jednak nie mogą, bo NFZ nie dotuje likwidacji polipów. Co teraz? Powrót do kolejki? - pytała bezradna Kasia. Na szczęście był to czas, kiedy po raz pierwszy wypłacono świadczenie 500+ i rodzice chłopca zdecydowali się na zabieg w prywatnej klinice. Pieniądze od państwa pokryły koszty leczenia. - Miałem ochotę napisać list z podziękowaniem do premier Szydło. Program 500+ wielokrotnie i znacząco wpłynął na nasze życie. Mimo, że pracujemy obydwoje, niełatwo jest samodzielnie utrzymać tak dużą rodzinę. Do czasu przyznania świadczeń na dzieci z wielu rzeczy musieliśmy rezygnować. Teraz możemy odkładać pieniądze na wyjazd wakacyjny. Niedaleko, u zaprzyjaźnionych gospodarzy, ale razem! - cieszy się Michał.

- Koszty życia wciąż rosną, ale dzięki tej pomocy możemy żyć skromnie, normalnie. Nie musimy się martwić, że nie wystarczy nam na opłaty – dodaje Kasia – Ale niestety, nie każdemu podoba się ta prorodzinna polityka. Odkąd program wszedł w życie, spotykamy się z dużym ostracyzmem ludzi. Niejednokrotnie spotkała nas przykra sytuacja, np. stoję z piątką dzieci na przejściu dla pieszych, a ktoś obok nas oblicza głośno ile „pięćsetek” zabieramy z polskiego budżetu miesięcznie. A ja się w duchu śmieję z błędnych obliczeń: Przecież nie ma ze mną wszystkich! – kobieta zawadiacko „puszcza” oko i dodaje poważnie: - O ile ja radzę sobie z takimi (wcale nierzadkimi) epizodami, żal mi dzieci, które w nich uczestniczą...

Ot, i cała tajemnica poliszynela.

Niewątpliwie, nie ma rozwiązań idealnych, 500+ ma swoje wady i zalety. Ogólnie, to dobrowolne świadczenie, na różne sposoby poprawia byt polskich rodzin. Choć zdarza się też, że nie służy dzieciom, ale to już pole do pracy zespołów pomocy społecznej.

Dlaczego jednak rodziny niechętnie opowiadają o swoim uczestnictwie w programie? Z powodu linczu, może zazdrosnych, a może zatroskanych obywateli, którzy w innych rozwiązaniach widzą dobro narodu?

*Imiona osób zostały na ich prośbę zmienione.

2020-04-08 12:17

Wybrane dla Ciebie

Poseł Uściński: Nie popełniajmy błędów Platformy Obywatelskiej

2020-06-04 07:12

Artur Stelamsiak

Więcej ...

Ks. prof. Ryszard Czekalski nowym rektorem UKSW

2020-06-04 20:59

youtube.com

Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wybrało nowego rektora uczelni na kadencję 2020-2024. Został nim ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kościół musi być przeźroczysty

Kościół musi być przeźroczysty

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Wystąpienie premiera Morawieckiego w Sejmie to punkt...

Polityka

Wystąpienie premiera Morawieckiego w Sejmie to punkt...

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku...

Kościół

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku...

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Niedziela Wrocławska

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Polska

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Wiadomości

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Kościół

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...