Reklama

Wiadomości

Prezydent: byłoby dobrze, gdyby w sprawach fundamentalnych wszyscy stawali razem

Jakub Szymczyk/KPRP

Byłoby dobrze, gdyby w polskiej polityce w sprawach rzeczywiście fundamentalnych i ważnych wszyscy stawali razem - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia sali Wincentego Witosa w Belwederze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek w Belwederze prezydent Andrzej Duda z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych oraz sejmowego koła otworzył Salę Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa, w 100-lecie jego powstania.

Prezydent podkreślał rolę Wincentego Witosa, a także tych, którzy z nim do Rządu Obrony Narodowej stanęli.

"A był to rząd chyba najbardziej specyficzny i można powiedzieć, że w jakimś sensie najpiękniejszy w historii całej II Rzeczypospolitej. To był rząd, w którym zasiadali przedstawiciele stronnictw politycznych od prawej strony sceny politycznej aż do lewicy. Byli w tym rządzie wszyscy, ten rząd trwał ponad rok, ten rząd podjął jedne z najważniejszych decyzji w tym okresie, miały miejsce chyba najważniejsze wydarzenia w całej historii II RP" - dodał Andrzej Duda.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak zauważył, tamten rząd Witosa był także rządem wielkich aktów politycznych. "To przecież rząd, w czasie którego uchwalona została konstytucja marcowa w 1921 roku" - dodał prezydent. Podkreślił, że był to rząd wielkich wydarzeń, który zapisał się na trwale w historii Rzeczypospolitej.

Reklama

Przypomniał także, że był to także rząd czasu trzeciego Powstania Śląskiego i ostatecznego włączenia ziem Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. "Ważnego aktu dla całej późniejszej historii Polski, dla kształtowania Polski i dla jej rozwoju, bo przecież to była najbardziej przemysłowa część naszego kraju i posiadająca także ogromne zasoby surowców naturalnych" - powiedział prezydent.

"Ta data, 24 lipca 1920 roku, która bardzo często jest datą zapomnianą, chciałbym, żeby była właśnie teraz, w szczególny sposób pamiętana. Dlatego dziękuję państwu za przyjęcie zaproszenia na tę uroczystość, bo chciałem, żeby ta data była utrwalona jako data hołdu dla jedności. Jedności, która doprowadziła ostatecznie do zwycięstwa, do tego wielkiego wezwania, ale i wielkiej odpowiedzialności i odwagi ówczesnych polityków z Wincentym Witosem na czele z jednej strony, ale przecież na czele także i z marszałkiem Józefem Piłsudskim" - mówił Andrzej Duda.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak podkreślił, "tamten moment miał z całą pewnością wymiar historyczny". "On pokazał też, co Polacy w najbardziej beznadziejnej sytuacji, wydawałoby się, kiedy wszystko jest już przegrane, wtedy, kiedy się zjednoczą, staną razem, wtedy, kiedy odpowiedzialni, mocni psychicznie ludzie wezmą sprawy w swoje ręce, wszystko da się naprawić. I można odwrócić losy nie tylko Polski, ale jestem przekonany, że tamto zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej odwróciło conajmniej losy Europy, jak nie całego świata" - dodał prezydent.

Reklama

"Wincenty Witos był z całą pewnością w polskiej polityce tą postacią szczególną, tą postacią łączącą" - zaznaczył Duda. "Z tego punktu widzenia ta data ma charakter symboliczny, ona łączy ze sobą dwa skrzydła Belwederu. Chciałoby się powiedzieć, że byłoby dobrze, gdyby w polskiej polityce zawsze tak było, żeby w tych sprawach rzeczywiście fundamentalnych i ważnych wszyscy stawali razem. Dlatego jestem tak państwu wdzięczny za tę pełną obecność sceny politycznej dzisiaj, tutaj, na tej uroczystości" - podkreślił prezydent.

Reklama

Jak dodał, "to takie symboliczne oddanie hołdu tamtej odwadze, odpowiedzialności i temu wszystkiemu, co polskie w najlepszym tego słowa znaczeniu, a co wtedy było realizowane przez tamtych ludzi, w tamtym czasie, przez ojców niepodległości, ale przede wszystkim przez wielkich ludzi polskiej polityki, którzy umieli wznieść się ponad podziały po to, by ratować kraj, po to by ratować naród" - zauważył Andrzej Duda. Przypomniał o odezwie Witosa, który wzywał cały naród do obrony, a w szczególności ludzi polskiej wsi.

Reklama

W uroczystości w Belwederze wzięli udział m.in. wicemarszałkowie Sejmu: Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Małgorzata Gosiewska (PiS), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer czy wiceszef koła Konfederacji Krzysztof Bosak.

24 lipca 1920 roku został powołany Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa, jeden z najdłużej sprawujących władzę gabinetów II RP. Historycy oceniają, że rząd ten ocalił Polskę od zagłady, którą gotowali jej bolszewicy.

Podziel się cytatem
(PAP)

Reklama

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-07-24 15:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: 56 proc. Polaków spodziewa się, że prezydent będzie pełnił swoje obowiązki tak jak dotychczas

Krysztof Sitkowski/KPRP

56 proc. Polaków spodziewa się, że prezydent będzie pełnił swoje obowiązki tak jak dotychczas, zaś 31 proc. ma nadzieję, że jego druga kadencja będzie lepsza niż poprzednia - wynika z sondażu CBOS. 62 proc. badanych uważa, że Andrzej Duda powinien zmienić coś w sposobie sprawowania swojej funkcji.

Więcej ...

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30
Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Więcej ...

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

2024-04-24 10:27

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec