Reklama

Akcja Katolicka ma do spełnienia ważne zadanie

Akcja Katolicka ma być jak natarczywa w swej modlitwie wdowa, modląca się za współczesny świat - to zadanie, które postawił przed członkami tej organizacji biskup płocki Piotr Libera.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kalendarium wydarzeń Akcji Katolickiej 17 listopada zapisał się wyjątkowo. Tego dnia w Płocku miało miejsce posiedzenie Rady Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, które zainaugurowała uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Libery. „Dzisiejsze obrady będą zwieńczeniem 11 lat odrodzonej Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Składamy w Twoje ręce, Księże Biskupie, całe dzieło, którym jest Akcja Katolicka Diecezji Płockiej, i wierzymy, że z błogosławieństwem Bożym oraz Twoim wsparciem i modlitwą będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami Kościół diecezjalny. Ze swojej strony obiecujemy, że zrobimy wszystko, by nie zawieść pokładanej w nas nadziei” - powiedziała na powitanie prezes AKDP Danuta Janicka.
Biskup Piotr w skierowanym do zgromadzonych Słowie Bożym nawiązał do czytanej tego dnia Ewangelii zawierającej przypowieść o niegodziwym sędzi, którego wielokrotnie nachodziła wdowa, błagając, by przychylił się do jej prośby. Sędzia uczynił w końcu zadość jej żądaniu, lecz tylko dlatego, by uwolnić się od jej nalegań. „Wsłuchując się w słowa dzisiejszej perykopy ewangelicznej, pomyślałem sobie, że obrazuje ona w jakimś stopniu rzeczywistość, w jakiej żyje i działa Akcja Katolicka - powiedział na początku homilii bp Libera. - Miasto, w którym toczy się akcja przypowieści, można porównać do współczesnego świata. Są w nim obecne bardzo mocne i pewne siebie siły, które Boga się nie boją i nie liczą się z człowiekiem. Są w tym mieście »sędziowie«, którzy żyją tak, jakby Boga nie było. Są oni głusi na prośby i apele” - podkreślał Ksiądz Biskup. Dalej zaś zauważył: „Akcja Katolicka wraz z innymi stowarzyszeniami i organizacjami katolików świeckich podobna jest do ubogiej wdowy. Jej głos jest słaby i niechętnie słuchany, bo w oczach świata mało atrakcyjny i niemodny. Dlatego ignoruje się go i zamyka przed nim uszy. Świat żyje dalej swoim rytmem za zamkniętymi drzwiami, lekceważąc zatroskane głosy chrześcijan domagających się ładu i sprawiedliwości społecznej. Co zatem czynić w tak niekorzystnej sytuacji, w tak nieprzychylnym środowisku? Czy zaprzestać kołatania, dać sobie spokój i zająć się własnymi sprawami? - pytał Kaznodzieja i zaraz dał odpowiedź: - Nie można żadną miarą kapitulować wobec zamkniętych drzwi ludzkich sumień. Nie wolno nam przestawać głośno wołać o sprawiedliwość wszędzie tam, gdzie jest ona łamana. Głos chrześcijan wrażliwych na katolicką naukę społeczną musi dotrzeć do ludzi głuchych na głos prawdy. I takie zadanie do spełnienia ma właśnie Akcja Katolicka”.
Na zakończenie Liturgii członkowie AKDP odmówili akt zawierzenia Bogu, a po Mszy św. udali się do seminarium, by wziąć udział w obradach. W Sali Biskupów przybyłych powitała raz jeszcze prezes Akcji, następnie zaś o roli asystenta kościelnego w parafialnych oddziałach AK opowiedział diecezjalny asystent kościelny tej organizacji ks. kan. dr Janusz Kochański. Po jego wystąpieniu na czas obrad wybrano prezydium, w skład którego weszli: Dariusz Jasiński z Ciechanowa - przewodniczący, Hanna Kamińska z Nasielska - wiceprzewodnicząca i Janusz Plewko - sekretarz, po czym sprawozdanie z działalności i realizacji zamierzeń programowych przedstawiła prezes Akcji. Mówiła w nim m.in. o systematycznych spotkaniach Zarządu AK, podczas których omawiane i planowane są kolejne przedsięwzięcia stojące przed Akcją Katolicką. Do najważniejszych wydarzeń z pewnością należą dwa kongresy. Pierwszy przebiegający pod hasłem: „Odnowić wszystko w Chrystusie” i drugi, który odbył się pod hasłem: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu” w 10. rocznicę reaktywowania AK.
