Reklama

Współczesna sztuka sakralna

„Sztuka sakralna XIX i XX wieku. Metodologia i perspektywy” - pod takim hasłem na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się sympozjum naukowe zorganizowane przez Instytut Sztuk Pięknych i Instytut Historii. W konferencji wzięło udział 20 przedstawicieli różnych dziedzin sztuki z kilku ośrodków naukowych z całej Polski.

W młodym Uniwersytecie Rzeszowskim to pierwsza taka tematyczna inicjatywa. Sympozjum rozpoczęło cykl spotkań poruszających zagadnienia szeroko pojętej sztuki sakralnej. „Tradycja współczesnego budownictwa sakralnego na naszym terenie, rozwinięta choćby prze abp. Tokarczuka, obliguje nas do zainteresowania się tą dziedziną” - powiedziała dr Grażyna Ryba z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W spotkaniu udział wziął kwiat polskich uczonych zajmujących się tematyką sakralną. Każdy z nich jest specjalistą w swojej dziedzinie. Do Rzeszowa przyjechali kapłani, architekci, historycy sztuki, konserwatorzy dzieł sztuki. To ludzie, którzy często praktykują w dziedzinie sztuki sakralnej, choćby pomagając w podjęciu decyzji, jak powinien wyglądać powstający kościół. Praktykę i doświadczenie łączą z przekazywaniem wiedzy na temat współczesnej sztuki sakralnej studentom poszczególnych kierunków historycznych, technicznych czy artystycznych.
Konferencji na taki temat nie było od kilku lat, dlatego inicjatywa Uniwersytetu Rzeszowskiego została przyjęta przez naukowców z entuzjazmem. „Takie spotkania są bardzo potrzebne” - zauważył prof. Konrad Kucza-Kuczyński z Politechniki Warszawskiej, znany architekt i pracownik naukowy, projektant wielu kościołów, także na Podkarpaciu. „To dobra okazja, by spróbować ocenić współczesną sztukę sakralną, która podobnie jak architektura innego rodzaju, może być piękna lub kiczowata. W sztuce sakralnej możemy doszukać się zarówno zalet, jak i wad. Niestety, z przykrością muszę przyznać, że tych zalet jest zdecydowanie mniej” - dodał prof. Kuczyński. Mówiąc o architekturze współczesnych kościołów, prelegenci zwracali uwagę, że jest to temat trudny, ponieważ w architekturę sakralną wkładamy dużo emocji. „Czasami te emocje objawiają się przesadną architektonicznie świątynią, nie zawsze wpisującą się np. w krajobraz. Te emocje są potrzebne i w dobrze prowadzonych przedsięwzięciach działają bardzo korzystnie na ogólny wygląd świątyni. Na szczęście minęły czasy, kiedy w budownictwie sakralnym panował jeden nurt i albo wszystkie kościoły były do siebie podobne, albo zupełnie nie pasowały do miejsca, w którym się znajdowały, a ich wystrój pozostawiał wiele do życzenia. Doszliśmy do takiego momentu, że nie możemy powiedzieć: panuje gotyk czy styl romański. Teraz jest kilka stylów architektonicznych, czasami połączonych ze sobą. Dobre efekty takiego stanu rzeczy możemy obserwować między innymi w diecezji rzeszowskiej” - zauważali prelegenci.
Uczestnicy sympozjum zaznaczali, że wnioski z wystąpień i dyskusji staną się inspiracją dla jego uczestników, a dzięki temu częściej będą powstawać ładniejsze architektonicznie kościoły.

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...