Reklama

Niedziela Wrocławska

“Za mało spoglądamy w Niebo” - [40 PPW - dzień szósty]

Olesno św. Anna - msza

Michalina Stopka

Olesno św. Anna - msza

W dniu świętego Dominika, 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę, przechodzi z Kluczborka do Borek Wielkich. Msza św. sprawowana jest w Oleśnie w Sanktuarium św. Anny. To miejsce już na stałe wpisało się w pielgrzymkę wrocławską. Podobnie jak w dniach ubiegłych Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Na początku Mszy św. wszystkich pątników przywitał ks. Walter Lenart, kustosz Sanktuarium. Ciesząc się z możliwości goszczenia pielgrzymów powiedział:

- Na szlaku pielgrzymki do Matki Bożej, witam u matki Chrysta Pana, św. Anny. To nasze sanktuarium obchodziło niedawno 500-lecie konsekracji, a nasza figurka św. Anny Samotrzeciej została uhonorowana koronami na znak szacunku ludu tej ziemi, który od pięciu wieków przychodzi do tego miejsca i oddaje cześć Panu Jezusowi trzymanemu w rękach św. Anny. (...) Witam was u św. Anny i życzę błogosławionych owoców pobytu tutaj.

Bp Jacek w wygłoszonej homilii rozpoczął od przypomnienia pielgrzymom o miłości Boga do człowieka i Jego działaniu w życiu ludzkim.

- Czasami wydaje się nam, że Bóg jest daleki (...) Codziennie na pielgrzymce powtarzamy słowa 1 dzień jak 1000 lat, a 1000 lat jak jeden dzień. Bóg w każdej chwili jest w stanie dokonać cudu w życiu każdego z nas. Ale czy my jesteśmy gotowi na ten cud - mówił biskup.

W podejmowaniu decyzji kluczem jest pytanie Boga o to, co mam robić. Podejmując ten temat, kaznodzieja podkreślił egoizm człowieka, który chciałby, aby Pan Bóg dostosowywał się do tego, co człowiek chce.

- Często byśmy chcieli, żeby Bóg był stworzony na nasz obraz i podobieństwo. A tymczasem obrazem i podobieństwem Pana Boga my jesteśmy - zaznaczył.

W nawiązaniu do pierwszego czytania z księgi proroka Habakuka, bp Kiciński zachęcił do podjęcia się trudu zmiany siebie. Wbrew pokusom zmiany drugiego człowieka.

- Jeśli chcemy zmienić cokolwiek w życiu, to pierwszą osobą, którą mogę zmienić jestem “ja” - mówił - Zostaw innych, a zajmij się sobą. Relacjami z Bogiem i drugim człowiekiem.

Nawiązując do pielgrzymki, kaznodzieja pytał czy podejmując trud pielgrzymkowy poszukujemy oblicza Pana Boga, czy raczej zatapiamy się w codzienności.

- Za mało spoglądamy w Niebo. Trzeba głowę podnosić do góry. Ku Niebu. - powiedział z entuzjazmem bp Jacek.

Przywołane zostały także słowa papieża Franciszka mówiące o podjęciu przez świat próby życia bez Boga.

- Musimy wiedzieć, że zło działa w ten sposób, by sprawić w naszym sercu, abyśmy zapomnieli o Panu Bogu, abyśmy dla Niego nie mieli czasu. - ostrzegał.

Podkreślona została konieczność wrażliwości na Boga i człowieka. Tymczasem coraz bardziej dostrzegalny jest zanik poczucia grzechu.

- Wielu mówi, “To słabość, to niedoskonałość”. Przestaliśmy zło nazywać po imieniu. Zło przestaje działać wtedy, gdy zostanie zdemaskowane i nazwane po imieniu - zaznaczył.

Problemem współczesnego człowieka jest źle ukształtowane sumienie. Dlatego bp Jacek mówił o konieczności weryfikowania swojego sumienia poprzez odniesienie do prawa naturalnego i Dekalogu.

- Bóg działa w sumieniu, ale jeśli moje sumienie jest w konflikcie z Dekalogiem, to moje sumienie jest zagłuszone albo wykrzywione - powiedział bp Jacek.

Człowiek zmaga się z wieloma trudnymi sytuacjami, które go zniewalają. Potrzeba odnaleźć Chrystusa, który uleczy i uzdrowi.Wierzący mają za zadanie pomóc prowadzić do Jezusa. Nie da się tego osiągnąć, jeśli wiara nie stanie się stylem życia. Bez niej zabraknie zaufania Bogu i można ją utracić.

Pielgrzymi grupy 9 - salezjańskiej i 15 - franciszkańskiej dotrą dziś do Borek Wielkich. Pokonają łącznie 35 km.

2020-08-08 16:13

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego na pielgrzymim szlaku

2020-09-26 22:20

Archiwum WSD

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wykładów, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pielgrzymuje do jakiegoś sanktuarium, aby prosić o łaski potrzebne na nowym etapie formacji i studiów. W tym roku było to sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz św. Jana z Dukli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wszystko było inne niż się spodziewałam. Renata...

Wiara

Wszystko było inne niż się spodziewałam. Renata...

Apokalipsa ks. Dolindo. Czasy ostateczne oczami wielkiego...

Wiara

Apokalipsa ks. Dolindo. Czasy ostateczne oczami wielkiego...

Wicepremier Emilewicz: podjęłam decyzję o opuszczeniu...

Wiadomości

Wicepremier Emilewicz: podjęłam decyzję o opuszczeniu...

Człowiek, który nie lękał się Szatana

Kościół

Człowiek, który nie lękał się Szatana

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną...

Watykan

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną...

Prezydent udaje się z pierwszą w nowej kadencji wizytą...

Kościół

Prezydent udaje się z pierwszą w nowej kadencji wizytą...

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Wiara

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

Wiara

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

Pracownik ostatniej godziny

Wiara

Pracownik ostatniej godziny