Reklama

Hospicjum im. św. Brata Alberta w Jaworznie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczesny świat odsuwa chorobę, cierpienie i śmierć od społeczeństwa i domu. Dąży do maksymalnej sprawności i osiągnięcia sukcesu. Chory człowiek w takiej sytuacji nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca, czuje się niepotrzebny. Powstanie Hospicjum Domowego w Jaworznie było odpowiedzią na zapotrzebowanie na opiekę tego typu w naszym mieście. I właśnie dlatego 7 sierpnia 1997 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Katowicach” - powiedziała prezes Hospicjum „Homo-Homini” im. św. Brata Alberta w Jaworznie, lek. med. Maria Bryła, podczas koncertu Edyty Geppert. Koncert został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia „Głosy dla hospicjów” i był jednocześnie podsumowaniem 10-letniej działalności Hospicjum „Homo Homini” św. Brata Alberta.
Licznie zgromadzeni w hali MCKiS w Jaworznie przyjaciele i sympatycy Hospicjum mogli oprócz wspaniałego, pełnego emocji i refleksji koncertu Edyty Geppert obejrzeć kilkunastominutowy film obrazujący działania hospicyjne.

Bezwarunkowa pomoc

„Dlaczego pomagamy ludziom umierającym? Jedni mówią o powołaniu religijnym, filozoficznym, społecznym, dla innych jest to forma samopomocy, lek na własną samotność, a dla ludzi młodych - świadczenie opieki jest drogą do zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności. Podsumowując, opieka hospicyjna powinna szanować godność chorego. I jak mówiła prof. Krystyna de Walden-Gałuszko - krajowy konsultant ds. opieki paliatywno-hospicyjnej - dobrze realizowana opieka wzmacnia również godność osoby, która ją wypełnia” - podkreśla Danuta Chwirut, sekretarz Hospicjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Struktury Stowarzyszenia

Jak zawsze w takich sytuacjach - Hospicjum powstało dzięki uporowi garstki zapaleńców, którzy przez pierwsze miesiące pracowali bez żadnego wsparcia ze strony miasta, sponsorów czy NFZ. Ale z roku na rok było coraz lepiej, przybywało sponsorów, wolontariuszy, ale i pracy. Aby dobrze pomagać potrzebny jest cały zespół: lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, psycholog. Ważnym członkiem zespołu hospicyjnego jest kapelan.

Reklama

Koszty opieki hospicyjnej

Opieka hospicyjna dla chorego i jego rodziny jest bezpłatna. Koszty opieki w części pokrywane są z NFZ. Pozostałą część środków hospicjum uzyskuje od przedsiębiorców, instytucji oraz indywidualnych darczyńców. Do opieki hospicyjnej chory może zgłosić się sam lub za pośrednictwem członków swojej rodziny. Wymagane jest natomiast skierowanie od lekarza rodzinnego lub adnotacja na wypisie ze szpitala, że dalsza opieka powinna odbywać się pod kierunkiem lekarza w hospicjum domowym.

Kto pomaga hospicjum?

Przede wszystkim wolontariusze, którzy w opiece hospicyjnej pełnią znaczącą rolę poprzez bezinteresowną pomoc ofiarowaną choremu i jego rodzinie w bezpośredniej posłudze pacjentowi, jak też poprzez wykonywanie wielu prac administracyjnych i organizacyjnych związanych ze zdobywaniem funduszy na prowadzenie tej opieki. Społeczeństwo - poprzez przekazywanie własnych środków finansowych na opiekę hospicyjną. Firmy i fundusze - przekazując środki na działalność hospicjum, dary rzeczowe, a także świadcząc nieodpłatne usługi.

Systemy wsparcia

Wsparcie w opiece hospicyjnej zajmuje szczególne miejsce ze względu na charakter pracy. Opieka, jaka realizowana jest w hospicjum, oznacza zaopiekowanie się wszystkimi sferami życia człowieka: fizyczną, psychiczną, emocjonalną i duchową. To opieka i wsparcie rodzinom, także tym, które przeżywają żałobę. „I dla nich organizujemy spotkania i wspólne wyjazdy. W czasie świątecznym zapraszamy ich do wspólnego stołu, by podzielić się opłatkiem i życzeniami. Takie spotkania przy stole są dobrą okazją, by powspominać, podzielić się smutkiem i radością, zawrzeć nową znajomość. Dla tychże rodzin osieroconych organizujemy także wiosenne lub jesienne wyjazdy w ciekawe miejsca. Byliśmy już w Kalwarii, Czernej, Wadowicach, Zakopanem. Jeszcze przed nami wiele wspólnych wyjazdów i spotkań” - wyjaśnia Danuta Chwirut.

Reklama

Poradnia Opieki Paliatywnej

Jaworznickie Hospicjum, to nie tylko wyjazdy domowe, to również Poradnia Opieki Hospicyjnej. Poradnia jest tym miejscem, gdzie przyjmowane są osoby potrzebujące zabezpieczenia przeciwbólowego. „Trafiają do nas ci, u których stwierdzono chorobę nowotworową, są w trakcie chemioterapii lub radioterapii, a także osoby, które nie radzą sobie z wszechogarniającym bólem. W poradni przyjmuje lekarz anestezjolog, profesjonalnie zajmujący się leczeniem przeciwbólowym” - wyjaśnia Maria Bryła. Poradnia mieści się w tym samym miejscu, w którym jest Hospicjum, tj. na ul. Gwarków 1. Ustalanie wizyt odbywa się telefonicznie: (0-32) 616-74-44.

Konto bankowe

Na konto bankowe Hospicjum można wpłacać darowizny pieniężne, czy nawiązki z tytułu zasądzenia. Każda otrzymana darowizna przeznaczana jest na cele statutowe i bieżącą działalność Stowarzyszenia, w tym zakup leków lub sprzętu medycznego dla podopiecznych Hospicjum. „Jesteśmy także organizacją pożytku publicznego, wpisaną do rejestru Stowarzyszeń pod nr KRS 0000008274 i można wpłacać na nasze konto 1% podatku z tytułu rozliczenia rocznego z Urzędem Skarbowym” - zachęca D. Chwirut.
Konto: Bank Zachodni WBK 1/O Jaworzno, 31 1090 2008 0000 0001 0060 4056.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

Więcej ...

Sekundy, które zmieniają życie

Z archiwum Dariusza Kowaluka

Dariusz Kowaluk zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletyce, w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Czytelnikom Niedzieli opowiada o swoim życiu, wierze, codziennych treningach, nauce i planach na przyszłość.

Więcej ...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć