Reklama

Kościół

W Bolonii oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu

źródło: Kuria Bolonii

25 kwietnia we Włoszech obchodzone jest Święto Wyzwolenia (Festa della Liberazione). To państwowe święto obchodzone co roku na pamiątkę wyzwolenia kraju spod faszyzmu i nazizmu w 1945 roku. Jest to również okazja, by przywołać na pamięć polskich żołnierzy, którzy wnieśli wielki wkład w wyzwolenie Włoch. Tym bardziej, że cztery dni wcześniej, 21 kwietnia, obchodzona jest rocznica wyzwolenia Bolonii, między innymi przez polskich żołnierzy.

Zobycie miasta poprzedziły ciężkie walki toczone w dniach od 9 do 15 kwietnia w celu przełamania obrony niemieckiej. W końcu Niemcy już od 19 kwietnia zaczęli się wycofywać, dlatego w samej Bolonii nie doszło do walk. Rankiem 21 kwietnia oddziały 2 Korpusu Polskiego były owacyjnie witane przez ludność miasta, a 9. Batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano "bolońskiego".

Niestety straty w polskich szeragach były duże – w bitwie, która przeszła do historii jak „Bolońska” zginęło 300 żołnierzy, a 600 zostało rannych. Bitwa o to miasto wymieniana jest, obok walk o Monte Cassino i Ankonę, jako jedna z najważniejszych na Zachodzie z udziałem Wojska Polskiego. Była to zarazem ostatnia batalia 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Podziel się cytatem

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i trudnościami w przemieszczaniu się po mieście i kraju nie było publicznych uroczystości rocznicowych związanych z wyzwoleniem Bolonii choć była to szczególna, 75. rocznica. Jedynie w imieniu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena, na przedmieściach miasta, umieszczono wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

Reklama

Natomiast w Święto Wyzwolenia Włoch, 25 kwietnia, arcybiskup Bolonii, kard. Matteo Zuppi, aby oddać hołd żołnierzom, którzy wyzwolili miasto, odprawił Mszę św. na polskim cmentarzu. Z kardynałem koncelebrowali: jego sekretarz ks. Sebastiano Tori oraz miejscowy duszpasterz Polaków, ks. Tomasz Klimczak. W swojej homilii arcybiskup Bolonii powiedział, między innymi: „Z tych cmentarzy wojennych chcemy udać się duchowo na pielgrzymkę do wszystkich miejsc, gdzie spoczywają ci, którzy oddali życie, aby zakończyć drugą wojnę światową. Zło nigdy nie jest całkowicie pokonane. Kiedy z przekonaniem nie wybieramy drogi pokoju i sprawiedliwości, wszyscy jesteśmy słabsi, a światu grozi niebezpieczeństwo. Atmosfera przybnębienia tego miejsca wymaga od nas, abyśmy nie zapomnieli o testamencie pokoju poległych i wybrali życie każdego człowieka oraz drogę wytrwałości i spotkania. Jesteśmy dziećmi Boga, który prosi wszystkich, by miłować wrogów i zło miłością zwyciężać. Wojna jest pandemią, ponieważ rozprzestrzenia wszystkie złe „wirusy”. Jesteśmy tutaj, aby wysłuchać testamentu tych, który nas opuścili”.

Po Mszy św. kard. Zuppi pobłogosławił groby poległych. Na cmentarzu w Bolonii spoczywa 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych nie tylko w bitwie o Bolonię, ale także w walkach na Linii Gotów i w Apeninie Emiliańskim. Cmentarz powstał z inicjatywy gen. Andersa - został wybudowany w okresie od 1 lipca do 15 grudnia 1946 roku przez polskich żołnierzy i włoskich kamieniarzy. Necropola w San Lazzaro di Savenna (Bolonia) jest największym spośród czterech polskich cmentarzy usytuowanych na ziemi włoskiej (pozostałe trzy znajdują się w Loreto, Monte Cassino i Casamassima).

Mszę św. można obejrzeć na youtube:

2020-04-25 21:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Więcej ...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Więcej ...

Watykan przypomina o roli biskupa procesie synodalnym

2023-01-30 12:21

Episkopat News

O roli biskupa w trwającym procesie synodalnym przypominają w opublikowanym dzisiaj liście do wszystkich biskupów katolickich sekretarz generalny Synodu, kardynał Mario Grech, oraz relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Jak podkreślono ukazuje się on tuż przed obchodami Zgromadzeń Kontynentalnych. Zaznaczają, że zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Kościół

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Wiara

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Wiara

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...