Reklama

Bogu na chwałę, ludziom do zbawienia

Dzisiaj wracamy myślą do wydarzeń, które miały miejsce na Golgocie. Do czasów i okoliczności, w których za wiarę oddała swe życie św. Barbara. Do czasów, kiedy Matka Boża ukazała się fatimskim dzieciom. Do chwili, kiedy odchodził od nas do Domu Ojca umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II. Wreszcie powracamy do dnia, kiedy żegnaliśmy duszpasterza tej wspólnoty, ks. kan. Jana Gomułkę - mówił ks. Antoni Cichor, proboszcz parafii św. Barbary w Ożarowicach, podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego SDB, ordynariusza diecezji sosnowieckiej.

Wydarzenia oplecione modlitwą

Wszystkie te wydarzenia wierni ożarowickiej wspólnoty objęli modlitwą w sobotni wieczór, 1 grudnia, kiedy to podczas Mszy św. Pasterz Kościoła sosnowieckiego pobłogosławił i poświęcił witraż umieszczony w prezbiterium kościoła, figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz tablicę upamiętniającej pracę duszpasterską ks. Gomułki i głównego ofiarodawcę, Stefana Stanika.
Witraż ukazuje znamienną scenę sprzed 2 tys. lat, kiedy dokonało się nasze odkupienie. W centrum - Chrystus na drzewie krzyża, poniżej Matka Jezusowa i Jego uczeń - św. Jan. Krzyż nawiązuje do wezwania parafialnego kościoła Krzyża Świętego. W świątyni cześć odbiera także Pani Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu i od niedawna Matka Boża Fatimska w swej figurze. Wierni na prośbę Fatimskiej Pani o modlitwę różańcową odpowiadają każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października, kiedy to gromadzą się na nabożeństwach ku Jej czci. Parafia w Ożarowicach może poszczycić się zacnymi duszpasterzami, szanowanymi i kochanymi, o których pamięć jest wciąż żywa. W jej historię wpisał się pierwszy proboszcz, ks. Edmund Nabrdalik, który posługiwał tutaj w latach 1958-85. Odnowił tutejszy zabytkowy kościółek św. Barbary, założył też cmentarz grzebalny oraz zakupił dom, który przeznaczył na plebanię i rozbudował go. Jesienią 1985 r. nominację na drugiego proboszcza otrzymał ks. Jan Gomułka, który duszpasterzował w Ożarowicach w latach 1985-2003. Zasłynął przede wszystkim jako budowniczy nowego kościoła parafialnego pw. Krzyża Świętego. Wybudował też nową plebanię w stanie surowym oraz rozpoczął prace nad zewnętrznym wizerunkiem kościoła i cmentarza, a także odnowił XVIII-wieczny kościółek dworski św. Barbary. Jego zasługi wierni wspólnoty w Ożarowicach postanowili uczcić przez ufundowanie tablicy pamiątkowej, która umieszczona została na jednej ze ścian świątyni. Biskup Ordynariusz podczas Eucharystii przypomniał pamiętną Pasterkę sprzed 15 lat, którą odprawił pierwszy raz jako Pasterz diecezji sosnowieckiej właśnie w Ożarowicach. - Świątynia była wówczas w stanie surowym, niczym nie przypominała tej, w której dzisiaj się gromadzimy - wspominał Ksiądz Biskup. - Tutaj przeżywaliśmy też 25-lecie kapłaństwa ks. Jana Gomułki. Ten kościół konsekrowałem, w końcu w tej świątyni żegnaliśmy waszego proboszcza, ks. Jana. Obserwuję jak pięknieje ten dom Boży i dziękuję ks. Antoniemu za wszelkie dzieła, które podejmuje Bogu na chwałę, ludziom na zbawienie - mówił bp Śmigielski.

Złoty jubileusz tuż-tuż

23 maja 2003 r. duszpasterstwo w parafii objął ks. Antoni Cichor. Po 4,5 letniej posłudze owoce są bardzo obfite i urodzajne, zarówno w Kościele duchowym, jak i materialnym. Sam Ksiądz Proboszcz ze skromnością mówi, iż jest on tylko kontynuatorem misji poprzednich duszpasterzy, którzy stworzyli doskonały grunt dla dalszych działań. Parafia liczy prawie 1500 wiernych, to osoby odznaczające się śląską duchowością, choćby ze względu na bliskie sąsiedztwo z diecezją gliwicką. Zaskakuje wysoka frekwencja wiernych uczęszczających regularnie na Msze św. To prawie 70% parafian. Wierni mają świadomość życia religijnego, żyją Eucharystią, żyją Bogiem, stąd tak silne zaangażowanie w życie duchowe. Chętnie włączają się we wspólnoty i organizacje działające przy parafii. Nieobce są im również inicjatywy materialne. Nie dziwi więc fakt, że kolejne dzieła wyrastają jak grzyby po deszczu. Estetyka i piękno - to słowa, które w pełni oddają zewnętrzny obraz kościoła, obiektów przykościelnych i otoczenia. W ciągu ostatnich 4 lat m.in. dokupiono teren, który przeznaczono na parking obok kościoła, wybudowano drogę dojazdową do budynków parafialnych, przeprowadzono także kapitalny remont dzwonów, dzwonnicy wraz z całą instalacją sterowania elektronicznego, przeprowadzono prace porządkowe wokół świątyni, zasadzono drzewa i krzewy ozdobne. Dom parafialny przykryto specjalną papą imitującą gonty, wykonano też ogrzewanie gazowe w części mieszkalnej i w kościele, zamontowano podwójne szyby w świątyni, a w części mieszkalnej wymienione zostają wszystkie okna. Kapitalnemu remontowi poddano także kościółek św. Barbary - wymiana dachu, położenie zewnętrznej i wewnętrznej elewacji. Otynkowano kościół parafialny oraz znajdujący się przy nim dom parafialny. W październiku 2005 r. z inicjatywy Księdza Proboszcza tutejsi parafianie ufundowali pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, który umieszczono przed kościołem. Zakończono prace związane z nadaniem nowego wystroju wnętrza kościoła. Pastelowy kolor przybrały ściany świątyni. Ubogacone zostało prezbiterium przez umieszczenie w nim pięknego witraża.
Tempo prac jest zawrotne, a złoty jubileusz parafii zbliża się dużymi krokami. 16 czerwca 2008 r. wspólnota parafialna obchodzić będzie 50 lat swojego istnienia. Pół wieku temu biskup częstochowski Zdzisław Goliński specjalnym dekretem powołał do życia parafię św. Barbary w Ożarowicach.

Wybrane dla Ciebie

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Więcej ...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Więcej ...

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych

2021-09-23 17:05
Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

PAP

Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...