Reklama

Jasna Góra

Rycerze Kolumba oznakują historyczną trasę pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górą

Bożena Sztajner/Niedziela

Rycerze Kolumba oznakują pierwszą historyczną trasę pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górą. Wszystko po to, by w czasie epidemii koronawirusa umożliwić pieszą pielgrzymkę dla jednej osoby bądź małej grupki wiernych. Dla porównania, w roku 1962 roku do Częstochowy z Radomia wyruszyło zaledwie 14 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rycerze Kolumba mają doświadczenie przy organizacji pieszych pielgrzymek i oznakowywaniu ich tras. W 2016 roku oznakowali metalowymi tabliczkami polski fragment "Szlaku miłosierdzia", od Oświęcimia do Łagiewnik. Przeszli też liczący 1800 km szlak Via Misericordia (Droga Miłosierdzia).

W tym roku postanowili, że oznakują pierwszą historyczną trasę pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górą. Mówił o tym na antenie Radia Plus Radom ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz radomskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej i kapelan Rycerzy Kolumba. - Na trasie pojawią się tabliczki z wizerunkiem maryjnym w kolorze żółto-niebieskim. Będzie to prosta grafika, która była wykorzystywana w znaczkach pielgrzymkowych, czy śpiewnikach. Podobnie zrobiliśmy w czasie pielgrzymki z Krakowa do Rzymu – opowiada ks. Lenartowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy pielgrzymki z Krakowa do Rzymu odnajdywali, głównie w okolicach granicy włosko-austriackiej stare tabliczki pielgrzymkowe z napisem „Z Krakowa do Rzymu”. - To świadczy, że pielgrzymi z Polski podążali w minionych wiekach do Rzymu. Spotykaliśmy przy kościołach podobne tabliczki z nazwami innych europejskich miast – powiedział ks. Lenartowicz.

Oznakowanie pierwszej historycznej trasy pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górą umożliwi zainteresowanym osobom udział w pielgrzymce do duchowej stolicy Polski.

Pierwsza grupa składająca się z Rycerzy Kolumba wyruszy do Częstochowy w Boże Ciało. Zebrane przez nich dane zostaną następnie umieszczone w internecie, by każdy chętny mógł skorzystać z takiej formy pielgrzymowania.

- Będziemy chcieli zebrać informacje dotyczące możliwości organizacji miejsc noclegowych, czy mszach świętych w kościołach na całej trasie. Wracamy do korzeni i zapraszamy wiernych do indywidualnego pielgrzymowania bądź w małych grupkach, zachowując wszelkie obostrzenia sanitarne – powiedział ks. Lenartowicz. Dodał, że Rycerze Kolumba zwrócą się do księży proboszczów o współpracę przy organizacji noclegów dla kilku osób przy parafii.

Reklama

Przypomnijmy, że historyczna trasa radomskiej pielgrzymki w dużej części pokrywa się z obecnym szlakiem, którym podąża pierwsza kolumna radomska.

Ks. Lenartowicz zastrzegł, że Rycerze Kolumba nie będą prosić o noclegi w domach z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej, dlatego pielgrzym czy pielgrzymi muszą mieć swój namiot. Wszelkie dane dotyczące trasy powinny być dostępne w internecie pod koniec czerwca.

Początki ruchu pątniczego związanego z ziemią radomską sięgają czasów średniowiecza. W latach 1396-1642 z Radomia przyszły na Jasną Górę dwie pielgrzymki. Następne ożywienie pieszymi pielgrzymkami odnotowano w latach 1865-1914. W tym czasie z terenu Guberni Radomskiej przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 340 tys. osób. Po II Wojnie Światowej ruch pielgrzymkowy znacznie osłabł. W roku 1962 roku do Częstochowy z Radomia wyruszyło zaledwie 14 osób. W latach 70. ubiegłego wieku historia radomskiej pielgrzymki tworzyła się u boku Pielgrzymki Warszawskiej.

- To był niezwykle trudny czas, zaledwie dwa lata po robotniczym proteście radomskich robotników, wyszła z Radomia pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Piętno miasta z wyrokiem musiało znaleźć odbicie w jej początkach. Radom był wówczas na cenzurowanym. Masowe poruszenie ludzi musiało budzić obawy władz państwowych – powiedział historyk ks. Albert Warso, który obecnie pracuje w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-21 07:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa różańcowa w duchu solidarności z Francuzami

Ruggiero Scardigno / Fotolia.com

- Na Jasnej Górze modlimy się za naszych braci, którzy zginęli w zamachach w Paryżu, ale również za tych, którzy cierpią po stracie swoich bliskich – powiedział o. Robert Jasiulewicz, rzecznik sanktuarium. Jako wyraz solidarności z narodem francuskim w czasie różańca o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej, jedna tajemnica będzie odmawiana w języku francuskim.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

2024-04-24 10:27

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec