Reklama

List pasterski z okazji 10-lecia Diecezji Legnickiej

Niedziela legnicka 10/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II bullą TOTUS TUUS POLONIAE POPULUS powołał do istnienia diecezję legnicką. Powstała ona z podziału rozległej i sięgającej swoją historią do roku tysiącznego archidiecezji wrocławskiej. Mija zatem w tym roku 10 lat od narodzin naszej diecezji. Niech ta rocznica przypomni nam najpierw znaczenie powstania diecezji dla życia religijnego i społecznego.

Diecezję stanowi część Ludu Bożego powierzona pasterskiej pieczy biskupa, w której prawdziwie jest obecny i spełnia swe posłannictwo jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Kościół jest znakiem obecności i działania wśród ludzi Jezusa Chrystusa - Jedynego Zbawiciela świata. Jak nam przypomina dzisiejsza liturgia, Jezus Chrystus uzdrawia niewidomego człowieka z najbardziej groźnej choroby, jaką jest grzech i obdarza wzrokiem, dzięki czemu człowiek widzi w świetle Bożej prawdy nie tylko otaczających go ludzi i świat, ale odnajduje w nim Boga, swego Stwórcę i Ojca; dostrzega pełny wymiar godności każdej istoty ludzkiej i odkrywa najgłębszy sens swojego życia. Jan Paweł II za Soborem Watykańskim II głosi tę prawdę w słowach: "Chrystus Odkupiciel objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi" (Redemptor hominis, nr 10).

W okresie Przygotowania Paschalnego, czyli Wielkiego Postu, jaki obecnie przeżywamy, Kościół prowadzi nas w sposób szczególny do Jezusa Chrystusa i do udziału w Zbawczej Tajemnicy Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Przez to Misterium bowiem Chrystus Pan dokonał Odkupienia świata i przezwyciężył dramatyczne rozdarcie między Bogiem a człowiekiem, jakie powoduje grzech. Apostoł Paweł poucza nas: "Bóg okazuje nam swoją miłość przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami (...). Zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna" (Rz 5, 8. 10). Dzięki Odkupieniu człowiek otrzymuje udział w życiu samego Boga, godność syna Bożego i dziedzica raju. Bóg, który w Chrystusie wyzwala człowieka z ciemności zła, daje mu moc i zadanie, by w życie swoje i innych ludzi wnosił światło Ewangelii.

Zmartwychwstały Pan Jezus jest przez Ducha Świętego zawsze obecny w swoim Kościele. Sam nas zapewnił: "Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20). Ludzie odrodzeni w wodzie chrztu i obdarzeni łaską tegoż Ducha w sakramencie bierzmowania stają się żywą wspólnotą Kościoła. Na drodze pielgrzymki życiowej do wiekuistego domu Ojca Kościół umacnia się Bożym Słowem i udziałem w Eucharystii. Z tego źródła czerpiemy nadprzyrodzoną moc do trwania w jedności z Chrystusem i braćmi, do pokonywania zła w naszych sercach i w świecie. Dzięki Bożemu Słowu i Eucharystii rozwijamy w sobie miłości do Boga i do każdego człowieka oraz odwagę do szerzenia w społeczności ludzkiej tak bardzo potrzebnego światu Bożego Królestwa Prawdy, Miłości, Pokoju i Życia.

Dla pełnienia swej misji Kościół otrzymał od swego Boskiego Założyciela apostołów i ich następców biskupów. Chociaż są oni słabymi ludźmi, to zostali obdarzeni specjalną łaską Ducha Świętego i powołani, by we współpracy z kapłanami i wszystkimi wiernymi umacniać wiarę i budować żywą wspólnotę Kościoła. Dokonuje się to w diecezji, jaka obejmuje parafie, rodziny i inne znajdujące się w niej społeczności. Powołanie do istnienia diecezji ma na celu wzrost i umocnienie Kościoła, który jednoczy ludzi z Chrystusem i między sobą. Poprzez instytucje diecezjalne Kościół służy ludziom w sprawach zbawienia, wpływa na uszlachetnienie człowieka, rodziny i społeczeństwa. Tę ważną misję wypełnia mimo słabości i grzechów swoich członków; mimo spotykanego niezrozumienia i trudności, a nawet wrogości ze strony świata.

10. rocznica ustanowienia diecezji skłania nas do uwielbienia Wszechmogącego Boga i wyrażenia Mu dziękczynienia za to, że przez Kościół, jaki stanowimy, dokonuje się zbawienie człowieka i wiele dobra dla społeczeństwa. Rocznica ta jest szczególną okazją do podziękowania Panu za wszystko, co zdołaliśmy zrobić dla umocnienia i rozwoju Kościoła jako wspólnoty diecezjalnej. W tworzeniu i rozwoju duchowych i materialnych struktur diecezji odczuwamy na każdym kroku pomoc Bożej Opatrzności; doświadczamy nieustannej opieki Matki Bożej Łaskawej; naszych Świętych Patronów i życzliwości wielu ludzi.

10. rocznica powstania diecezji daje okazję do wyrażenie wdzięczności umiłowanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, że powodowany troską o umocnienie wiary naszego narodu dokonał w 1992 r. historycznego aktu utworzenia w Polsce nowych diecezji, w tym także diecezji legnickiej; że umocnił nasz Kościół lokalny przez swoje apostolskie nawiedzenie 2 czerwca 1997 r. i stale okazuje nam ojcowską dobroć. Tę wdzięczność wypowiemy Ojcu Świętemu w serdecznych słowach i w modlitwie u grobów Apostołów na Watykanie, razem z Księżmi Biskupami utworzonych w 1992 r. diecezji i z delegacją duchowieństwa i wiernych udającą się w marcu w pielgrzymce do Rzymu.

Rocznica, jaką obchodzimy, budzi w sercu potrzebę podziękowania także wiernym, którzy troszczą się o istniejące na terenie diecezji wspólnoty parafialne, dbają o swoje świątynie i z niezwykłą ofiarnością podejmują trud budowy nowych kościołów.

Z tym podziękowaniem łączymy serdeczną wdzięczność dla wszystkich, którzy okazują pomoc w tworzeniu i rozwoju niezbędnych dla diecezji instytucji. Te instytucje to: Legnicka Kuria Biskupia; Wyższe Seminarium Duchowne i związane z nim ośrodki kształceniowe ludzi świeckich; instytucja Caritas przychodząca z pomocą dzieciom, naszej młodzieży, wielu biednym rodzinom, ludziom chorym i starszym. Do instytucji tych należy zaliczyć Dom Księży Emerytów i inne miejsca służące umocnieniu wiary i niesieniu pomocy ludziom. Te ważne struktury mogą istnieć i rozwijać się dzięki modlitwie i ofiarności wielu wiernych z diecezji i spoza jej granic.

W rozwoju diecezji szczególne zasługi mają nasi gorliwi księża, zakony i wierni świeccy, zwłaszcza działający w radach parafialnych, w wielu stowarzyszeniach, ruchach i wspólnotach. Tym wszystkim znanym i nieznanym dobrym i ofiarnym ludziom, wszystkim zatroskanym o życie religijne rodzicom, katechetom, nauczycielom i wychowawcom; tym, którzy troszczą się o dobro innych, zwłaszcza o chorych, niepełnosprawnych, o rodziny dotknięte bezrobociem, biedą moralną i materialną; wszystkim, którzy wspomagają Kościół modlitwą, cennym darem cierpienia, a także ofiarami materialnymi, wyrażamy wielką wdzięczność. Niech Miłosierny Bóg im to szczodrze wynagrodzi.

Wdzięczni za to, co zostało dokonane, winniśmy ufni w pomoc Bożą, patrzeć w przyszłość diecezji i z poczuciem odpowiedzialności za wiarę rozwijać życie Kościoła i polską chrześcijańską kulturę. Programem diecezji na dalsze lata jej istnienia jest program, jaki wyznaczył Kościołowi wchodzącemu w Trzecie Tysiąclecie Jan Paweł II w liście apostolskim "Novo millennio ineunte". Pragniemy urzeczywistniać skierowane do współczesnych chrześcijan przez Piotra naszych czasów wezwanie Pana Jezusa: "Wypłyń na głębię"! Jesteśmy świadomi, że to wpłynięcie na głębię wymaga dużego zaangażowania i wysiłku od duchowieństwa i wiernych, zwłaszcza od ludzi młodych, którzy są nadzieją Kościoła i świata. Przed nami zatem wiele pracy zmierzającej do rozwoju diecezji przez prowadzenie stałej formacji duchowej i intelektualnej duchowieństwa i laikatu; przez pogłębienie troski o rodzinę i wychowanie w duchu chrześcijańskim i patriotycznym, otwartego na współczesny świat, młodego pokolenia; przez stałą troskę o budowanie w ramach parafii i diecezji autentycznej wspólnoty uczniów Chrystusa.

Niełatwa dzisiejsza sytuacja społeczna, szerzące się bezrobocie, trudne warunki materialne i moralne wielu rodzin, pogłębiające się problemy związane z wychowaniem młodzieży, zagrożenia przez szerzącą się demoralizację, są dla diecezji wyzwaniem do dalszego dynamicznego działania i podejmowania bardziej skutecznej współpracy duchowieństwa i laikatu w prowadzeniu nowej ewangelizacji. Trzeba, żebyśmy szczególnie w roku 10-lecia diecezji w każdej parafii, w grupach apostolskich, przeprowadzali refleksję nad stojącymi przed nami zadaniami i prosili o potrzebne światło i moc Ducha Świętego do odważnego wypełnienia chrześcijańskiej misji we współczesnym świecie.

Dziękczynienie i modlitwy z okazji 10-lecia diecezji zanośmy w ciągu całego obecnego roku, zwłaszcza w każdą niedzielę i święta. Zapraszam Was, Umiłowani Diecezjanie, byśmy jako społeczność diecezjalna także wspólnie wyrazili nasze dziękczynienie i prośby podczas głównej diecezjalnej uroczystości, jaka odbędzie się w katedrze legnickiej, w sobotę 13 kwietnia br. o godz. 11.00.

Na uroczystość tę przybędzie kard. Józef Glemp, Prymas Polski; kard. Henryk Gulbinowicz, nasz metropolita; Księża Biskupi i goście z sąsiednich diecezji, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Proszę, by na uroczystości w katedrze były licznie reprezentowane poszczególne parafie naszej diecezji. Proszę też, by przedstawiciele każdej parafii przywieźli na tę uroczystość świece. Na znak, że jako Kościół pragniemy być wierni Jezusowi Chrystusowi i kształtować przyszłość w świetle Jego Ewangelii, trzymając w rękach zapalone od Paschału świece, uroczyście wyznamy naszą wiarę i będziemy prosić o światło Ducha Świętego. W niedzielę zaś 14 kwietnia podczas Mszy św. odprawianej w intencji naszej diecezji, przy zapalonej świecy paschalnej ponowimy ten akt w każdej parafii.

Pragnę przypomnieć, że 14 kwietnia jest bardzo ważną datą w historii naszego narodu. Badania historyczne wskazują, że najprawdopodobniej właśnie tego dnia 966 r. Mieszko I wraz ze swoją drużyną przyjął chrzest. To wydarzenie jest określane jako Chrzest Polski. Przypomnijmy sobie jeszcze drugą ważną dla Śląska i Europy datę: 9 kwietnia przypada 761. rocznica bitwy pod Legnicą w obronie ciemiężonego ludu, wiary i kultury chrześcijańskiej. W nawiązaniu do tych wydarzeń wyznamy wiarę, która jest najcenniejszym dziedzictwem naszego Narodu i Europy. Odnowimy także przyrzeczenia, że jako żywi członkowie Kościoła będziemy odważnie wiary tej strzec i ją umacniać w naszych sercach, w rodzinach i społeczeństwie.

W roku, w którym radujemy się 10-leciem istnienia diecezji, przypadają także uroczystości, jakie obchodzić będziemy w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie: 2 czerwca przypada 5. rocznica pobytu Ojca Świętego i koronacji Obrazu Matki Bożej Łaskawej; tego samego dnia oraz 15 sierpnia uczcimy 760-lecie powstania klasztoru krzeszowskiego, który od XIII w. jest miejscem szczególnej czci Matki Najświętszej.

Umiłowani Diecezjanie! W obecnym ważnym dla diecezji roku przypada także XXV rocznica przyjęcia przeze mnie święceń biskupich. Do posługi biskupiej powołał mnie Papież Paweł VI. Wolę Ojca Świętego przekazał mi sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, a święceń biskupich udzielił 24 czerwca 1977 r. metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz i inni biskupi uczestniczący w uroczystości. Przypomniano mi wtedy słowa Pana Jezusa skierowane do pierwszych Apostołów: "Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi" (Mt 4, 19). Po niemal 15 latach posługi we Wrocławiu Ojciec Święty Jan Paweł II zechciał mnie wybrać na pierwszego biskupa nowo utworzonej diecezji legnickiej.

Związany z tą wspólnotą Ludu Bożego przez Ducha Świętego najgłębszymi więzami, pragnę włączyć przepisany przez Kościół obchód jubileuszu biskupiego w uroczystość dziękczynną diecezji obchodzoną 13 kwietnia br. Bardzo Was proszę, Umiłowani Diecezjanie, byście tego dnia modląc się za diecezję legnicką, zechcieli zjednoczyć się ze swoim Pasterzem w dziękczynieniu Najwyższemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi za łaskę święceń biskupich i możliwość służenia Ludowi Bożemu przez 25 lat. Proszę także, byście wspierali mnie w aktach przeproszenia Pana Boga i ludzi za moje ludzkie słabości, zaniedbania i braki, jakie w tym czasie we mnie i mojej biskupiej posłudze się ujawniały. Całym sercem wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu, Księdzu Kardynałowi Metropolicie Wrocławskiemu, Najdostojniejszym Księżom Biskupom, Kapłanom, w tym szczególnie moim najbliższym współpracownikom w pełnieniu pasterskiego posłannictwa; wszystkim, którzy na drodze mojego życia i odpowiedzialnej biskupiej posługi okazywali i okazują mi tak wiele życzliwości, pomocy i wyrozumiałości. W służbie biskupiej, jaką od początku pragnę pełnić według zawołania "Per Christum in Spiritu ad Patrem" - "Przez Chrystusa w Duchu Świętym do Ojca", nadal liczę na nieskończone Boże Miłosierdzie, opiekę Matki Bożej Łaskawej i na dobroć ludzkich serc.

Na zakończenie tego listu proszę gorąco każdego z Was, Kochani Diecezjanie, o serdeczną modlitwę, abyśmy wszyscy przez wielkopostną pokutę, uczynki miłosierdzia i odprawienie dobrej spowiedzi, odnowili się w wierze, nadziei i miłości; żebyśmy przez uczestnictwo w Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jakie szczególnie uobecnia Liturgia Najświętszych Dni Paschalnych, umocnili naszą jedność z Bogiem i Kościołem. Obyśmy tę jedność umacniali codzienną modlitwą i uczestnictwem w Eucharystii w każdą niedzielę, święta i okazali ją w życiu osobistym, rodzinnym oraz społecznym. Zaufajmy żyjącemu w Kościele Chrystusowi, który nigdy nie zwiódł człowieka i naszego narodu. Bądźmy odważnymi wyznawcami Ewangelii i ofiarnie nieśmy pomoc duchową i materialną tym, którzy jej potrzebują.

Wszystkich Was, Umiłowani Diecezjanie, oddaję w opiekę Matki Bożej Łaskawej i z serca Wam błogosławię w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Wasz Pasterz

Legnica, w Święto Ofiarowania Pańskiego 2002

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Jezus kochał Judasza do końca

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 26, 14-25.

Więcej ...

„Bądź wieczną lampką” - od 20 lat jasnogórskie bractwo szerzy kult Eucharystii

2024-03-28 16:57

Karol Porwich/Niedziela

Od 20 lat, jak św. Jan Ewangelista, głoszą w swojej codzienności, że Chrystus jest „światłością świata, a kto za Nim idzie, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. To Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne, w którego misji jest szerzenie miłości do Jezusa w Eucharystii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...