Reklama

Młodzież z Oławy z pomocą Polakom na Ukrainie

Z inicjatywy młodych mieszkańców powiatu oławskiego powstał Komitet Pomocy Polakom na Ukrainie przy Młodzieżowej Radzie Miasta Oława. Swoją działalność Komitet skupia na prowadzeniu akcji charytatywnej pod hasłem „Mieszkańcy Ziemi Oławskiej z pomocą Polakom na Ukrainie”.

Głównym inicjatorem powołania Komitetu był Błażej Zając, radny Młodzieżowej Rady Miasta Oława. Będąc w stałym kontakcie ze środowiskami Polaków na Ukrainie wiedział dobrze, że sytuacja materialna naszych Rodaków na Wschodzie nie jest najlepsza i postanowił zorganizować akcję pomocy dla najbardziej potrzebujących spośród nich.
W październiku powołany został Komitet; przewodniczącym został Błażej Zając, a wśród członków znaleźli się: Karolina Olejniczenko, Katarzyna Tucholska, Katarzyna Żmuda i Kamil Zawiślak. Błażej Zając jest studentem administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, Karolina Olejniczenko studiuje stosunki międzynarodowe na tej samej uczelni. Katarzyna Tucholska, Katarzyna Żmuda i Kamil Zawiślak to studenci Politechniki Wrocławskiej.
Błażej Zając nawiązał kontakt z Zarządem Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni na Ukrainie. Sądowa Wisznia to miasteczko w województwie lwowskim liczące niespełna 7 tys. mieszkańców, położone 30 km od granicy polsko-ukraińskiej, 48 km od Lwowa. Istnieje tam dobrze zorganizowane, liczące około 300 osób, skupisko Polaków. W 1945 r., w wyniku decyzji politycznych, znaleźli się oni poza nowymi granicami Polski, ale z różnych przyczyn nie wyjechali na tzw. Ziemie Odzyskane. W Sądowej Wiszni prężnie działa od 1994 r. Oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W miasteczku tym działalność duszpasterską prowadzi polska parafia rzymskokatolicka z polskim księdzem proboszczem, istnieje także Polska Sobotnia Szkoła, gdzie około 50 dzieci uczy się języka polskiego, od 15 lat działa też polski chór dziecięco-młodzieżowy „Lilia”.
Sytuacja materialna Polaków w Sądowej Wiszni, niestety, nie jest dobra. - Chociaż Rodacy z kraju organizują często pomoc dla Polaków na Ukrainie, to jednak zdecydowana większość darów kierowana jest do większych skupisk Polaków - mówi Halina Wójcicka, prezes Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni, a jednocześnie kierownik i dyrygent polskiego chóru „Lilia” - Ostatnio otrzymaliśmy pomoc z Polski trzy lata temu. Często jedynym źródłem utrzymania polskich rodzin w Sądowej Wiszni jest bardzo niska emerytura. Rodzin polskich nie stać na kawę, herbatę, brakuje cukru, ryżu, kaszy, mąki, oleju, margaryny, makaronu. Bardzo drogie są tutaj środki czystości, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, mydła, szampony. Większości Polaków w Sądowej Wiszni nie stać na to. Bardzo potrzebne rzeczy, których nam brakuje to także pościel i ręczniki, jak również przybory szkolne dla dzieci, zeszyty, długopisy, ołówki. Starszym potrzeba maści rozgrzewających, podstawowych lekarstw dostępnych w aptekach bez recepty. - Bardzo ubogich rodzin jest u nas aktualnie dużo więcej niż za ZSRR - dodaje Roman Wójcicki, działacz Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, zajmujący się kontaktami z macierzą i zbieraniem materiałów do książki na temat historii Sądowej Wiszni.
Młodzież z powiatu oławskiego, chce zorganizować około 160 paczek dla rodzin polskich żyjących w Sądowej Wiszni i pobliskich wioskach. Paczki będą zawierać podstawową żywność, środki czystości, przybory szkolne, to czego najbardziej Polacy na Ukrainie potrzebują.
- Chcielibyśmy, aby nasza akcja była jak najpiękniejszym gestem dla tak bardzo potrzebujących Rodaków na Wschodzie - mówi Błażej Zając. - Liczymy w związku z tym na wsparcie finansowe lub rzeczowe ze strony naszych polskich przedsiębiorców oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Niech Polacy na Wschodzie wiedzą, że pamiętamy.
Komitet organizuje akcję w porozumieniu z Zarządem Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni oraz polską parafią rzymskokatolicką w tym miasteczku.
- Otrzymaliśmy pismo z upoważnieniem do przeprowadzenia akcji od proboszcza parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Sądowej Wiszni - mówi Błażej Zając. - Gdy dary zostaną przygotowane, zawieziemy je osobiście do Sądowej Wiszni. Tam ich rozdzieleniem i przekazaniem najbardziej potrzebującym polskim rodzinom zajmie się Ksiądz Proboszcz i komisja charytatywna działająca przy Oddziale Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.
Poparcie dla akcji młodzieży wyraziły też lokalne władze samorządowe na terenie powiatu oławskiego. O akcji zostali poinformowani polscy konsulowie generalni na Ukrainie, a także ukraińscy konsulowie w Polsce. W najbliższym czasie młodzi organizatorzy akcji zamierzają przeprowadzić zbiórkę na ten cel przy kościołach na terenie powiatu oławskiego, jeżeli przychylą się do tego lokalni Księża Proboszczowie. Komitet liczy też na finansowe lub rzeczowe wsparcie akcji ze strony przedsiębiorców i wszystkich ludzi, którzy chcieliby wspomóc naszych Rodaków na Ukrainie.
Wszystkich zainteresowanych wsparciem akcji, Komitet prosi uprzejmie o kontakt przez e-mail: blazejzajac@tlen.pl lub telefon: 0-603-176-186.

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem

Więcej ...

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę