Reklama

Kościół

Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego: Jan Paweł II pokazał aktualność orędzia fatimskiego

Kushnirov Avraham/pl.fotolia.com

Jan Paweł II pokazał światu aktualność orędzia fatimskiego; wojny i kataklizmy nie są fatum; poprzez nawrócenie ludzie mogą wpływać na bieg dziejów – powiedział PAP dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej ks. dr. Krzysztof Czapla.

W Fatimie 103 lata temu, 13 maja 1917 roku Matka Boża ukazała się trójce wiejskich dzieci nieumiejących czytać. Poprosiła ich o modlitwę i pokutę w intencji nawrócenia ludzi oraz o zawierzenie świata i Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Autentyczność objawień uznał 13 października 1930 biskup Leirii Jose Coreira da Siva. Papież Pius XII w 1944 roku ustanowił święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, a dwa lata później przez swojego legata koronował figurę Matki Bożej Fatimskiej na Królową Świata. W 1949 r. wydał zgodę na rozpoczęcie prac koniecznych do otwarcia procesu beatyfikacyjnego fatimskich dzieci, Franciszka i Hiacynty.

Ks. Czapla zwrócił uwagę, że mówiąc o związku Jana Pawła II z tajemnicą fatimską często podaje się tylko zamach z 13 maja 1981 roku, pomijając decyzję papieża z 2 kwietnia 1981 roku.

"Ojciec Święty zmienił wówczas prawo kanoniczne ze względu na toczący się proces beatyfikacyjny Franciszka i Hiacynty – fatimskich pastuszków. Z racji ich wieku, proces utknął, co oznacza, że nie można było wynieść ich na ołtarze, jako wyznawców Chrystusa. Zgodnie z istniejącym wcześniej prawem uznawano, że dziecko nie może rozumieć prawd dotyczących grzechu i wyrzeczenia. Nie umie także praktykować cnót kardynalnych: wiary, nadziei i miłości. Można zatem powiedzieć, że skoro Jan Paweł II zmienił z ich powodu prawo kanoniczne, musiał głębiej patrzeć na orędzie fatimskie" – powiedział duchowny.

Wydarzenia z 13 maja 1981 roku, zdaniem ks. Czapli, były jedynie motywacją dla papież do szybszego działania. "Ojciec Święty wyznał, po wydarzeniach na placu Świętego Piotr, że zamach uświadomił mu, że nie można już dłużej zwlekać z wypełnieniem prośby Matki Bożej. W konsekwencji, w 1982 roku udał się do Fatimy, aby zawierzyć świat i Rosję (wówczas ZSRS - PAP) Jej Niepokalanemu Sercu" – przypomniał ks. Czapla.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że akt ten nie odbył się w łączności ze wszystkimi biskupami na świecie, dlatego papież ponowił go 25 marca 1985 roku w Rzymie. "Wcześniej, na adwent 1983 roku, skierował pismo do wszystkich biskupów z całego świata zapraszając ich do duchowej łączności" – powiedział dyrektor Sekretariatu Fatimskiego.

Reklama

Zaznaczył, że "postawa Jana Pawła II, jego poważne potraktowanie prośby Matki Bożej, wyraźnie pokazuje, że orędzie fatimskie nie jest fikcją, symbolem, metaforą, ale czymś realnym i konkretnym".

"Maryja wyraźnie powiedziała dzieciom, że jeśli ludzie nie nawrócą się, nie porzucą drogi zła, grzechu, wówczas będą doświadczać wojen, a całe narody zginą z powierzchni ziemi. To nam pokazuje, że nie istnieje fatum; człowiek poprzez nawrócenie może wpływać na bieg dziejów, może zmieniać rzeczywistość, w której żyje" – powiedział ks. Czapala.

Podkreślił, że "prawdziwa maryjność, to nie kwestia sentymentów, wrażliwości, wychowania, tylko tożsamości bycia katolikiem. Dla każdego, dla kogo Jezus jest Bogiem, Maryja jest matką, daną mu z wysokości krzyża, której zadaniem jest troska o jego zbawienie".

Sekretariat Fatimski powstał w 1996 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Jego celem jest rozpowszechnianie orędzia i krzewienie kultu fatimskiego w kraju i na świecie poprzez m.in. wspieranie istniejących i powstających sanktuariów oraz ośrodków kultu. Gromadzi on także literaturę i dokumentację dotyczącą orędzia. Pierwszym dyrektorem sekretariatu był pallotyn ks. Mirosław Drozdek.

Z powodu epidemii, w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, nie odbędzie się doroczna uroczysta procesja maryjna z Krzeptówek do parafii św. Krzyża w Zakopanem z udziałem orkiestry dętej i banderii konnej. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2020-05-13 15:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: katolicy nie mogą godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II

- Jako katolicy nie możemy godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II i przedstawianie go jako kogoś, kto ukrywał zło i promował grzeszników – powiedział bp Mirosław Milewski w Gozdowie w diecezji płockiej. W XXII Dniu Papieskim udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii.

Więcej ...

Święty Błażej

Niedziela podlaska 5/2006

diecezja.reszow.pl

Św. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej, ojczyzny św. Bazylego Wielkiego, św. Grzegorza z Nazjanzu, św. Grzegorza z Nyssy, św. Cezarego i wielu innych.

Więcej ...

Papież przybył do Sudanu Południowego

2023-02-03 14:46

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież Franciszek przybył do Sudanu Południowego. Jest to drugi etap jego afrykańskiej podróży, po Demokratycznej Republice Konga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim