Reklama

Kościół

Kustosz honorowy łagiewnickiego sanktuarium: miłosierne przebaczenie jest wyzwoleniem

Episkopat.pl

Bp Jan Zając przewodniczył wieczornej Mszy św. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Miłosierne przebaczenie Boga jest wyzwoleniem. Bo każdy, kto popełnia grzech, jest jego niewolnikiem. Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony - powiedział w Święto Miłosierdzia kustosz honorowy łagiewnickiego sanktuarium.

Duchowny zaznaczył, że Jezus przychodzi do Wieczernika, w którym są zalęknieni i niepewni uczniowie, witając ich pozdrowieniem: „Pokój Wam!”. - Spotkanie z Mistrzem w blasku Jego oblicza stało się poruszającym doświadczeniem. Wyrwało ich z lęku i niepokoju. Obudziło odwagę w wyznawaniu wiary: Jezus Zmartwychwstał! - stwierdził.

Uznał, że właśnie w tym jest nadzieja dla świata i każdego człowieka. - Nie jesteśmy już pod panowaniem grzechu i zła! Zwyciężyła miłość. Zwyciężyło miłosierdzie. Bo miłosierdzie Boże zawsze zwycięża! Jezusowe: „Pokój Wam” było pierwszym darem Zmartwychwstałego i pierwszym wyzwoleniem - wyzwoleniem z lęku - podkreślił.

Kustosz honorowy dodał, że wielkim darem miłosiernego Zbawiciela jest także pokój serca oraz Duch Święty, w imię którego odpuszczane są ludzkie grzechy. - Miłosierne przebaczenie Boga jest wyzwoleniem. Bo każdy, kto popełnia grzech, jest jego niewolnikiem. Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony. Sakrament pokuty przynosi człowiekowi wolność duchową. Koniecznym jest jednak osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym - tłumaczył, dopowiadając, że w odkryciu źródła przebaczenia nie wystarczy zobaczyć Jezusa, ale trzeba dotknąć Jego ran, by zanurzyć się w zdroju miłosierdzia.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Zając nawiązał także do słów św. Jana Pawła II, który podkreślił, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. Zachęcił przy tym, aby za tymi słowami wniknąć do swego serca i odkryć w nim tajemnice Wieczernika.

- Trwa w nim walka pokoju z lękiem, nadziei ze zwątpieniem, mobilizacji z rezygnacją... Chrystus, który przyszedł do apostołów „mimo drzwi zamkniętych”, przy drzwiach ludzkiego serca zatrzymuje się i puka. Gdy otwieramy drzwi serca słyszymy słowa Pana: „Pokój Tobie!”. Jego słowa i Jego obecność sprawiają, że lęk jest pokonany, wątpliwości ustępują, a zaufanie do Niego rośnie - nauczał.

Kaznodzieja uwrażliwiał, że w przebaczeniu grzechów nie chodzi tylko o to, by serce było czyste. - Tajemnicą dnia dzisiejszego jest napełnienie serca obecnością Pana. Trzeba to serce jeszcze bardziej otworzyć. Większe musi być pragnienie zjednoczenia z Jezusem we wszystkich sprawach życia. Stanie się to, gdy w centrum wszystkich przeżyć Niedzieli Miłosierdzia będzie udział w Eucharystii - przez Komunię sakramentalną lub duchową - nawoływał.

Jak zaznaczył w Wieczerniku przez Eucharystię Duch Boży leczy ludzkie serca. - Obala mury odgradzające nas od Boga i od siebie nawzajem oraz pozwala cieszyć się miłością Ojca i zarazem bohaterską jednością. Duch Pański otwiera okna naszych oczu, aby dostrzegały potrzeby bliźnich. Rozgrzewa nasze serca, aby kochały wszystkich. Umacnia nasze ręce, aby niosły chleb i nadzieję tym którzy oczekują naszego chleba i naszej nadziei - kontynuował.

Na zakończenie wskazał, że w czasie Eucharystii zostaje w sercach ludzkich zapalony ogień miłosierdzia, którym trzeba się dzielić. - Na tej drodze idzie z nami Matka Miłosierdzia, która nie przestaje kierować ku nam swoich oczu. Dlatego prosimy: Matko! Prowadź nas w tym Wieczerniku do źródła miłości miłosiernej i pomóż nam być godnymi przyjęcia w Wieczerniku naszych serc miłosierdzia Syna Swego oraz doprowadź nas wszystkich do Wiekuistego Wieczernika w Domu Ojca w Niebie - podsumował bp Zając.

2020-04-19 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II: Orędownik Bożego Miłosierdzia

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

„Nauczanie o Bożym miłosierdziu naznaczyło cały pontyfikat Jana Pawła II, a jego zwieńczeniem było ofiarowanie świata Bożemu Miłosierdziu w 2002 r. Jan Paweł II umarł w wigilię święta Bożego miłosierdzia”.

Więcej ...

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

Więcej ...

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi