Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Wierzymy w Boga, który jest miłością

Maciej Orman/Niedziela

– Wierzymy w Boga, który jedynie jest i który jest miłością – powiedział w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 7 czerwca przewodniczył w kościele Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. na zakończenie roku akademickiego z prośbą o dary Ducha Świętego na czas sesji egzaminacyjnej dla studentów.

– Dzisiaj przeżywalibyśmy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który bardzo dbał o środowisko akademickie – powiedział ks. Rafał Grzesiak, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, witając uczestników Eucharystii. Przypomniał również słowa prymasa: „Przykazanie miłości bliźniego musimy odnieść do wszystkich. Mniejsza z tym, czy wierzą, czy nie wierzą, czy nas kochają, czy nie. Wszyscy mają prawo do naszej miłości”.

Zobacz zdjęcia: Liturgiczne zakończenie roku akademickiego 2019/20 w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie

W homilii metropolita częstochowski zaznaczył, że „w centrum wiary i teologii chrześcijańskiej stoi bardzo zasadnicze pytanie: Czy istnieje Bóg? Czy rzeczywiście jest Bogiem osobowym, który zwraca się do człowieka będącego Jego podobieństwem w rozumności i wolności, objawiając Mu siebie jako Miłość?”.

Odpowiadając, zacytował wiersz ks. Janusza Pasierba „To samo słowo”: „Ojciec pisał rylcem na tablicy z głazów / Syn pisał palcem na kurzu po ziemi / Duch Święty pisał płomienie na wietrze / moje nieszczere serce stuka / to samo słowo / Miłość”. – Dzisiaj jesteśmy zgromadzeni w imię Miłości. To jest nasz Bóg – kontynuował abp Depo.

– Bóg jest zawsze większy i niepojęty. Bardzo wyraźnie podkreślało to pierwsze czytanie. Jak pouczy nas wybrany przez Boga Mojżesz, ludzie Starego Przymierza mają niezwykłe wyczucie tajemnicy Boga i choć są ludem o twardym karku, to odwołując się do wolności i bogactwa łaski Bożego życia i miłosierdzia, mają nadzieję uczynienia ich przez Boga Jego dziedzictwem – zauważył.

– Dzisiaj w jednym z najpiękniejszych fragmentów Ewangelii usłyszeliśmy: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”. To powinniśmy przypominać sobie każdego dnia – powiedział metropolita częstochowski.

Reklama

W tym kontekście przytoczył fragment listu apostolskiego św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”: „(...) tylko dlatego, że Syn Boży stał się naprawdę człowiekiem, człowiek może – w Nim i przez Niego – stać się naprawdę dzieckiem Bożym”.

Za Hansem Ursem von Balthasarem powiedział: „(...) w ofierze Syna zawiera się jednocześnie Jego najwyższa chwała: oto Syn, który do końca nas umiłował, ujawnia przez to całą miłość Ojca; właśnie w tej ofierze miłość Ojca i Syna okazuje się jako jedno – w Duchu Świętym. Jeśli więc ktoś nie rozpoznaje tej najwyższej Prawdy lub sprzeciwia się jej, pozbawia się jednocześnie łaski i miłości Boga, i sam siebie osądza”.

– Bez prawdy o Trójjedynym Bogu nie miałyby sensu nasza dzisiejsza modlitwa, miłość, wiara, sakramenty święte, etyka chrześcijańska, życie moralne, śmierć czy nieśmiertelność. Wierzymy w Boga, który jedynie jest i który jest miłością – zakończył abp Depo.

Mszę św. koncelebrowali częstochowscy duszpasterze akademiccy – ks. Rafał Grzesiak i ks. Norbert Tomczyk oraz sekretarz abp. Depo ks. Mariusz Trojanowski. W modlitwie uczestniczyli również: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Norbert Sczygiol – rektor Politechniki Częstochowskiej, nauczyciele akademiccy i pracownicy administracyjni częstochowskich uczelni.

Jak rok akademicki podsumowali ks. Rafał Grzesiak i prof. Anna Wypych-Gawrońska? O tym napiszemy w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 21 czerwca.

2020-06-08 12:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas to miłość. Studenckie „kołatanie”

Jasna Góra/YouTube

Duszpasterstwo Akademickie Emaus z Częstochowy podjęło 2 czerwca modlitwę w ramach „Nocnego kołatania” na Jasnej Górze w intencji jak najszybszej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i dobrego przygotowania do tego wydarzenia.

Więcej ...

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30
Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Więcej ...

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Kościół

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Wiara

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Wiara

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...