Reklama

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę

Jestem, pamiętam, czuwam - droga do uświęcenia i zbawienia

W tym roku archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w dniach 28-29 września. Rozpoczęliśmy ją uroczystym wejściem całego prezbiterium diecezji szczecińsko-kamieńskiej wraz z seminarzystami przed obraz Jasnogórskiej Pani, po którym nastąpiło przywitanie pielgrzymów przez przeora Zakonu Paulinów oraz abp. Zygmunta Kamińskiego. Następnie wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, będący początkiem czuwania modlitewnego. Rozpoczęli je klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, potem czuwały siostry zakonne, rozważania prowadziły Siostry Uczennice Krzyża. O północy uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Kamiński. Modliliśmy się w niej za obecnych pielgrzymów, ich domowników, całą wspólnotę Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, za ojczyznę, za tych, którzy odeszli do Pana, a tworzyli struktury tego Kościoła partykularnego. W tych intencjach swoją modlitwą ogarniali również bp Marian Błażej Kruszyłowicz oraz biskup senior Jan Gałecki. Na wstępie homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że właśnie Matka Boża Częstochowska jest patronką naszej archidiecezji. Powiedział również, że ta liturgia skłania nas do zastanowienia się nad tajemnicą człowieka, który wraz z Bogiem buduje i kształtuje dobro na całym świecie. Metropolita przedstawił też walkę dobra ze złem w życiu człowieka: - Zło czasem ma urokliwy wygląd i sugestie, że jest potrzebne i dobre, ale zawsze prowadzi ku złemu. Natomiast dobro nie zawsze wydaje się takie atrakcyjne, ale ono i tylko ono prowadzi człowieka do pełni człowieczeństwa. Ksiądz Arcybiskup zachęcał nas, abyśmy na wzór Maryi zatroszczyli się o życie Jezusa w drugim człowieku. Człowiek w tych czasach czeka na życzliwe słowo, ale równocześnie na rozsądną braterską pomoc. Maryja jest takim przykładem pomocy drugiemu człowiekowi, o czym świadczy tak wiele sanktuariów maryjnych. Ksiądz Arcybiskup wyjaśniał również słowa Apelu w kontekście kształtowania naszego człowieczeństwa: - Jestem: na drodze budowania pełni człowieczeństwa. Pamiętam, kim jestem, kto mnie powołuje do pełni człowieczeństwa i jakie mi pokazuje wzory i modele tego człowieczeństwa. Czuwam: czuwanie nad sobą, nad swoim postępowaniem, nad swoim życiem. To jest droga do uświęcenia i do zbawienia. Ksiądz Arcybiskup apelował o modlitwę: - Módlcie się o nowe, liczne i przede wszystkim święte powołania kapłańskie zakonne i misyjne, aby było wielu takich, którzy bez reszty poświęcą swoje życie dla drugiego, na misjach, w parafii, szkole, biurze parafialnym. Zakończeniem homilii była modlitwa: - Boża Rodzicielko Maryjo, tak jak w stajni betlejemskiej, w Egipcie, Nazarecie i na Golgocie stałaś przy Jezusie, tak stań przy nas, swoich synach i córkach. Bądź dla nas światłem i mocą, abyśmy potrafili nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać i otworzyć drzwi Chrystusowi. I w naszej drodze zbudować lepsze jutro, które jest nam wszystkim bardzo, a bardzo potrzebne.
Po zakończonej Eucharystii nastąpił dalszy ciąg całonocnego czuwania, które rozpoczęły dziewice i wdowy konsekrowane, a kontynuował neokatechumenat i inne wspólnoty modlitewne. Dalszą częścią naszego pielgrzymowania była Droga Krzyżowa, która rozpoczęła się na wałach jasnogórskich 29 września o godz. 9. Komentarze do stacji przygotował zarząd Akcji Katolickiej. W czasie tej modlitwy towarzyszyła nam piękna pogoda, o którą prosili niejedni pielgrzymi. Po zakończonej Drodze Krzyżowej wszyscy wierni udali się pod pomnik sługi Bożego Jana Pawła II, gdzie na zakończenie pielgrzymowania skierował do nas słowo podziękowania Ksiądz Arcybiskup. Następnie wszyscy obecni biskupi pobłogosławili nas, abyśmy bezpiecznie i szczęśliwie wrócili do swoich rodzinnych parafii.

Wybrane dla Ciebie

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Więcej ...

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

Więcej ...

MRiPS przedstawia założenia nowej edycji programu "Maluch plus"

2022-11-30 10:54

Ministerstwo Rodziny

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu