Reklama

Niedziela w Warszawie

Hołd dla więźniarek KL Ravensbrück

mat. prasowe

Tegoroczne obchody 75. rocznicy oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Ravensbrück z powodu pandemii odbyły się wirtualnie. Nie zabrakło symbolicznych kwiatów, zniczy i modlitwy w Warszawskich świątyniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 78. rocznicę egzekucji w KL Ravensbrück Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej poetki, jej siostry Poli i 12 dziewcząt z transportu lubelskiego, złożone zostały kwiaty pod tablicą pamięci ofiar KL Ravensbrück w kościele ss. wizytek w Warszawie. Był to znak duchowej łączności żyjących ocalonych, a także rodziny byłych więźniarek i środowiska skupionego wokół warszawskiego klubu z uroczystościami w Miejscu Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück

Z kolei w sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. s. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej w Warszawie duchowy opiekun środowiska Ravensbrück i kapelan Warszawskiego Klubu b. Więźniarek KL Ravensbrück ks. dr Robert Ogrodnik odprawił Mszę św. w intencji pomordowanych, umęczonych i zmarłych więźniarek KL Ravensbrück i więźniów KL Sachsenhausen, do których należał błogosławiony biskup lubelski Władyslaw Goral.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konzentrationslager Ravensbrück utworzono wiosną 1939 r. Był to największy kobiecy, międzynarodowy obóz koncentracyjny na terenie Trzeciej Rzeszy. SS zarejestrowało w sumie 132 tys. kobiet i dzieci, 20 tys. mężczyzn i 1 tys. dziewcząt obozu karnego dla niepełnoletnich „Jugendschutzlager Uckermark”.

Reklama

W latach 1942–1943 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na 86 więźniarkach, w tym 74 Polkach. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, ale z najnowszych badań wynika, że zamordowano tam około 40 tysięcy osób, z czego prawie połowę stanowiły Polki. Do obozu kobiety trafiały m.in. za udział w strukturach Państwa Podziemnego, jak np. Karolina Lanckorońska czy Wanda Półtawska,a także ogromna rzesza kobiet i dzieci z Powstania Warszawskiego. Przez obóz KL Ravensbrück przeszło 100 katolickich sióstr zakonnych. Obóz funkcjonował do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 r. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. jedną z więźniarek KL Ravensbrück, zamordowaną w marcu 1945 r. Natalię Tułasiewiczową z Poznania ogłosił błogosławioną Kościoła katolickiego w gronie 108 męczenników lat II wojny światowej.

Muzeum Pamięci i Przestrogi Ravensbrück z powodu pandemii koronawirusa jest zamknięte dla zwiedzających od 14 marca.Uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu odbyły się w formie wirtualnej. Na stronie internetowej https://www.ravensbrueck-sbg.de/75befreiungravensbrueck/ oraz w mediach społecznościowych można było zobaczyć i wysłuchać licznych wystąpienia . Wszystkie przemówienia są dostępne w formie wideo z napisami w języku niemieckim lub angielskim. Zamieszone są także tłumaczenia w języku polskim.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-04-30 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok 2019 na Jasnej Górze - 40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Rok 2019 był na Jasnej Górze czasem powrotu do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i do Sanktuarium w 40. rocznicę tego przełomowego wydarzenia. Obchodom towarzyszyły słowa umieszczone na murach „Tu bije serce Narodu w sercu Matki”.

Więcej ...

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...