Reklama

„Duchowość Europy”

Niedziela toruńska 50/2007

W dniach od 26 do 28 listopada odbywało się w Toruniu międzynarodowe sympozjum „Duchowość Europy. Św. Elżbieta: świadectwo miłości miłosiernej”.

Organizatorami sympozjum byli Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincji Toruńskiej reprezentowane przez s. M. Katarzynę Sztylc oraz Wydział Teologiczny UMK z ks. prof. dr. hab. Mirosławem Mrozem. Współorganizatorami byli: Kościół ewangelicki Kassel w Niemczech, Wydział Kultury Urzędu Miasta w Toruniu i toruński Dwór Artusa, w którym sympozjum miało miejsce.
Na rozpoczęcie sympozjum uczestnicy wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Niasa Kuppe, kantora i organisty z Niemiec. Koncert nosił tytuł „Św. Elżbieta - impresje muzyczne” i odbył się w katedrze Świętych Janów w Toruniu. Tego samego dnia dokonano także otwarcia wystawy zatytułowanej „Korona, chleb i róże”. Stanowi ona polską wersję wystawy przygotowanej przez Kościół ewangelicki w Hessen Landeskirchenamt Kassel w Niemczech. Na kilkunastu tablicach umieszczono fotografie oraz teksty ukazujące życie i dzieło św. Elżbiety.
Kolejne dwa dni zostały poświęcone na szczegółowe przedstawienie postaci św. Elżbiety na tle historycznym oraz w aspekcie jej działalności charytatywnej. Prelekcje pod wspólnym hasłem: „Świadectwo przeżyte: genealogia świadectwa życia św. Elżbiety” ukazały okoliczności, w jakich przyszło żyć Świętej. Okoliczności niełatwe, bowiem z jednej strony istniał średniowieczny nurt niesienia pomocy potrzebującym przez kobiety, zaś z drugiej - św. Elżbieta była córką królewską, co zdecydowanie nie przystawało do pracy charytatywnej. Konflikt ten jednak nie przeszkodził św. Elżbiecie postępować zgodnie z sumieniem. Dzięki temu do dzisiaj żywy jest jej fenomen polegający na umiejętności identyfikacji z ubogimi oraz na przyjęciu ich sposobu życia, co w ówczesnych zwyczajach, przy rozwiniętej tradycji dobroczynności, było zdecydowanie czymś nowym. Tego samego dnia wygłoszono drugą grupę prelekcji. Przyświecało im wspólne hasło: „Świadectwo realizowane: genealogia Zgromadzenia św. Elżbiety”. W tej części ukazano zarówno historię Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przez pryzmat postaci bł. Marii Merkert, jak i okoliczności pojawienia się elżbietanek w Toruniu. Zaakcentowano także historię dzieł miłosierdzia chrześcijańskiego w dziejach Kościoła. W ten sposób wprowadzono słuchaczy w prelekcje dnia ostatniego, który odbywał się nad hasłem: „Pedagogika świadectwa. Caritas: praxis dzieła św. Elżbiety”. Przywołano wówczas encykliki „Deus Caritas est” Benedykta XVI i „Dives in misericordia” Jana Pawła II, które stanowiły swoiste przygotowanie do wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Grabiu prowadzonym przez siostry elżbietanki. Każdy dzień sympozjum był ubogacony Mszą św.
Wśród prelegentów znaleźli się pracownicy naukowi UMK w Toruniu, KUL w Lublinie, uniwersytetu w Białymstoku, pracownicy naukowi z uniwersytetów w Niemczech i Hiszpanii, kapłani z Torunia i Poznania oraz siostry elżbietanki z Torunia, Berlina i Rzymu.

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

2021-09-18 23:20

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Więcej ...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24
PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę