Reklama

Wiadomości

Premier: podwajamy budżet rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 12 mld zł

KPRM

Podwajamy budżet rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 12 mld zł; to dwa razy większa szansa na nowe projekty, inwestycje, poprawę infrastruktury; wsparcie dostaną wszyscy: duże miasta i małe gminy - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono projekt uchwały RM ws. wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z nim, 12 mld zł ma trafić na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Morawiecki na swoim profilu na Facebooku zamieścił post, w którym poruszył kwestię wsparcia państwa dla firm i samorządów w Polsce.

Reklama

"Dzięki błyskawicznemu działaniu rządowych Tarcz Antykryzysowych, przy współpracy instytucji takich jak Narodowy Bank Polski, Polski Fundusz Rozwoju, BGK - wspieramy rozwój firm" - napisał. Podkreślił, że dzięki takim działaniom "udało nam się uratować dziesiątki tysięcy firm i miliony miejsc pracy". Wskazał też prezydenta Andrzeja Dudę jako osobę zaangażowaną w te działania.

Morawiecki stwierdził również, że "podobnego wsparcia" potrzebują polskie samorządy. "Służy temu Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony samorządowców. W ostatnich tygodniach, podczas podróży po całej Polsce, odbyłem setki rozmów i przekonałem się o tym, jak wiele dobrych pomysłów czeka na realizację" - oznajmił szef rządu.

Poinformował też: "wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Polaków i podwajamy budżet Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 12 miliardów złotych". "Dzięki temu impulsowi makroekonomicznemu zwiększamy możliwości rozwoju małych ojczyzn i społeczności lokalnych. To dwa razy większa szansa na nowe projekty, inwestycje, poprawę infrastruktury i jasny sygnał, że możemy bezpiecznie i z optymizmem patrzeć w przyszłość" - ocenił. Zapewnił, że wsparcie dostaną "wszyscy - duże miasta i małe gminy".

Reklama

"Solidarność to nie pusty slogan i historia. To idea, którą konsekwentnie wprowadzamy w życie i która zmienia życie milionów Polaków" - podkreślił premier.

Zgodnie z projektowaną uchwałą RM, za opracowanie której odpowiadają resorty: rozwoju, finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji, kwota 12 mld zł zostanie podzielona na trzy pule.

Pierwsza w kwocie 5 mld zł zostanie przeznaczona dla gmin i miast na prawach powiatu; druga - 1 mld zł dla powiatów niebędących miastami na prawach powiatu; a trzecia - 6 mld zł dla jednostek samorządu terytorialnego. Jak wskazano, zakłada się, że środki za pośrednictwem wojewodów trafią na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu. "Trzecia pula będzie dysponowana przez Prezesa Rady Ministrów, na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy. Terminy składania wniosków zostaną określone przez ten organ w ogłoszeniu o naborze" - napisano.

Autorzy projektu tłumaczą, że potrzeba przyjęcia tej uchwały wynika z konieczności przeciwdziałania skutkom społeczno-gospodarczym COVID-19 polegającym na występowaniu nieplanowanych i istotnych ubytków dochodów oraz dodatkowych wydatkach w budżetach gmin i powiatów. Planowany termin przyjęcia projektu uchwały przez RM to III kwartał 2020 r. (PAP)

2020-07-23 14:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: "Nowy Ład" przedstawimy w ciągu kilku tygodni

Mateusz Morawiecki

W ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawimy "Nowy Ład" i wówczas przedstawimy jego łączną wartość - poinformował w poniedziałek podczas briefingu w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki. Wśród obszarów, które obejmie "Nowy Ład" wskazał m.in. na służbę zdrowia, edukację, infrastrukturę.

Więcej ...

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Więcej ...

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02
Zdjęcie archiwalne

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Wiadomości

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...