Reklama

Watykan

Abp Paglia: Wszyscy znaleźliśmy się w tej samej burzy, ale nie wszyscy płyniemy na tej samej łodzi

TV Trwam

Papieska Akademia Życia przedstawiła dzisiaj dokument na temat kryzysu koronawirusa i lekcji, jaką ludzkość może z niego wynieść. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego, jej przewodniczący, abp Vincenzo Paglia, wyjaśnił bardziej szczegółowo, zgodnie z treścią dokumentu, jakie „lekcje” pandemia dała ludzkości: "Czego nauczyła nas pandemia? Co więcej, jakiej przemiany myśli i działań jesteśmy gotowi doświadczyć w poczuciu naszej wspólnej odpowiedzialności za rodzinę ludzką?"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Uczy nas, że jesteśmy delikatni i powiązani wzajemnie, ale także, że wyrządziliśmy szkody w środowisku naturalnym, które mają dramatyczne konsekwencje" - powiedział abp Paglia. „Wystarczy pomyśleć o eksploatacji środowiska, wylesianiu i przewrocie naturalnych siedlisk, które leżą u podstaw przeskoku patogenu z jednego gatunku na drugi, jak tu ze zwierząt na człowieka. Kolejną lekcją, jakiej się uczymy, jest to, że nauka nie ma pewnych odpowiedzi na tę pandemię, podobnie jak polityka, która była zupełnie nieprzygotowana, a w zamian, nawet kusiła do lekceważenia ryzyka” - powiedział arcybiskup.

Arcybiskup jest przekonany, że ludzkość uczy się teraz, że systemy zdrowotne wymagają poprawy, ale przede wszystkim, że zdrowie i życie są najważniejszymi wartościami i dlatego należy je chronić i zachowywać. „Aby to zrobić, musimy zdecydować, że wzajemna sieć kontaktów stanie się celem, do którego dążymy i budujemy. Zatem horyzont, który nas ratuje jest horyzontem prawdziwego ludzkiego braterstwa” - zaznacza abp Paglia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To lekcja, która nie wszystkim się podoba, co podkreśla tytuł dokumentu - "Nieaktualne refleksje", w ironicznym nawiązaniu do tradycji filozoficznej. "Wszyscy znaleźliśmy się w tej samej burzy, ale nie wszyscy płyniemy na tej samej łodzi. Ludzie najsłabsi, najbardziej bezbronni są też najbardziej narażeni na zatonięcie" - powiedział abp Paglia w odniesieniu do osób starszych, uchodźców i dzieci, które szczególnie ucierpiały z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń i nadal cierpią na całym świecie.

„Ta pandemia promuje podwójną świadomość. Z jednej strony uświadomiło nam to, że wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani, że to, co dzieje się w jednej części świata, wpływa na wszystkich i na wszystko, a z drugiej zaś pokazuje porażkę kultury indywidualistycznej, która rozbiła rodzinę ludzką do tego stopnia, że powstały wielkie nierówności. Etyka życia musi być zorientowana na globalizację ziemi i rodziny ludzkiej. Musimy zdać sobie sprawę, że od lutego świat jest innym miejscem. Nie możemy udawać, że nie wiemy, że nasz model rozwoju doprowadził nas do tego punktu i rzucił nas wszystkich na kolana, o czym mówi bezlitosna analiza papieskiej akademii, dotycząca milionów ludzi zarażonych i zmarłych z powodu koronawirusa. Nauka, polityka, gospodarka, a także prawo kuleją wobec przyszłości, która jest warta życia dla wszystkich. Dlatego właśnie potrzebna jest solidarna wizja przyszłości. Etyka życia w solidarności jest tym, co przezwycięża przyczyny, które doprowadziły do pandemii” - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-07-22 16:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maryjne pielgrzymki po Ogrodach Watykańskich

Margita Kotas/Niedziela

Maj z Maryją – to najnowsza inicjatywa Muzeów Watykańskich, które przez cały miesiąc, dwa razy w tygodniu, w środę i w sobotę organizują krótkie pielgrzymki po wizerunkach maryjnych w Ogrodach Watykańskich. Można w nich uczestniczyć po uprzedniej rezerwacji na stronach muzeów. Te wizerunki są świadectwem wiary Ludu Bożego i pobożności maryjnej poszczególnych papieży – mówi s. Emanuela Edwards, odpowiedzialna za działalność dydaktyczną Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...