Prezes Akcji zaznaczyła, że kierunki działań są opracowywane pod kątem specyfiki diecezji. Prowadzonych jest wiele działań, integrujących społeczności lokalne i zacieśniających więzy międzyludzkie. Należą do nich: spotkania tematyczne, pielgrzymki, rekolekcje, akcje charytatywne. Akcja prowadzi również m.in. biblioteki, wideoteki czy świetlice środowiskowe. Organizacja czynnie włącza się również w uroczystości religijno-patriotyczne zarówno na szczeblu diecezjalnym, jak i parafialnym. Dla utrwalenia wszystkich dokonań prowadzona jest księga pamiątkowa, organizowane są również okolicznościowe wystawy, wydano też okazjonalny album. Obecnie trwają prace nad utworzeniem strony internetowej.
Wszechstronna praca Akcji Katolickiej jest nie tylko dostrzegana, ale też doceniana: Danuta Janicka otrzymała od Tygodnika Katolickiego „Niedziela” medal „Mater Verbi”. Obok plusów prezes Janicka dostrzega także minusy. Za najpoważniejszy uznała brak dyscypliny w niektórych oddziałach i wiążące się z tym braki formacyjne.
Sprawozdanie finansowe przedstawiła Barbara Wątkowska, która poinformowała, że budżet Akcji Katolickiej stanowią przede wszystkim składki członkowskie, choć czasami zasilają go dochody z kiermaszów czy sprzedaży okolicznościowych gadżetów. Następnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Maria Gąsiorowska - wobec niestwierdzenia jakichkolwiek uchybień - zarekomendowała udzielenie absolutorium Zarządowi AK. Zebrani wysłuchali też wspomnień ks. prał. Marka Smogorzewskiego, dziekana rypińskiego, który - jako pierwszy asystent tej organizacji - przybliżył początki Akcji Katolickiej na terenie naszej diecezji.
Kolejny punkt obrad stanowiło wręczenie nagród laureatom konkursu „Przypatrzmy się powołaniu naszemu - do czego wzywa mnie Pan Bóg?”, skierowanego do różnych grup wiekowych. Z 14 prac, jakie wpłynęły w kategorii literackiej, w grupie dzieci i młodzieży I miejsce uzyskał Piotr Izydorczak z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Płońsku, zaś w grupie dorosłych wyróżnienie uzyskała praca Henryka Kaźmierczaka z Zawidza Kościelnego. Drugą grupę prac konkursowych stanowiły prace plastyczne. W tej kategorii spośród 71 prac nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjum I miejsce uzyskała praca Jakuba Miłoszewskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starych Pieścirogach. Ponadto komisja konkursowa wyłoniła dodatkową kategorię prac plastyczno-literackich. W tej kategorii wyróżnienie uzyskały dwie prace: Aleksandry Gołąb i Karoliny Konwerskiej, uczennic Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Ciechanowie.
Pod koniec spotkania z pasterskim słowem do zebranych zwrócił się Ksiądz Biskup, który jeszcze raz, nawiązując do wygłoszonej w katedrze homilii, podkreślił, że świeccy katolicy są bardzo potrzebni w dziele ewangelizacji. Zwracając się do obecnych kapłanów, prosił, by okazywali świeckim wszechstronną pomoc w realizowaniu ich zadań. „Nie zależy mi na wielości, ale na rzeczywistym działaniu. Nie jesteście kołem wzajemnej adoracji, ale jesteście dla innych” - podkreślał Biskup Piotr, prosząc, by szczególnie zwracano uwagę na pogłębianie formacji, zwłaszcza przez zgłębianie Słowa Bożego i studiowanie dokumentów Kościoła. Na zakończenie sesji Biskup Płocki wręczył dekrety nominacyjne prezesom i asystentom parafialnych oddziałów AK.
Artystycznym dopełnieniem spotkania stał się występ aktorki płockiego Teatru Dramatycznego Barbary Misiun, która deklamowała fragmenty poezji Józefa Kazimierza Węgrzyna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

Więcej ...

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza