Reklama

Jubileusz 15-lecia ingresu Biskupa Kieleckiego

Niedziela kielecka 39/2008

11 września 1993 r. bp Kazimierz Ryczan odbył ingres do katedry kieleckiej. Wtedy, 15 lat temu w Liście inauguracyjnym do diecezjan pisał: „Nie pytajcie o życiorys, ani skąd przychodzę, bo to nie jest ważne. Nie pytajcie, dlaczego to właśnie ja przychodzę, gdyż takie pytanie sam sobie zadaję i niczego nie rozumiem...”. Fakty, liczby, pasterskie słowa, przez 15 lat wypełniały tamte retoryczne pytania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 września br. jubileuszową Mszę św. z Biskupem Kieleckim celebrowali bp Kazimierz Gurda, opat cysterski Edward Stradomski z Jędrzejowa, profesorowie KUL oraz kilkuset księży diecezjalnych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz m.in. zgromadzeń i zakonów, wspólnot, ruchów, szkolnictwa katolickiego. Przyjechał także brat Księdza Biskupa i Proboszcz z rodzinnej Żurawicy. W imieniu liczącej 95 lat Mamy bp. Kazimierza Ryczana na ołtarzu Matki Bożej Łaskawej złożono wiązankę stu róż.
W homilii bp Gurda nawiązał do znanej i często cytowanej zachęty bp. Kazimierza Ryczana, aby świętowanie jubileuszy rodzinnych i kapłańskich odbywało się we wspólnocie i przy eucharystycznym stole. Przypomniał także historyczną misję biskupów w Kościele, powołując się m.in. na słowa św. Ignacego Antiocheńskiego. Mówił również o podobieństwie miedzy posługą biskupią, a ojcowską. Biskup jest ojcem naszego życia duchowego, chroni przed niebezpieczeństwami na drogach wiary, jest przewodnikiem - dla wszystkich, a szczególnie dla młodzieży i błądzących oraz „nośnikiem doświadczenia wiary całej historii Kościoła”. Bp Gurda podkreślił także „odwagę i mądrość”, z jaką bp Ryczan „uczył nas czytać przeszłość i historię w perspektywie wiary”. - Dziękuję za czas, który oddajesz Księże Biskupie, dla diecezjalnej rodziny (...) i mądrość w podejmowaniu trudnych decyzji - mówił bp K. Gurda.
Po Eucharystii kapłani i świeccy mieli okazję spotkać się z Księdzem Biskupem. W imieniu prezbiterów dziękował ks. inf. Stanisław Malinowski.
Kazimierz Ryczan, obecny biskup kielecki, urodził 10 lutego 1939 w Żurawicy k. Przemyśla. W 1956 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie (1963-65) i Rzeszowie (1965-66). W 1966-69 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W latach 1970-75 pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie i prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej w WSD w Przemyślu. W 1975 r. podjął studia doktoranckie w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL, w 1978 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1983 r. został adiunktem w Katedrze Socjologii Religii. Wyjeżdżał na stypendia naukowe do Instytutu Katolickiego w Paryżu oraz Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Po zatwierdzeniu rozprawy habilitacyjnej objął stanowisko kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W 1993 r. został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak powołany jednocześnie na biskupa diecezjalnego do Kielc, funkcji tej nie podjął.
W 1993 r. przyjął święcenia biskupie. Ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993. Nowy biskup kielecki przyjął zawołanie „W więzach wspólnoty”.
Bp Ryczan nadal prowadził regularne wykłady oraz seminaria doktoranckie. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.
W czasie pracy na KUL był m.in. sekretarzem, a potem I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności” (1980-81), członkiem Senackiej Komisji Finansowo-Gospodarczej i Komisji Kontrolnej, wicedyrektorem Konwiktu księży studentów (1983-89), a potem jego dyrektorem (1989-93). Był członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych Iustitia et Pax. Od 2008 jest Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.
Zainteresowania naukowe Księdza Biskupa skupiają się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczą: religijności, powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Bibliografia Księdza Biskupa obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.
Dekretem bp. Kazimierza Ryczana zostały powołane 23 nowe parafie w diecezji kieleckiej. W kolejności chronologicznej są to: św. Józefa Oblubieńca (Kielce-Niewachlów), Pstroszyce, Czyżów, Wola Murowana, Jarząbki, Szczecno, Niestachów, Bilcza, Święta Katarzyna (rektorat przy kościele), Kłucko, Zagnańsk, Bęczków, św. Franciszka z Asyżu (Kielce), Jaworznia, Huta Nowa, Kazimierza Wielka (Miłosierdzia Bożego), Włoszczowa (bł. J. Pawłowskiego), Szczukowice, św. Antoniego (Kielce), bł. Hiacynty i Franciszka (Kielce), św. W. Pallottiego (Kielce), św. Pawła Ap. (Kielce), Ojców - Grodzisko.
Ostatnie 15 lat to dynamiczny rozwój placówek Caritas i dzieł charytatywnych: samodzielnych oddziałów (to m.in. Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie), zespołów placówek opiekuńczo-leczniczych m.in. w Miechowie, Proszowicach oraz obecnych w wielu miejscach diecezji punktów konsultacyjnych, pomocy doraźnej, schronisk, ogrzewalni, stacji opieki, ognisk i świetlic socjoterapeutycznych, środowiskowych domów samopomocy i opieki, stołówek charytatywnych.
W czasie posługi biskupiej nastąpił wzrost liczby pracowników naukowych w WSD: ponad 30 księży zostało skierowanych na studia specjalistyczne, ponad 20 uzyskało tytuł doktora, habilitowało się ponad 10.
Zostało także reaktywowane szkolnictwo katolickie w diecezji kieleckiej. Bp Ryczan powołał Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Katolickie Gimnazjum oraz Katolicką Szkołę Podstawową. Za jego zgodą Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu odbudowało Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej. Został także powołany Ludowy Uniwersytet Katolicki oraz Świętokrzyski Instytut Teologiczny afiliowany przy KUL.
W minionych 15 latach nastąpił także dynamiczny rozwój wydawnictwa „Jedność”, które utrzymuje się w czołówce wydawnictw katolickich w kraju. W diecezji funkcjonuje również wydawnictwo „Współczesna Ambona”, kielecka edycja „Niedzieli” oraz oddział Radia Plus.
Do godności bazyliki mniejszej zostały podniesione kolegiaty w Miechowie i Wiślicy. Bp Ryczan powołał także kapitułę kolegiacką przy Bazylice Mniejszej w Miechowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...