Reklama

W charyzmacie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa (6)

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedyktynki Misjonarki w naszej diecezji przebywają od 1983 r. Zamieszkują w klasztorze pofranciszkańskim w Biłgoraju. Obecnie są cztery siostry zakonne. Starają się realizować benedyktyńską zasadę: " Módl się i pracuj" przez świadectwo życia konsekrowanego, włączonego w nurt liturgii Kościoła, oraz przez pracę apostolską i misyjną wśród dzieci, zwłaszcza opuszczonych, i młodzieży. Dwie z sióstr katechizują dzieci i młodzież w Miejskim Zespole Szkół w Biłgoraju. Jedna z nich pracuje także w Ośrodku Wychowawczym. Kolejna siostra służy w parafii jako zakrystianka. Jedna z sióstr jest już na emeryturze. Siostry organizują także wakacyjne kolonie dla dzieci, w parafii prowadzą scholę, grupę Rycerzyków Niepokalanej, co roku z dziećmi i młodzieżą przygotowują jasełka.

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek zostało założone przez polską benedyktynkę klauzurową m. Marię Jadwigę Kuleszę w Białej Cerkwi koło Kijowa w 1917 r.

Pierwsze dzieło, które siostry prowadziły, to ochronka dla dzieci. W 1920 r., wskutek zbliżania się wojsk sowieckich, zmuszone opuścić Białą Cerkiew, Benedyktynki przeniosły się do diecezji łuckiej. W Łucku i w Kowlu, w domach wybudowanych z wielkim trudem, założyły dwa duże sierocińce. Zgromadzenie zostało zatwierdzone na prawie diecezjalnym w 1928 r. przez biskupa łuckiego Adolfa Szelążka. II wojna światowa utrudniła działalność Zgromadzenia. Siostry zostały pozbawione własnych domów i możliwości pracy opiekuńczo-wychowawczej. Włączyły się do pracy charytatywnej w ramach działalności Katolickiego Komitetu Pomocy Biednym. Prowadziły kuchnie dla głodujących, szpitalik, schronisko dla osób w podeszłym wieku i dzieci, komplety tajnego nauczania, w domach prywatnych służyły pomocą chorym, wspomagały jeńców wojennych i więźniów.

Wiosną 1945 r. siostry musiały opuścić diecezję łucką i szukać możliwości zamieszkania i pracy w nowych granicach Polski. Najpierw zatrzymały się w Końskowoli k. Puław i w samych Puławach. Założyły tam dom dziecka, gdyż przyjechały z sierotami z Wołynia. Ponadto w diecezji lubelskiej siostry założyły placówki w Kurowie i Chełmie. W Kwidzynie zorganizowano dom generalny i nowicjat. Mimo trudności rodziły się nowe powołania i powstawały nowe placówki, m.in. w 1946 r. w Otwocku i Ełku. Zgromadzenie założyło także placówki poza granicami Polski.

Zgodnie ze swoim charyzmatem siostry włączają się w zbawcze dzieło Kościoła poprzez pracę apostolską i misyjną. Podejmują w tym celu różne formy działalności - zajmują się zwłaszcza wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży poprzez katechizację, pracę w zakładach specjalnej troski i przedszkolach. Angażują się też w pracę apostolską wśród laikatu żeńskiego i duszpasterską pomoc w krajach misyjnych. W Polsce prowadzą domy pomocy społecznej dla chłopców z niedorozwojem umysłowym, specjalny ośrodek wychowawczy dla chłopców oraz przedszkola w Otwocku i Gdańsku.

Siostry pracują również przy parafiach jako katechetki, zakrystianki, organistki, prowadzą różne grupy młodzieżowe. W większych swoich domach organizują w czasie ferii zimowych i wakacji letnich rekolekcje dla dziewcząt, a latem dla kobiet.

Duchowość Zgromadzenia wyrasta z reguły św. Benedykta, będącej odbiciem Słowa Bożego zawartego w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu. Ma ona charakter chrystocentryczny, a specyficzną cechą drogi do świętości sióstr jest kult Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz naśladowanie Jego pokory, cichości i gorliwości zbawienia dusz. Centrum życia duchowego stanowi dla Benedyktynek Misjonarek Ofiara Eucharystyczna i Liturgia Godzin. Dziecięcą czcią otaczają siostry Najświętszą Maryję Pannę jako wzór życia konsekrowanego. Poprzez modlitwę i różnorodne prace dają świadectwo benedyktyńskiej dewizie: Ora et labora, tak by cała rzeczywistość ziemska była skierowana ku Bogu.

Siostry Benedyktynki Misjonarki noszą czarny habit, przepasany czarnym skórzanym paskiem, na habicie czarny szkaplerz, welon czarny, biało podszyty oraz krzyż zawieszony na czarnej tasiemce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć