Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamiętają z wdzięcznością

Beata Pieczykura/Niedziela

O tym, że miłość i pamięć trwają wiecznie, jest przekonana rodzina ks. Grzegorza Ułamka, zmarłego tragicznie 15 lat temu, oraz ci, którzy pamiętają duszpasterza środowisk twórczych w Częstochowie.

Wspomnienia wracają m.in. w rocznicę śmierci. Jak przeżywają ten dzień i jak zapamiętali ks. Grzegorza Ułamka rodzice Zenona i Wiesław i siostra Magdalena Pietrulewicz? Mówią „Niedzieli”, że był otwarty na Boga i ludzi, pełen pomysłów i dobrej energii. Silny, zaradny, pracowity, w pracy dokładny i solidny, komunikatywny, pomocny w gospodarstwie, potrafił też gotować, można było na niego liczyć – taki jego obraz pozostał w sercach rodziny.

Dla rodziców i ludzi

Reklama

Rodzice pokazują książki, które napisał, „Z tej strony słońca”, „Pięć okien”, „Stojąc na palcach”, „Suplement wielkopostny” , „Dla nas i całego świata”, „Różaniec nasz współczesny”. Wspominają początek jego służby przy ołtarzu jako ministrant, a potem wymarzone kapłaństwo, w okresie formacji w seminarium wyjazdy na oazę, a także to, że chodził na jagody. Pani Zenona wraca pamięcią do czasów, kiedy czekała na rozwiązanie, i tuż przed urodzeniem syna śniło jej się, że urodził się i zaraz szybko biegł, aż znikł. Po śmierci ten sen wydał się jej symboliczny i powiedziała: – Szybko żył, szybko załatwiał różne sprawy. Pan Wiesław dodaje, że przed ostatnim wyjazdem do Włoch żegnał się i wracał, i tak kilka razy, zostawił też samochód i klucze. – Dziś już mogę oglądać zdjęcia syna i pójść na cmentarz – opowiada pani Zenona. – Było bardzo trudno, ale trzeba się modlić i pogodzić. Nie ma innej opcji, trzeba wierzyć, że kiedyś się spotkamy i to nas trzyma. Trzeba dalej żyć, ale wciąż się myśli.

Poznawanie świata

Siostra ks. Grzegorza zapamiętała wyjazdy m.in. do Włoch, liczne po Polsce, a w sposób szczególnie na Białoruś, by odwiedzać polskie parafie. – Był ciekawym człowiekiem, a dla mnie ostrym bratem – powiedziała. – Był starszy, więc musiałam uznać, że wie lepiej. Byliśmy podobni w upodobaniach kulturowych, oboje lubiliśmy teatr. Przyciągał osoby ciekawe, kreatywne, które chciały coś zrobić, nawet takie, które wydawałoby się, że nie są blisko Kościoła. Miał dar komunikacji z ludźmi, z każdym potrafił rozmawiać w taki sposób, by go do siebie przekonać i coś razem stworzyć.

Reklama

Rodzina ks. Grzegorza oraz przyjaciele i znajomi modlili się w intencji zmarłego podczas Mszy św. 5 lipca w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie oraz 12 lipca w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej.

Życie, posługa i pasja

Ks. Grzegorz Ułamek urodził się 26 marca 1973 r. w Pankach. Mieszkał w parafii św. Józefa we Wręczycy Wielkiej. Już jako uczeń szkoły średniej był zaangażowany w działalność ewangelizacyjną i kulturalną, m.in. w ramach Ruchu Światło-Życie oraz w edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Exodus. W latach w latach 1993-99 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Jako kleryk prowadził w seminarium koło literackie i wieczory z poezją. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Marii Magdaleny w Radomsku, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie, św. Józefa w Częstochowie. W Radomsku stworzył Teatr Garncarza i duszpasterstwo akademickie „Na Progu”. W 2002 r. został mianowany duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. Inicjował i współorganizował imprezy kulturalne, m.in. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie, Zaduszki Artystyczne. Studiował dziennikarstwo na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Przygotowywał rozprawę doktorską z zakresu socjologii na KUL.

Pracował w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Lubił wędrować po górach, jeździć na nartach i rowerze, nurkować. Zginął tragicznie 7 lipca 2005 r. we Włoszech. Miał zaledwie 32 lata.

2020-07-20 10:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: stajemy z wiarą wobec tajemnicy Kościoła

Maciej Orman/Niedziela

– Stajemy z wiarą, ale i pokornym sercem wobec bardzo konkretnego znaku, jakim jest tajemnica Kościoła, znaku zespolenia się ludzi z Bogiem i ludzi między sobą – – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z racji 95. rocznicy powołania diecezji częstochowskiej i 70. rocznicy poświęcenia bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19
Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...