Reklama

Niedziela Lubelska

Śp. ks. prał. Stanisław Róg - w 5. rocznicę śmierci

Był blisko Boga i blisko człowieka

2020-05-14 09:43

Ewa Kamińska

Grób kapłana znajduje się na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie

Za kilka dni, 17 maja, ks. Stanisław Róg, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, mógł świętować wraz z bliskimi i parafianami 70. urodziny. Stało się jednak inaczej. Charyzmatyczny kapłan odszedł do domu Ojca 5 lat temu, 11 maja 2015 r.

Na pozór był zwyczajnym kapłanem, ale w dniu jego pogrzebu za trumną z kościoła na cmentarz przy ul. Unickiej szły niezliczone tłumy wiernych, sióstr zakonnych i kapłanów z pasterzami: abp. Stanisławem Budzikiem, bp. Mieczysławem Cisło oraz bp. Arturem Mizińskim. Parafianie wraz z obecnym proboszczem ks. Markiem Urbanem bardzo dbają o kultywowanie pamięci o ks. Stanisławie. Na osiedlu jest skwer im. ks. prał. Stanisława Roga, przy drzwiach wejściowych do kościoła umieszczona jest pamiątkowa tablica jemu poświęcona. Została też wydana książka pt. Pasterz. Wspomnienia o ks. Stanisławie Rogu. Przy jego grobie zawsze palą się znicze i są świeże kwiaty.

Rocznicowa modlitwa

- 11 maja 2015 r. to szczególna data dla naszej wspólnoty parafialnej. Odszedł wtedy do domu Ojca nasz ukochany duszpasterz, ks. Stanisław Róg., budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Wracamy do niego co roku żywym wspomnieniem, ale nade wszystko przez pełną wiary modlitwę - powiedział proboszcz ks. Marek Urban, witając licznie przybyłych księży z abp. Stanisławem Budzikiem oraz wiernych, którzy wypełnili w kościele wszystkie przewidziane obostrzeniami miejsca. Wśród koncelebrantów byli m.in. dziekan ks. kan. Kazimierz Gacan, ks. Sebastian Dec, sekretarz metropolity lubelskiego i dawny wikariusz parafii oraz ks. kan. Ryszard Wieczorek, serdeczny przyjaciel zmarłego.

Reklama

Duch Święty - dar Zmartwychwstałego

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do słów Jezusa z Ewangelii, który podczas Ostatniej Wieczerzy zapowiedział, że po swojej męce i śmierci nie zostawi uczniów samych. Najpierw zmartwychwstanie, a po odejściu do Ojca ześle Pocieszyciela, Ducha Prawdy, który pozwoli Kościołowi przez kolejne setki i tysiące lat coraz głębiej wnikać w naukę Chrystusa i w Ewangelii odnajdować światło dla konkretnego życia. Jezus, żegnając się z uczniami, zapowiedział szczególną bliskość Ojca względem tych, którzy miłują Jezusa. On wzywa, by miłować Go nie tyle słowami, co czynem, by zanurzeni w miłości Boga otwierali się na miłość wzajemną. Przypomniał, że Duch Święty działa w charyzmatach, szczególnych łaskach udzielanych wiernym dla dobra całego Kościoła. Są charyzmaty nadzwyczajne – np. dar uzdrawiania, czynienia cudów, prorokowania. Są też bardziej zwyczajne, ale niezwykle ważne dla wspólnoty Kościoła: dar modlitwy, ofiary, poświęcenia dla innych, służby ubogim, chorym i niepełnosprawnym, umiejętności wychowania dzieci i młodzieży.

Wdzięczni za duszpasterza

Reklama

- Gromadzimy się, by podziękować Bogu, że mieliśmy jako naszego pasterza i proboszcza ks. Stanisława Roga. Był on człowiekiem szczególnie otwartym na działanie Ducha Świętego, ubogaconym Jego darami. Tymi zwyczajnymi darami służby Kościołowi i ludziom potrzebującym tego wielkiego pokoju, który mieszkał w jego sercu i udzielał się każdemu, kto się z nim spotykał - mówił Pasterz. - Przez Boga powołany do kapłańskiej służby, czuł się umiłowany i tą miłością chciał się nam wszystkim odpłacać. Każdy, kto się z nim spotkał, poznał, rozmawiał, odchodził ubogacony jego mądrością, roztropnością, bojaźnią Bożą, odwagą w wyznawaniu wiary, a przede wszystkim tym pokojem, który z niego promieniował i który budował wspólnotę parafii i Kościoła - podkreślał. Metropolita zachęcał, by otwierać serca na natchnienia Ducha Świętego, który jest darem Zmartwychwstałego Chrystusa. - Dziękujemy Mu za naszych pasterzy, a zwłaszcza za śp. ks. Stanisława, który był tak blisko Boga, i przez to był tak blisko każdego człowieka - powiedział.

Wierna pamięć

Ks. Marek Urban dziękując za Eucharystię, podkreślił, że osoba ks. Stanisława Roga będzie zawsze niezwykle ważna dla wspólnoty parafialnej. Wyraził żal, że tegoroczne plany uczczenia pamięci pierwszego proboszcza parafii musiały zostać zmienione ze względu na epidemię. - Miejmy nadzieję, że już wkrótce będzie możliwe szersze udostępnienie multimedialnej tablicy jemu poświęconej, przygotowywanej w domu katechetycznym, który otrzyma również imię ks. Stanisława Roga. W pewien sposób każdy będzie mógł wejść głębiej w historię jego życia - powiedział Ksiądz Proboszcz.

Na zakończenie Liturgii Ksiądz Arcybiskup jeszcze raz dziękował za dar ks. Stanisława i za to, że mogliśmy korzystać z jego bogatej kapłańskiej duchowości, gorliwości, miłości i prostoty. - Niech Boże błogosławieństwo prowadzi nas drogami życia, abyśmy wyznając wiarę w Jezusa Zmartwychwstałego otwierali się na dar Jego Ducha, którego Bóg nam posyła - powiedział.

Wybrane dla Ciebie

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale zabraniają przyjmowania komunii

2020-05-28 13:38

Adobe.Stock.pl

Urzędnicy w hrabstwie Howard w amerykańskim stanie Maryland pozwolili na otwarcie kościołów, ale zabronili podczas liturgii spożywać komukolwiek komunii świętej, co w istocie dla katolików oznacza zakaz celebracji mszy św. Władze powołują się na zasady zdrowia publicznego dla miejsc kultu zakazujące dystrybucji i konsumpcji jakichkolwiek pokarmów lub napojów w ramach nabożeństwa.

Więcej ...

Bp Suchodolski: nie chcę głosić niczego innego, jak tylko Jezusa Chrystusa

2020-05-29 09:05

Episkopat.news

- Większą część mojego kapłaństwa poświęciłem duszpasterstwu młodzieży. Kiedy więc nuncjusz przekazał mi wolę Ojca Świętego o mianowaniu mnie biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, moje myśli pobiegły w stronę znaków ŚDM, by właśnie one stały się „wizytówką” mojej posługi w Kościele - mówi w rozmowie z KAI biskup-nominat Grzegorz Suchodolski, którego święcenia biskupie będą 1 czerwca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw