Reklama

Hospicjum im. św. Brata Alberta w Jaworznie

Współczesny świat odsuwa chorobę, cierpienie i śmierć od społeczeństwa i domu. Dąży do maksymalnej sprawności i osiągnięcia sukcesu. Chory człowiek w takiej sytuacji nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca, czuje się niepotrzebny. Powstanie Hospicjum Domowego w Jaworznie było odpowiedzią na zapotrzebowanie na opiekę tego typu w naszym mieście. I właśnie dlatego 7 sierpnia 1997 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Katowicach” - powiedziała prezes Hospicjum „Homo-Homini” im. św. Brata Alberta w Jaworznie, lek. med. Maria Bryła, podczas koncertu Edyty Geppert. Koncert został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia „Głosy dla hospicjów” i był jednocześnie podsumowaniem 10-letniej działalności Hospicjum „Homo Homini” św. Brata Alberta.
Licznie zgromadzeni w hali MCKiS w Jaworznie przyjaciele i sympatycy Hospicjum mogli oprócz wspaniałego, pełnego emocji i refleksji koncertu Edyty Geppert obejrzeć kilkunastominutowy film obrazujący działania hospicyjne.

Bezwarunkowa pomoc

„Dlaczego pomagamy ludziom umierającym? Jedni mówią o powołaniu religijnym, filozoficznym, społecznym, dla innych jest to forma samopomocy, lek na własną samotność, a dla ludzi młodych - świadczenie opieki jest drogą do zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności. Podsumowując, opieka hospicyjna powinna szanować godność chorego. I jak mówiła prof. Krystyna de Walden-Gałuszko - krajowy konsultant ds. opieki paliatywno-hospicyjnej - dobrze realizowana opieka wzmacnia również godność osoby, która ją wypełnia” - podkreśla Danuta Chwirut, sekretarz Hospicjum.

Struktury Stowarzyszenia

Jak zawsze w takich sytuacjach - Hospicjum powstało dzięki uporowi garstki zapaleńców, którzy przez pierwsze miesiące pracowali bez żadnego wsparcia ze strony miasta, sponsorów czy NFZ. Ale z roku na rok było coraz lepiej, przybywało sponsorów, wolontariuszy, ale i pracy. Aby dobrze pomagać potrzebny jest cały zespół: lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, psycholog. Ważnym członkiem zespołu hospicyjnego jest kapelan.

Reklama

Koszty opieki hospicyjnej

Opieka hospicyjna dla chorego i jego rodziny jest bezpłatna. Koszty opieki w części pokrywane są z NFZ. Pozostałą część środków hospicjum uzyskuje od przedsiębiorców, instytucji oraz indywidualnych darczyńców. Do opieki hospicyjnej chory może zgłosić się sam lub za pośrednictwem członków swojej rodziny. Wymagane jest natomiast skierowanie od lekarza rodzinnego lub adnotacja na wypisie ze szpitala, że dalsza opieka powinna odbywać się pod kierunkiem lekarza w hospicjum domowym.

Kto pomaga hospicjum?

Przede wszystkim wolontariusze, którzy w opiece hospicyjnej pełnią znaczącą rolę poprzez bezinteresowną pomoc ofiarowaną choremu i jego rodzinie w bezpośredniej posłudze pacjentowi, jak też poprzez wykonywanie wielu prac administracyjnych i organizacyjnych związanych ze zdobywaniem funduszy na prowadzenie tej opieki. Społeczeństwo - poprzez przekazywanie własnych środków finansowych na opiekę hospicyjną. Firmy i fundusze - przekazując środki na działalność hospicjum, dary rzeczowe, a także świadcząc nieodpłatne usługi.

Systemy wsparcia

Wsparcie w opiece hospicyjnej zajmuje szczególne miejsce ze względu na charakter pracy. Opieka, jaka realizowana jest w hospicjum, oznacza zaopiekowanie się wszystkimi sferami życia człowieka: fizyczną, psychiczną, emocjonalną i duchową. To opieka i wsparcie rodzinom, także tym, które przeżywają żałobę. „I dla nich organizujemy spotkania i wspólne wyjazdy. W czasie świątecznym zapraszamy ich do wspólnego stołu, by podzielić się opłatkiem i życzeniami. Takie spotkania przy stole są dobrą okazją, by powspominać, podzielić się smutkiem i radością, zawrzeć nową znajomość. Dla tychże rodzin osieroconych organizujemy także wiosenne lub jesienne wyjazdy w ciekawe miejsca. Byliśmy już w Kalwarii, Czernej, Wadowicach, Zakopanem. Jeszcze przed nami wiele wspólnych wyjazdów i spotkań” - wyjaśnia Danuta Chwirut.

Reklama

Poradnia Opieki Paliatywnej

Jaworznickie Hospicjum, to nie tylko wyjazdy domowe, to również Poradnia Opieki Hospicyjnej. Poradnia jest tym miejscem, gdzie przyjmowane są osoby potrzebujące zabezpieczenia przeciwbólowego. „Trafiają do nas ci, u których stwierdzono chorobę nowotworową, są w trakcie chemioterapii lub radioterapii, a także osoby, które nie radzą sobie z wszechogarniającym bólem. W poradni przyjmuje lekarz anestezjolog, profesjonalnie zajmujący się leczeniem przeciwbólowym” - wyjaśnia Maria Bryła. Poradnia mieści się w tym samym miejscu, w którym jest Hospicjum, tj. na ul. Gwarków 1. Ustalanie wizyt odbywa się telefonicznie: (0-32) 616-74-44.

Konto bankowe

Na konto bankowe Hospicjum można wpłacać darowizny pieniężne, czy nawiązki z tytułu zasądzenia. Każda otrzymana darowizna przeznaczana jest na cele statutowe i bieżącą działalność Stowarzyszenia, w tym zakup leków lub sprzętu medycznego dla podopiecznych Hospicjum. „Jesteśmy także organizacją pożytku publicznego, wpisaną do rejestru Stowarzyszeń pod nr KRS 0000008274 i można wpłacać na nasze konto 1% podatku z tytułu rozliczenia rocznego z Urzędem Skarbowym” - zachęca D. Chwirut.
Konto: Bank Zachodni WBK 1/O Jaworzno, 31 1090 2008 0000 0001 0060 4056.

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...