Reklama

30-lecie koronacji Niepokalanej Przewodniczki z Przasnysza

Kilka wątków złożyło się na uroczyste dziękczynienie, jakie 30 września przeżywali duszpasterze i parafianie wspólnoty pw. św. Stanisława Kostki w Przasnyszu. Podczas uroczystości, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski, dziękowano Bogu za dokonaną przed 30 laty koronację obrazu Matki Bożej Przasnyskiej, a także za życie i dzieło Pawła Kostki (brata św. Stanisława), fundatora miejscowego kościoła. W bieżącym roku upływa bowiem 400 lat od jego śmierci.

Uroczystą Eucharystię poprzedziła ceremonia dziękczynienia za tegoroczne plony. Biskup Roman poświęcił przygotowane przez rolników dożynkowe wieńce, a także przyniesione przez najmłodszych kwiaty - znak piękna świata stworzonego przez Boga.
Księdza Biskupa, jak również przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele parlamentu oraz miejscowych władz administracyjnych i samorządowych, przywitał proboszcz wspólnoty o. Janusz Kołodziej.
W homilii bp Roman Marcinkowski nawiązał do uroczystości koronacyjnych sprzed 30 lat, w których - jak podkreślił - miał szczęście brać udział osobiście, wówczas jeszcze jako pracownik Kurii Diecezjalnej. „Niedziela przed 30 laty zapisała się jako doniosła uroczystość koronacji słynącego od 400 lat obrazu namalowanego jeszcze za życia Pawła Kostki. To wydarzenie wpisało się na zawsze w dzieje Przasnysza, naszej diecezji i tej świątyni” - mówił kaznodzieja. Ksiądz Biskup przypomniał, że uroczystości koronacji wizerunku Maryi koronami papieskimi przewodniczył ówczesny metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz, kazanie wygłosił zaś biskup siedlecki Jan Mazur.
Biskup Roman przywołał także słowa ówczesnego ordynariusza diecezji płockiej bp. Bogdana Sikorskiego, który stwierdził, że przez tę uroczystość losy diecezji, rozpoczynającej dziesiąty wiek istnienia, zostają złożone w ręce Matki Najświętszej. „Oto dzisiaj wracamy do tych wspaniałych i wymownych chwil. Jestem przekonany, że są wśród nas tacy, którzy w tej uroczystości uczestniczyli. Te przeżycia powracają także do mnie, zwłaszcza w trudnych momentach; są umocnieniem, by nie poddać się zwątpieniu i pesymizmowi, a oddać się ufnie Maryi” - mówił Ksiądz Biskup.
Pasterz zaznaczył, że Maryja jest dla chrześcijan wzorem miłości i przeżywania relacji wobec Boga. „W życiu Maryi Bóg był na pierwszym miejscu. Nie jest to takie proste, jak by się mogło nam wydawać. Człowiek stawia bowiem na pierwszym miejscu często siebie samego. To prawda, że trzeba kochać siebie, bo tak mówi przykazanie, ale nie wolno ulegać pokusie adorowania siebie samych” - podkreślił Kaznodzieja. Biskup zwrócił uwagę także na fakt, że Maryja jest w pierwszym rzędzie drogą prowadzącą do Boga, a dopiero później wstawienniczką i pomocą w doczesnej rzeczywistości.
Ksiądz Biskup zwrócił się również do rolników, apelując, by nie ulegali pokusie myślenia, że problemy związane z pracą na roli „rozwiążą się same”. „Próbujcie rozwiązywać je przez mądrze wybranych waszych przedstawicieli” - mówił Biskup Roman.
Po homilii Ksiądz Biskup poświęcił trzy kopie cudownego wizerunku Matki Bożej Przasnyskiej, które rozpoczęły peregrynację po wszystkich rodzinach parafii. Na zakończenie uroczystości natomiast odsłonięto i poświęcono epitafium ku czci fundatora kościoła Pawła Kostki, wykonane przez artystę rzeźbiarza Jana Stępkowskiego według projektu Wojciecha Ciesielskiego.
Paweł, brat św. Stanisława Kostki, do 15. roku życia przebywał w domu rodzinnym, w oddalonym o ok. 6 km od Przasnysza Rostkowie. Wraz ze Stanisławem pobierał nauki w Wiedniu, skąd powrócił do rodzinnego domu, by zapoznać rodziców ze szczegółami ucieczki św. Stanisława do Rzymu. W 1568 r. udał się do Wiecznego Miasta, by nakłonić Stanisława do opuszczenia klasztoru, jednak dotarł do Rzymu miesiąc po jego śmierci. Usłyszawszy o sławie świętości, jaka otaczała Stanisława, po powrocie do kraju stał się gorliwym propagatorem jego kultu. Oddawał się też działalności religijnej i charytatywnej. W 1586 r. papież Sykstus V zezwolił mu na wybudowanie w Przasnyszu kościoła i klasztoru, w którym osiedli Bernardyni. Prawdopodobnie to właśnie Paweł Kostka sprowadził do Przasnysza wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, czczony dziś w ufundowanym przezeń kościele. Maryja tu czczona nosi tytuł Niepokalanej Przewodniczki. Od 1923 r. kustoszami świątyni i wizerunku Maryi są ojcowie pasjoniści.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciel tego zakonu o. Janusz Kołodziej zawierzył wspólnotę parafialną Matce Najświętszej.

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Więcej ...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Więcej ...

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki...

Zdrowie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...