Reklama

Kościół

Radzymin: bp Romuald Kamiński poświęcił figurę Matki Bożej Łaskawej

PAP

Bp Romuald Kamiński przewodniczył dziś w parafii pw. św. Jana Pawła II w Radzyminie uroczystej Eucharystii, podczas której dziękowano za odniesione w 1920 r. zwycięstwo oraz modlono się za poległych. W czasie Mszy św. ordynariusz warszawsko – praski poświęcił znajdującą się na terenie parafii figurę Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „Bogurodzica” oraz pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”. Odśpiewano również „Mazurka Dąbrowskiego”. Mszy św. przewodniczył ordynariusz warszawsko – praski, bp Romuald Kamiński. Wraz z nim modlili się m.in. bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko – praskiej oraz bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej.

W homilii bp Romuald Kamiński podkreślił, że przeżywamy dziś kolejny dzień wdzięczności za wydarzenia 1920 r., zwłaszcza związane z Bitwą Warszawską, zwaną „Cudem nad Wisłą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do obchodzonej wczoraj Uroczystości Wniebowzięcia NMP stwierdził, że w Maryi „możemy zobaczyć, gdzie jest kres wędrówki tych, którzy swoje życie całkowicie zjednoczyli z losem Chrystusa”. Zaznaczył, że oddawanie czci Maryi to włączanie się w Jej wielbienie Boga. „Błogosławić Maryję to zrozumieć, że i mnie Jezus chce dać miejsce w Swojej chwale z duszą i ciałem” – powiedział.

„Nie jest obojętne, na jakiej mądrości oprzemy swoje życie. Jest mądrość ludzka ale ona bardzo często zawodzi. My chcemy doświadczać Bożej Mądrości i na niej budować” – podkreślił odnosząc się do dzisiejszych czytań.

Podziel się cytatem

Reklama

Następnie bp Kamiński mówił o historii wizerunku Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy, o dramatycznych okolicznościach wojny polsko – bolszewickiej, listach polskiego episkopatu do Ojca Świętego, biskupów i rodaków – z prośbą o modlitwę, o akcie zawierzenia kraju Najświętszemu Sercu oraz o wielkiej duchowej mobilizacji Polaków. Nawiązując do literatury i relacji świadków tych wydarzeń przypomniał znaczenie starcia z 1920 r. jako starcia cywilizacji oraz roli Polski jako przedmurza cywilizacji łacińskiej.

Reklama

Wspomniał również o szczególnych okolicznościach Bitwy Warszawskiej, m.in. o bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki, która okazała się punktem zwrotnym starcia pod Ossowem oraz o świadectwach żołnierzy Armii Czerwonej opowiadających o widzeniach Matki Bożej.

Na zakończenie opowiedział o okolicznościach powstania statui Matki Bożej Łaskawej przy sanktuarium św. Jana Pawła II, wymieniając osoby, które się do tego przyczyniły. Podkreślił też, że figura powstała „z potrzeby serca diecezjan”.

Po homilii biskupi odsłonili i poświęcili statuę. Odlana jest ona ze spiżu. Maryja w koronie na głowie trzyma w rękach połamane strzały nieprzyjaciela.

Na zakończenie Mszy św. bp Kamiński odmówił akt zwierzenia Matce Bożej Łaskawej Warszawy i całej Ojczyzny.

Podziel się cytatem

Reklama

Głos zabrał też m.in. Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. „Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego wojska polskiego” – podkreślił. „Wielkie rocznice są fundamentem pod budowę wielkich rzeczy. Dziś budujemy silną Polskę również w wymiarze duchowym” – dodał, wyrażając nadzieję, że uda się dziś stawić czoła zagrażającej nam dziś ideologii neobolszewickiej.

Prezes IPN, dr Jarosław Szarek podkreślił, że zwycięstwo w 1920 r. było m.in. możliwe dlatego, że większość Polaków zjednoczyła się wokół rzeczy najistotniejszych – wokół obrony niepodległości i ładu moralnego, który od 10 wieków jest fundamentem naszego życia.

Reklama

Po błogosławieństwie odśpiewano pieśń „Boże coś Polskę”.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, generałowie Wojska Polskiego, przedstawiciele kombatantów oraz pielgrzymki, delegacje i poczty sztandarowe.

Bitwa Warszawska - decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej - rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Jest określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała

rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Wojska Polskie działały pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego. W wyniku walk po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, a 22 tys. zostało rannych zaś 10 tys. zaginęło. Zgodnie z szacunkami straty bolszewickie wyniosły 25 tys. poległych lub ciężko rannych. 60 tys. trafiło do polskiej niewoli a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

W Tryńczy na Podkarpaciu trwa ogólnopolski finał akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. Mszy św. polowej przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal.

Zobacz zdjęcia: Msza św. w Radzyminie i odsłonięcie figury Matki Bożej Łaskawej

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2020-08-16 15:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patronka Warszawy. Strażniczka Polski

Niedziela warszawska 34/2020, str. I

Szef MON M. Błaszczak na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r.  w Radzyminie

Magdalena Wojtak

Szef MON M. Błaszczak na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r. w Radzyminie

Figura Matki Bożej Łaskawej stanęła na ośmiometrowym postumencie przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. Był to kulminacyjny moment religijnych obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.

Więcej ...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...