Reklama

Niedziela Rzeszowska

Binarowa

Nasze dziedzictwo na liście UNESCO – Binarowa

Ołtarz Matki Bożej z Binarowej

ks. Janusz Sądel

Ołtarz Matki Bożej z Binarowej

Nasze dziedzictwo na liście UNESCO – Binarowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszym wakacyjnym cyklu mogliśmy poznać już dwie świątynie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO: w Owczarach i w Sękowej. Dziś zapraszamy do kolejnej świątyni z tej listy, leżącej na ternie Diecezji Rzeszowskiej, do Binarowej. Świątynia Parafialna jest także sanktuarium Matki Bożej Piaskowej.

Pierwsza wzmianka o funkcjonującym w Binarowej kościele pochodzi już z 1415 roku. Obecna świątynia parafialna pw. Św. Michała jest prawdopodobnie drugą z kolei, powstała około 1500 roku. Jest jedną z najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce. Została wzniesiona z drzewa jodłowego o konstrukcji zrębowej. W 1596 roku do kościoła dobudowano wieżę, a następnie w latach 1602–1608 na szczycie umieszczono wieżyczkę na sygnaturkę. W latach 1641–1650 powiększono przestrzeń kościoła o kaplicę Aniołów Stróżów od strony północnej oraz kruchtę od południa. W tym czasie dokonano też pierwszej gruntownej modernizacji budowli. W 1908 roku zmieniono gontowe pokrycie dachu na blachę, co zniekształciło wygląd zewnętrzny budowli. W latach 90. XX wieku przywrócono pierwotny wygląd świątyni. W ostatnich latach prowadzono prace konserwatorskie mające na celu likwidację szkód po powodzi, która dotknęła Binarową w 2010 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świątynia zachwyca wspaniałymi polichromiami, które szczelnie pokrywają strop i ściany. Na stropie zobaczymy dekorację patronową z XVI wieku, zaś na ścianach bardzo ciekawe cykle przedstawieniowe w stylu barokowym. Warto zwrócić uwagę również na piękne motywy kwiatowe umieszczone na obrzeżach obrazów oraz na sprzętach. Dekoracja malarska w tej świątyni jest przykładem programu katechetycznego w czasach kontrreformacji. Kościół był źródłem inspiracji dla wielu artystów. W swoich pracach świątynię uwiecznili m.in. S. Wyspiański, J. Mehoffer czy T. Axentowicz. W 2003 r. świątynia wpisana została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Reklama

Świątynia jest także sanktuarium Maryjnym. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Piaskowej). Obraz ten, o wymiarach 54 x 41 cm, namalowany został na płótnie farbami olejnymi. Pochodzi on z XVII w. i jest repliką cudownego obrazu Matki Bożej Piaskowej z krakowskiego kościoła Karmelitów Bosych na Piasku. Fundację obrazu jedna z legend przypisuje królowi Janowi Kazimierzowi, a obraz prawdopodobnie trafił tu przez Karmelitów, którzy w Jaśle miał swój klasztor. Wierni są przeświadczeni o wielu łaskach uzyskanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Binarowskiej. Duże zasługi w ożywieniu i propagowaniu kultu Pani Binarowskiej położył długoletni proboszcz binarowski (1959-1992), ks. Władysław Oleksiak.

Jak dojechać

Binarowa położona jest obok Biecza. Podróżując z Jasła do Biecza, już w Bieczu należy skręcić w prawo na drogę nr 980 w kierunku na Gromnik-Jurków i po 3,6 km jesteśmy w Binarowej.

Wydarzenia:

Świątynia otwarta jest dla zwiedzających w okresie maj-październik: środa: 9.00-17.00, czwartek–sobota: 9.00-18.00, niedziela: 12.00-17.00. Można skorzystać z oprowadzenia przez lokalnego przewodnika, p. Małgorzatę Nalepa, tel. 692 385 244.

Nabożeństwa: niedziele: 7.30, 9.00 i 11.00; święta 7.00, 10.00, 18.00; dni powszednie 7.00 lub 18.00. Nowenna do Matki Bożej w każdą środę o godz. 18.00.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-08-03 12:47

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous