Reklama

Niedziela Małopolska

Małopolska

Pierwsza tura za nami!

2020-06-29 23:47

archiwum

- Nie tylko wybieramy osobę, ale równocześnie staramy się wskazać przyszłość – przyznał kard. Stanisław Dziwisz, oddając swój głos w wyborach prezydenckich

Gdyby o wyniku wyborów decydowali tylko mieszkańcy Małopolski, to Andrzej Duda zostałby prezydentem na kolejne pięć lat już 28 czerwca - po pierwszej turze, w której uzyskał 51,11 procent. Tak wynika z danych opublikowanych, przez Państwową Komisję Wyborczą, w poniedziałek 29 czerwca br.

To już wszyscy wiemy, że w II turze wyborów prezydenckich Polacy będą musieli wybrać pomiędzy obecnym prezydentem RP – Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim, reprezentującym Koalicję Obywatelską, aktualnym prezydentem Warszawy. Przypomnijmy, że Andrzej Duda uzyskał 43,67 procent głosów, Rafał Trzaskowski – 30,34 procent, Szymon Hołownia – 13,85 procent, Krzysztof Bosak – 6,75 procent. Zaskakująco słabe wyniki uzyskali: reprezentujący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,37 procent i przedstawiciel lewicy - Robert Biedroń – 2,21 procent.

Zanim dojdzie do II tury wyborów, warto przyjrzeć się, jak głosowali krakowianie i Małopolanie. Z opublikowanych danych wynika, że w Małopolsce na Andrzeja Dudę głosowało 51,11 procent Małopolan, na Rafała Trzaskowskiego - 23,92 procent wyborców. Z kolei Szymona Hołownię na stanowisku prezydenta widziało 11,54 procent, a Krzysztofowi Bosakowi zaufało 7,76 procent wyborców.

Reklama

Natomiast w Krakowie, rodzinnym mieście prezydenta RP, wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, na którego głosowało 37,97 proc. krakowian, gdy na Andrzeja Dudę - 31, 84 proc. mieszkańców miasta. Natomiast Andrzej Duda bezapelacyjnie wygrał m.in. w powiatach: limanowskim (71,58 procent), nowosądeckim (70,70 procent) oraz dąbrowskim (69,62 procent).

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów. Warto tak zaplanować wakacyjny wypoczynek czy weekendowy wyjazd, aby o wyborach pamiętać. Rezygnując z pójścia na wybory, sami pozbawiamy się możliwości wpływania na losy naszej ojczyzny.

Wybrane dla Ciebie

Pożar w polsko-francuskim kościele w Corbeil-Essonnes

2020-07-05 08:43

https://polskifr.fr

Poważne zniszczenia spowodował pożar, który wybuchł w sobotę rano w kościele należącym do polsko-francuskiej parafii Paroisse St. Paul w Corbeil-Essonnes w regionie paryskim w regionie Île-de-France. Spalona została całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje.

Więcej ...

Wdzięczność silniejsza od śmierci

2020-07-05 20:30

Beata Pieczykura/Niedziela

Rodzina Kościoła częstochowskiego modliła się o życie wiecznie dla bp. Zdzisława Golińskiego z nadzieją, że jest już w domu Ojca

– Dziś po raz 57. stajemy przy grobie bp. Zdzisława Golińskiego, by z wdzięcznością go wspominać i Bogu dziękować. Uczmy się od niego być mądrzy w pokorze, znosić trudy obciążenia, pomówienia i doświadczenia i bardzo wierzyć, że Bóg jest w swoim Kościele, w swoich biskupach, w swoich kapłanach – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski 5 lipca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej  ks....

Kościół

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks....

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Wyznanie

Wyznanie

Kościół mnie uratował

Kościół

Kościół mnie uratował

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI