Reklama

Wiadomości

Premier: współpraca rządu z prezydentem i Sejmem jest kluczowa, by skutecznie wychodzić z kryzysu

PAP/Aleksander Koźmiński

Współpraca rządu z prezydentem i Sejmem jest kluczowa, by skutecznie wychodzić z kryzysu, by obronić miejsca pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym legnickiemu Radiu Plus. Podkreślił, że teraz liczy się „gra do jednej bramki”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę w trakcie wizyty w Legnicy na Dolnym Śląsku premier w wywiadzie udzielonym Radiu Plus został zapytany o to, czy gdyby wybory prezydenckie wygrał „kandydat z opozycji totalnej”, to jak wyobraża sobie współpracę rządu z takim prezydentem.

„Współpraca rządu z prezydentem i Sejmem jest kluczowa, by skutecznie wychodzić z kryzysu, by obronić miejsca pracy. I to co zrobiliśmy do tej pory, także tu w powiecie legnickim i w Legnicy obroniliśmy kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, to świadczy o tym, że ta współpraca jest kluczowa. Do tego jest potrzebne porozumienie. Ja wiem, że z panem prezydentem Andrzejem Dudą mamy znakomite porozumienie, współpracujemy przy tarczach finansowych, przy walce z bezrobociem i innymi problemami. I to jest teraz dla mnie kluczowe, by móc wychodzić z kryzysu w sposób jak najszybszy” - powiedział premier Morawiecki.

Podziel się cytatem

Reklama

Szef rządu został zapytany, czy nie obawia się jednak, że wobec ewentualnego zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego to on jako prezydent wspólnie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim „mogą wziąć rząd w dwa ognie”.

Reklama

Morawiecki odpowiedział, że w działaniach marszałka Grodzkiego i Senatu liczył się wyłącznie efekt polityczny i „miało miejsce opóźnianie bardzo ważnych ustaw, które służyły Polakom”.

Reklama

„Nie liczono się ze skutkami tego działania, a one były bardzo znaczące. Jest to przykład braku współpracy. Niestety, Polska ucierpiała na skutek braku współpracy z Senatem. I mam nadzieję, mam przekonanie, że nie będziemy tutaj musieli tracić czasu, że nie będziemy musieli przeciągać liny, że będzie to gra do jednej bramki. Teraz gra do jednej bramki jest kluczowa” - mówił premier.

Dodał, że taka siła wynikająca ze współpracy w kraju jest też ważna na arenie międzynarodowej.

„To było widać na wczorajszym spotkaniu w Radzie Europejskiej. Ci premierzy, prezydenci, którzy mieli duża siłę polityczną, a taka siła polityczna za mną stoi, mogli uzyskać znakomity efekt. I nasz efekt w negocjacjach z Komisją Europejską jak do tej jest bardzo dobry. To dodatkowe 63 miliardy euro, a więc blisko 300 mld złotych na odbudowę gospodarki po koronawirusie” - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że Polska swe relacje z UE opiera na „wspólnocie interesów i wspólnym wychodzeniu z kryzysu”. Jako przykład podał, rozmowy na temat czy w Europie nie powinny być ponownie uruchomione „procesy produkcyjne, wobec poszarpanych łańcuchów dostaw z innych krajów i kontynentów”.

„My mocno podkreślamy, że tak te procesy produkcyjne powinny być przyciągane do Europy z Chin, Indii, innych krajów. Tu powinna się odbywać chociażby produkcja leków, sprzętu medycznego, ale nie tylko to, również maszyny i wiele innych części gospodarki powinno być zlokalizowanych w Europie. A jeśli w Europie, to gdzie najlepiej? Najlepiej w Polsce” - powiedział premier.

W obszernym wywiadzie premier mówił też o sprawach lokalnych m.in. przeznaczeniu przez rząd 100 mln zł w ramach traczy finansowej na ratowanie miejsc pracy dla legnickich przedsiębiorców, czy 7 mln zł dla Legnicy na inwestycje samorządowe.(PAP)

Reklama

Autor: Roman Skiba

ros/ krap/

Podziel się:

Oceń:

2020-06-20 16:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier w Częstochowie

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w dniu 12 października 2018 r. Częstochowę.

Więcej ...

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych

2024-04-24 09:23

Włodzimierz Rędzioch

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych obradujących nad rewizją tekstu konstytucji zakonnych.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...