Reklama

Wiadomości

Zaktualizowano projekt ws. zasad zakrywania ust i nosa

Adobe.Stock.pl

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę zaktualizowany projekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Projekt po konsultacjach roboczych został skierowany do Rady Ministrów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów zakłada, że od czwartku 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

O opublikowaniu projektu rozporządzenia i przekazaniu go do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów, poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główna zmiana w projekcie, który został zaktualizowany po konsultacjach roboczych, dotyczy wieku dzieci, które są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci miały obowiązek zakrywania ust i nosa, będzie wiek 4 lat. We wcześniejszej wersji resort proponował granicę wieku do dwóch lat.

Podziel się cytatem

Reklama

Projekt wskazuje ponadto, że nakaz obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Reklama

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie zakładów pracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów; budynków użyteczności publicznej – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów, oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych i usługowych.

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatem środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące).

Reklama

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa i dziecka do lat czterech.

W projekcie zapisano także, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Projekt rozporządzenia przewiduje też, że z obowiązku odbycia kwarantanny zostaną zwolnione również osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na morskich platformach wydobywczych i wiertniczych zlokalizowanych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego na postawie innego stosunku niż marynarska umowa o pracę.(PAP)

Podziel się:

Oceń:

+2 -2
2020-04-15 16:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: proboszcz rozdaje maseczki ochronne

Adobe. Stock

Prawie tysiąc maseczek ochronnych rozdał swoim wiernym proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie. W ciągu 3 dni do prawie 400 skrzynek pocztowych wszystkich domów i mieszkań dostarczono życzenia od kapłanów pracujących w parafii wraz z maseczkami uszytymi przez siostry zakonne.

Więcej ...

Brat Maciej z Taize we Wrocławiu

2024-04-09 10:32

Archiwum Taize Wrocław

Dwa dni spędzi we Wrocławiu brat Maciej z Taize spotykając się z młodymi na wspólnej rozmowie i modlitwie.

Więcej ...

Konferencja o życiu i dziele Marii Okońskiej

2024-04-10 08:01
Maria Okońska podczas świąt Bożego Narodzenia 1957 r

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Maria Okońska podczas świąt Bożego Narodzenia 1957 r

INSTYTUT PRYMASA WYSZYŃSKIEGO KLASZTOR OO. PAULINÓW JASNA GÓRA zapraszają na konferencję o życiu i dziele MARII OKOŃSKIEJ (1920-2013)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Objawienia Jezusa i Maryi w Polsce

Wiara

Objawienia Jezusa i Maryi w Polsce

Trzeba, abyśmy naukę o Bożym Miłosierdziu przekazywali...

Wiara

Trzeba, abyśmy naukę o Bożym Miłosierdziu przekazywali...

Prof. Zoll: aborcja nie jest prawem człowieka

Kościół

Prof. Zoll: aborcja nie jest prawem człowieka

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Watykan: papież przyjął abp. Jędraszewskiego

Kościół

Watykan: papież przyjął abp. Jędraszewskiego

Łagiewniki: Święto Miłosierdzia pod hasłem „Miej...

Wiara

Łagiewniki: Święto Miłosierdzia pod hasłem „Miej...

Święto Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium

Niedziela Małopolska

Święto Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium