Reklama

Kościół

Abp Depo: Uroczystość św. Stanisława jest dla każdego Polaka wydarzeniem wyjątkowym

Archidiecezja Krakowska

Uroczystość św. Stanisława dla każdego Polaka jest wydarzeniem wyjątkowym i — pomimo tegorocznego odosobnienia, które spowodowane jest zagrożeniem koronawirusem — niech takim pozostanie na kolejne pokolenia – mówił podczas Mszy św. na Wawelu metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę obchodzona jest uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski. W tym dniu od wieków w Krakowie przechodzi procesja ku czci świętego z Wawelu na Skałkę. Z powodu epidemii COVID-19 w tym roku procesję odwołano. W katedrze na Wawelu odprawiona została Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Jak wskazał hierarcha w homilii, obchodzona zgodnie z odwieczną tradycją uroczystość męczeńskiej śmierci św. Stanisława wpisuje się w swoisty „tryptyk patronalny” Kościoła w Polsce, łącząc w jedną całość: uroczystość Jasnogórskiej Matki i Królowej Polski w dniu 3 maja oraz uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia w Gnieźnie.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Tradycyjna procesja ulicami Krakowa, miasta zapisanego w sercu każdego Polaka jest wydarzeniem wyjątkowym i — pomimo tegorocznego odosobnienia, które spowodowane jest zagrożeniem koronawirusem — niech takim pozostanie na wieki i wszystkie pokolenia” - zaznaczył abp Depo.

Reklama

W swoim kazaniu wskazał on na głęboką więź duchową pomiędzy postacią świętego męczennika ze Skałki i całym szeregiem polskich świętych i błogosławionych, których „Opatrzność Boża wskazała nam jako +promienie światła+ na drogach wiary Kościoła i Ojczyzny”.

„Pomimo, iż pamięć pasterzowania św. Stanisława na stolicy krakowskiej zamknęła się zaledwie po siedmiu latach, to pamięć o jego odwadze wiary i trosce o powierzoną sobie owczarnię, nieustannie towarzyszyła dziejom narodu i Kościoła w Polsce” - ocenił metropolita częstochowski.

Zaznaczył on, że od momentu śmierci biskupa Stanisława i w latach następnych — zaczęto mówić i kształtować niezależny od władzy świeckiej autorytet Kościoła na ziemi polskiej. „Uznano, że Kościół ma prawo do występowania w roli +autonomicznego sumienia+ w życiu publicznym, a nie jako +religijne ramię+ wspierające władców” - wskazał.

Arcybiskup przywołując postać innego świętego – papieża Jana Pawła II, którego 100. rocznica urodzin będzie obchodzona 18 maja, przypomniał, że rok 2020 został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II przez obie izby polskiego parlamentu.

Hierarcha, cytując fragmenty uchwał Sejmu i Senatu w tej sprawie, pytał: „Czy w przeżywanym przez nas roku pańskim nie zawieszono cytowanych parlamentarnych uchwał, skoro pojęcia wolności podporządkowanej prawdzie, a zarazem obrony praw narodu do suwerenności i niepodległości Polski, są kwestionowane na areopagach Europy i świata? A cóż dopiero powiedzieć o wciąż przekraczanych granicach odpowiedzialności za życie nienarodzonych i poszerzanie obszarów cywilizacji śmierci, zwłaszcza w czasie śmiercionośnej zarazy obejmującej cały świat?”.

Reklama

Do wiernych w homilii apelował: „Miejmy odwagę wiary (...) publicznie przeciwstawić się tej fali dechrystianizacji Polski i dyskryminacji religijnej, spychającej nas do zamkniętego +katolickiego getta+”.

„Wsłuchiwaliśmy się w głos świadków wiary i miłości Ojczyzny. A skoro poprzez ich życie i posługę otrzymaliśmy od Boga tak wielkie dziedzictwo wiary, to nie wolno nam tego bogactwa roztrwonić i zagubić. Trzeba nam je ocalić i przekazać tym, którzy przyjdą po nas” - podkreślił abp Depo w homilii.

W ramach tegorocznych uroczystości św. Stanisława we wtorek metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wraz z przedstawicielami kapituły metropolitalnej i ojcami paulinami odprawi mszę św. na Skałce, oddając cześć relikwiom świętego.

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski. Był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie, a przyczyną był zatarg z władcą. Jego szczątki spoczywają w katedrze wawelskiej.

Kult św. Stanisława rozpoczął się tuż po jego śmierci. W 1253 r. papież Innocenty IV kanonizował go. Rok później – 8 maja – po raz pierwszy odbyły się w Krakowie uroczystości ku czci św. Stanisława. Dały początek tradycji dwóch procesji: majowej oraz związanej z koronacjami polskich królów, bo do ceremoniału koronacyjnego należała pielgrzymka pokutna z Wawelu na Skałkę. Królowie odbywali ją pieszo w przeddzień koronacji.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ krap/

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-05-10 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka Pokoju powraca na Ukrainę

Poświęcenie obrazu dla parafii w Czerwonogradzie

Mariusz Książek

Poświęcenie obrazu dla parafii w Czerwonogradzie

Przyjechali z Czerwonogradu z Ukrainy, aby przyjąć dar ojców paulinów dla swojej parafii. Poczuli się wyróżnieni, że właśnie u nich znajdzie swój dom kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przekazana na Jasnej Górze 14 czerwca 2017 r.

Więcej ...

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Wiara

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...