Reklama

Polska Szkoła świętuje 400-lecie Jamestown

Niedziela amerykańska 50/2007

Polska Szkoła im. Jana Matejki w Wauconda gościła w końcu września nauczycieli ze szkół polonijnych na otwartych zajęciach w klasie VI. Prowadziła je młoda i ambitna nauczycielka Marta Żółtowska. Lekcja pokazowa z historii poświęcona była tematowi: „Obecność Polaków w Jamestown na początku XVII wieku”.
Cel ogólny, jaki przyświecał temu spotkaniu, został osiągnięty. Dzieci, z pewnością uświadomiły sobie rolę ówczesnych Polaków w założeniu pierwszej, stałej osady w USA. Korzystając z dobrodziejstw techniki komputerowej i możliwości malowniczego przybliżenia miejsc, sugestywnego ukazania realiów tamtej rzeczywistości, uczniowie znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego Anglicy chcieli mieć stałą kolonię w Nowym Świecie. Dowiedzieli się także, kto sprowadził pierwszych Polaków do Jamestown, jakie były ich zajęcia i losy. Zostali też poinformowani o wielkiej roli naszych rodaków w budzeniu własnej świadomości obywatelskiej oraz odwadze w walce o własne prawa.
Na uwagę zasługuje też duże zaangażowanie dzieci, które korzystając z materiałów przygotowanych przez nauczycielkę, wspólnie tworzyły plakat prezentujący zagadnienia omawiane na lekcji. Całość historii Polaków, analiza śladów ich bytności w Virginii, a wreszcie często pomijany ich znaczący wpływ na rozwój amerykańskiego przemysłu i eksportu - zostały pięknie ukazane dzięki komputerowemu programowi PowerPoint. Materiały, z powodzeniem wykorzystane na zajęciach, można obejrzeć, odwiedzając stronę internetową Szkoły Jana Matejki www.matejkopolishschool.com.
Wielkie brawa należą się Marcie Żółtowskiej oraz dyrektor Hannie Walas za przygotowanie całego przedsięwzięcia, z którego niewątpliwie skorzystali nie tylko uczniowie, ale i oglądający zajęcia nauczyciele.
Lekcja historii była wspaniałym wstępem do konkursu na temat osiągnięć Polaków w Jamestown, którego pomysłodawczynią była także Szkoła Jana Matejki. Propozycja międzyszkolnego współzawodnictwa spotkała się z zainteresowaniem, niestety, tylko 13 szkół z metropolii chicagowskiej. A szkoda, bo cel szczytny.
Zadania kierowane były do dzieci i młodzieży (od przedszkola po klasy licealne). Pierwsze eliminacje miały miejsce w szkołach, natomiast sędziowanie prac oraz uroczyste zakończenie konkursu odbyło się 28 października 2007 r. w Ośrodku Jezuickim. Pragnę przypomnieć jedynie, że dzieci młodsze miały do pokolorowania bądź pomalowania, obrazki ukazujące życie Polaków w Jamestown. Grupa starsza musiała przygotować i zaprezentować własnoręcznie wykonany projekt na trzech rozkładanych tablicach (tzw. „triple board”). W przypadku najstarszych - możliwa była praca indywidualna lub zespołowa. Niedzielne podsumowanie konkursu udowodniło, że dzieci są pełne inwencji twórczej, ciekawe świata i chłonne wiedzy. Wśród gości, a jednocześnie członków jury, można było powitać Helenę Ziółkowską (prezes ZNP), Jana Kwiatkowskiego (PACBA) i Marka Jakubowskiego (redaktora „Dziennika Związkowego”). Na sali nie zabrakło, oczywiście, samych uczestników wraz z opiekunami. W skład jurorów weszły też: pomysłodawczyni konkursu Marta Żółtowska oraz dyrektor Szkoły Jana Matejki - Hanna Walas. Po ciekawych prezentacjach i starannej ocenie prac zostali wybrani najlepsi z najlepszych. W ramach trzech grup wiekowych przydzielono nagrody pieniężne i książkowe, w tym także upominki ufundowane przez przedstawiciela PACBA - Jana Kwiatkowskiego. Otrzymali je:
W tym miejscu należą się słowa podziękowania naszym sponsorom: Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich, Szkole im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz samej organizatorce - Szkole im. Jana Matejki.
Celebracja ta była odpowiedzią na apel Polsko-Amerykańskiego Komitetu Jubileuszowych Obchodów 400-lecia Jamestown. Wyzwanie ważne i bliskie naszym sercom, przybliżające bezsprzeczny wkład Polaków w historię Nowego Świata.
Jako że „koniec wieńczy dzieło”, pragnę też przypomnieć o tradycji naszej szkoły, organizującej w tym roku już po raz trzeci Ogólnopolonijny Konkurs Plastyczny, na którym jednym z tematów przewodnich będzie obecność Polaków w Jamestown. Można więc powiedzieć, że zagadnienia te żywo zagościły w naszych sercach i umysłach i zaowocowały szeregiem interesujących inicjatyw. Zachęcamy do ich podjęcia i aktywnego uczestnictwa. Chodzi bowiem o to, by silnie opowiedzieć się po stronie tych, którzy na wiele lat przed innymi znanymi Polakami (m.in. K. Pułaskim i I. Paderewskim), odcisnęli trwały ślad obecności na ziemi amerykańskiej.

Reklama

Grupa I:
1. Jacob Rozalski - Polska Szkoła im. Jana Matejki
2. Abigail Kulis - Polska Szkoła im. Emilii Plater
3. Monika Bognowska - Polska Szkoła im. Ignacego Paderewskiego

Grupa II:
1. Sebastian Książek - Polska Szkoła im. Św. Ferdynanda,
2. Michael Zurek - Polska Szkoła im. Emilii Plater
3. Kamila Wilczek - Polska Szkoła im. Św. Jadwigi

Grupa III
1. Krzysztof Magiera i Artur Walas - Polska Szkoła im. Jana Matejki
2. Radosław Mika - Polska Szkoła im. Św. Ferdynanda
3. Patryk Domański, Patryk Openchowski i Phillip Lewy - Polska Szkoła im. Emilii Plater

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55
Pątnicy u kresu pielgrzymki

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Kościół

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Wiara

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...