Reklama

Kup świecę, podaruj dzieciom przyszłość

Edukacja to prawo każdego człowieka, jednak wielu tego prawa jest pozbawionych. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w tym roku zwraca uwagę na ubóstwo, jako przeszkodę w zdobywaniu wykształcenia. Akcja realizowana jest pod hasłem „Edukacja szansą dzieci ubogich”. Na naszych świątecznych stołach rozbłyśnie około 4,8 mln świec

Przeprowadzana jest przez Caritas Kościoła rzymskokatolickiego po raz 13. Po raz 8. odbywa się z udziałem Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Eleos Kościoła prawosławnego. Ma więc charakter ekumeniczny.
Tegorocznym hasłem jest: „Edukacja szansą dzieci ubogich”. - Zwraca to uwagę na problem wyrównywania szans edukacyjnych. Pragniemy uświadomić wszystkim, że naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest wspierać młodzież pozbawioną środków materialnych, zaniedbaną czy borykającą się z różnego rodzaju problemami - mówi ks. Zdzisław Świniarski z Caritas Polska.

Zdolni a biedni

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, 29% dzieci w Polsce żyje w biedzie. Oznacza to, że ponad 650 tys. dzieci potrzebuje materialnego wsparcia. Ich rodziców nie stać często, by zapewnić nawet podstawowe środki do życia i rozwoju: jedzenie, ubranie czy podręczniki do szkoły. Socjologowie podkreślają, że bieda staje się nierzadko dziedziczna. Pozbawieni szans edukacyjnych młodzi ludzie skazani są na taki sam los, jak ich rodzice.
- Przecież w ubogich rodzinach niejednokrotnie można znaleźć niezwykle zdolne dzieci, talenty, które należy rozwijać - zaznacza bp Mieczysław Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Szkoła jest jednym z najważniejszych etapów w życiu człowieka. Ważne, by wierzyć w siebie i w swoje możliwości - dodaje.
Celom tym służy m.in. program „Skrzydła” realizowany przez Caritas. Pozwala na kontynuowanie nauki w szkole oraz rozwijanie zainteresowań. Objętych jest nim ponad 1500 dzieci, 3000 czeka na pomoc.
- W ramach dzieł charytatywnych pomagamy w różny sposób: przez zakup pomocy naukowych, zapewnienie dojazdu do szkoły czy stypendia dla młodzieży studiującej. Zawsze staramy się działać według przykazania miłości bliźniego danego nam przez Zbawiciela - podkreśla bp Doroteusz Sawicki z Eleos.
Jak co roku 10 groszy ze sprzedaży małej świecy przeznaczonych będzie na pomoc głodującym dzieciom poza granicami kraju. W poprzednich latach Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom pamiętało o najmłodszych w Rwandzie, Kongo, Sudanie, a także w Iraku i krajach byłego Związku Radzieckiego. Teraz pieniądze posłużą wsparciem w Etiopii.

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Więcej ...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Więcej ...

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę