Reklama

Kościół

Katedra polowa: modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się modlitwa ekumeniczna z udziałem biskupa polowego WP Józefa Guzdka, prawosławnego biskupa polowego abp. Jerzego Pańkowskiego oraz naczelnego kapelana ewangelickiego bp. Mirosława Woli. W tym roku, z powodu pandemii, modlitwy ekumeniczne w katedrze odbyły się w bardzo wąskim gronie.

Po wspólnej modlitwie biskupi polowi złożyli znicze pod tablicą smoleńską oraz udali się do krypty katedry, gdzie spoczywają bp. gen. bryg. Tadeusz Płoski oraz ks. płk Jan Osiński, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

We wstępie ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego przypomniał, że w katastrofie samolotu z 10 kwietnia zginęło 96 osób, m.in. para prezydencka, najważniejsi dowódcy wojskowi, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, kombatanci, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu. Wymienił też biskupów polowych Tadeusza Płoskiego, Mirona Chodakowskiego i ks. płk. Adama Pilcha.

– „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”. Tymi słowami Psalmu 22 modlił się konający Jezus Chrystus na krzyżu. Dla wielu śmierć krzyżowa kładła kres wszystkim nadziejom związanym z osobą Mistrza z Nazaretu. Dla Jezusa krzyż był miejscem doświadczenia szczególnej więzi z Ojcem. Dziś, w Wielki Piątek, szczególnie wsłuchujemy się w te słowa skargi i prośby, bólu, który łączy serca Ojca i Syna – powiedział bp Guzdek.

Reklama

Prawosławny arcybiskup Jerzy Pańkowski odmówił modlitwę z obrzędu pogrzebu. – Boże duchów i wszelkiego ciała, który śmierć zdeptałeś, diabła zniweczyłeś i życie Twemu światu darowałeś, sam Panie, daj pokój duszy wszystkim tragicznie zmarłym sługom bożym, którzy w katastrofie smoleńskiej zginęli (…) w miejscu światłości, w miejscu błogości, w miejscu pokoju, skąd ucieka boleść, smutek i westchnienie – mówił prawosławny biskup polowy.

Ks. płk Mirosław Wola, naczelny ewangelicki duszpasterz wojskowy podkreślił, że co roku zbieramy się na modlitwie w intencji ofiar katastrofy „aby objąć nią wszystkie ofiary katastrofy sprzed 10 lat oraz tych, którzy w jej skutek zostali osieroceni”. - Niech nasza modlitwa obejmie każdego z osobna i wszystkich razem w nadziei, jaką niesie krzyż i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – powiedział.

Biskupi polowi wspólnie odmówili Modlitwę "Ojcze nasz", a następnie udzielili błogosławieństwa.

Reklama

Modlitwę w katedrze zakończyło złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą smoleńską oraz zejście do krypty katedralnej i modlitwa w intencji śp. bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego, którzy zginęli w katastrofie.

W czasie modlitwy Wojsko Polskie reprezentował gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Modlitwa ekumeniczna była transmitowana na portalu Ordynariatu Polowego (https://ordynariat.wp.mil.pl), katedry polowej Wojska Polskiego (https://katedrapolowa.pl) oraz w mediach społecznościowych.

Zapis transmisji znajduje się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=lRwabZNoGXI&feature=youtu.be

2020-04-10 17:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski modlił się w 10. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

diecezja.pl

- To brzmi jak przesłanie-wzór dla nas – mówił abp Marek Jędraszewski o słowach św. Siostry Faustyny, która w „Dzienniczku” zanotowała słowa dotyczące Polski – „Bóg cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”. 18 kwietnia, w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskiej, metropolita krakowski sprawował Mszę św. w katedrze na Wawelu w intencji pary prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Więcej ...

Indie: Małpy ukradły próbki krwi chorych na Covid-19

2020-05-29 18:22

Wikipedia

Na północy Indii grupa małp zaatakowała laboranta przenoszącego próbki krwi pacjentów chorych na Covid-19, wyrwała mu je i uciekła - poinformowały w piątek lokalne władze.

Więcej ...

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...